Szlak Maszkaronów w Tarnowie - mapa i kolorowanki dla dzieci
w pobliżu: TarnówTarnowskie maszkarony
Wrocław ma krasnale, Kraków ma smoki, a Tarnów? Tarnów ma maszkarony! 14 figurek rozpierzchło się po uliczkach Tarnowa, czy potraficie je odnaleźć?
Co to są maszkarony?
Maszkarony to ozdoby w kształcie głów o groteskowym, czyli śmiesznym wyglądzie. Często zdobią one budynki np. ratusz w Tarnowie. Na attyce ratusza możemy doliczyć się 14 figur maszkaronów - liczba ta symbolizuje ilość członków zasiadających dawniej w radzie miejskiej. Także na tarnowskich uliczkach ukryło się właśnie 14 figurek-maszkaronów.
Tarnowskie maszkarony - kolorowanki dla dzieci
Przygotowaliśmy dla Was zestaw kolorowanek z wybranymi postaciami tarnowskich maszkaronów. Czy potraficie je odnaleźć na szlaku?
Szlak maszkaronów w Tarnowie
Figurek próżno szukać na samym placu rynku - rynek został celowo pominięty, gdyż tu znajdują się oryginalne maszkarony na attyce ratusza. Pierwsza figurka maszkarona jest nieco ukryta - znajdziecie ją na leżącym tuż przy rynku Pasażu Tertila (Pasaż Odkryć).
A zatem poznajcie tarnowskie maszkarony:
1. Maszkaron Wszechświata
Pasaż Odkryć w Tarnowie to Centrum Nauki i Techniki - to właśnie w bocznej uliczce rynku, przy wejściu do pasażu znajduje się pierwszy maszkaron.
2. Strażnik Żywiołów
Strażnika Żywiołów poszukajcie na Placu Węgierskim.
3. Strażnik Tożsamości
Strażnik Tożsamości przycupnął u podnóża baszty. W rycerskim hełmie zapoznaje nas z herbem miasta Tarnowa - półksiężycem i umieszczoną nad nim sześcioramienną gwiazdą. Motyw został zaczerpnięty z herbu Leliwa, którym posługiwał się założyciel miasta Spycimir Leliwita.
4. Wynalazca
Maszkaron Wynalazca inspirowany jest wielką postacią – Janem Szczepanikiem. Zamiast korpusu ma statyw i kamerę, bo Szczepanik był wynalazcą kamery filmowej i wielu innych rzeczy. Głowa jego jest prawie wierną kopią jednego z oryginalnych maszkaronów.
5. Duch Teatru
Duch Teatru znajduje się przy wejściu do Teatru im. Ludwika Solskiego
6. Sprzedawca Marzeń
7. Maszkarony Młodych
8. Trefniś
9. Nowy Mieszkaniec
Z walizką i małym maszkaronem w nosidle wprowadza się do Tarnowa Nowy Mieszkaniec. Znajdziecie go niedaleko tramwaju przy ulicy Krakowskiej.
10. Filmowiec
Żeby zobaczyć Filmowca trzeba zadrzeć głowę do góry - ten maszkaron to prawdziwy akrobata!
11. Zaczytany
Maszkaron Zaczytany ani drgnie, ciekawe co za fascynująca książka go tak wciągnęła?
12. Wiedząca
Zwariowana Wiedząca chyba łączy się z kosmosem. Ach, te zalotne rzęsy!
13. Czystej Wody Maszkaron
Czystej Wody Maszkaron przycupnął na skraju fontanny.
14. Zakochane maszkarony
Ta urocza zakochana parka przysiadła na moście zakochanych nad Wątokiem. Która z kłódek do nich należy?
A jak zaczyna się historia szlaku tarnowskich maszkaronów?
Pomysłodawczynią szlaku maszkaronów jest Pani Maria Zawada-Bilik, dyrektorka Biura Promocji i Współpracy Zagranicznej Urzędu Miasta Tarnowa.
Na poszczególne figurki głosowali mieszkańcy w ankiecie wybierając najlepsze, według nich. W projekt zaangażowała się Młodzieżowa Rada Miejska. W ankiecie znalazło się także miejsce na własne propozycje, które zgłaszali ankietowani. Wytypowano czternaście maszkaronów - tyle ile jest tych historycznych na ratuszu - z największą liczbą głosów. Do współpracy zaproszono tyle samo tarnowskich artystów, dzięki czemu każda z postaci jest zupełnie inna. Każdy z artystów losował nazwę postaci oraz inspirację danym maszkaronem, który znajduje się na tarnowskim ratuszu.
Do zobaczenia na Szlaku Tarnowskich Maszkaronów!
Data dodania: 2024-03-31
Data aktualizacji: 2024-04-08
Wiecej w regionie Tarnów
o łącznej długości 27 km