Puszcza Dulowska - rowerem i wózkiem dziecięcym

Miejscowość: Trzebinia, Dulowa, Wola Filipowska w pobliżu: Trzebinia
max 325 m min 282 m
straighten 15.9km
timer 4h 12min
north_east 92m
south_east 86m
łatwa - trasa dostępna dla każdego, bez trudności terenowych
trending_flat  Trasa przebiega płasko, bez nachyleń
stroller  Trasa na wózek spacerowy (małe kółka)
stroller  Trasa na wózek z dużymi kołami
directions_bike  Trasa pieszo rowerowa
directions_bike  Trasa dla małych cyklistów, z wyłączeniem ruchu samochodowego
beach_access  Trasa w cieniu
directions_car  Trasa opisana i dostosowana dla osób z samochodem

Puszcza Dulowska to idealny wybór na rodzinną wycieczkę, bo...

  • przez całą długość puszczy, łącznie 15 km, prowadzi łagodna, szeroka ścieżka dla wózków i rowerów (najczęściej asfaltowa, miejscami szutrowa)
  • atrakcja puszczy są ruiny zamku w Rudnie i Muzeum Agatów

Na wycieczkę koniecznie zabierzcie ze sobą prowiant, szczególnie wodę - w pobliżu brak punktów gastronomicznych i sklepów. 

Ścieżka na wózek i rower

Opisywana Trasa prowadzi nas przez całą puszczę - jest szeroka, szutrowa lub asfaltowa, mocno zacieniona, wygodna dla wózków, idealna na rodzinną wycieczkę rowerową. Przy szlakach znajdują się ławki i stoliki drewniane umożliwiające odpoczynek. Lasem i tak wygodnymi szerokimi drogami dojechać możemy dotrzeć:

  • Trzebinia-Dulowa (ok 6,5 km, czas ok. 1h 30 min pieszo z parkingu przy puszczy w Trzebini do stacji kolejowej w Dulowej) 
  • Trzebinia - Frywałd


Wejścia do Puszczy Dulowskiej:

  • Trzebinia: wejście do puszczy znajduje się ok 3,5 km od Rynku w Trzebini, w miejscowości Młoszowa. Samochodem: trasa Krzeszowice - Trzebinia droga nr 79. W miejscowości Młoszowa przy delikatesach skręcić w ulicę Szembeka. Na końcu ulicy na terenie puszczy znajduje sie bezpłatny parking. Pieszo: z Trzebini polecam dojście ulicą Kamieniec (bardzo spokojna, widokowa uliczka, na końcu plac zabaw) oraz następnie ulicą Szembeka (prowadzi pod sam las, również spokojna i przyjazna pieszym).
  • Dulowa: wejście do puszczy ulicą Teńczyńską, ok 20 min. pieszo od stacji kolejowej Dulowa. W puszczy od strony Dulowej ścieżka asfaltowa.

 Wejście do lasu od strony Trzebini, okolice parkingu.
 Wejście od puszczy ulicą Tenczyńską w Dulowej

Puszcza Dulowska

Puszcza Dulowska to największy kompleks leśny w okolicach Trzebini. Zajmuje powierzchnie 20 km2. Przez puszczę płynie rzeka Chechło oraz Dulówka będąca początkiem rzeki Rudawy. Osobliwością Puszczy Dulowskiej są bobry. Znajduje się tu siedziba bobra europejskiego. W 1985 r. nad brzegami potoku Chechło osiedlono dwie pary bobrów, obecnie jest ich 40.

Ruiny zamku Tenczyn w Rudnie

Przy trasie znajdują się ruiny Zamku Tenczyn w Rudnie - rowery lepiej zostawić na parkingu, podejście pod zamek jest dość strome. Ruiny zostały odnowione i udostępnione do zwiedzania. Ciekawostką jest, że teren ten był w pradawnych czasach bardzo aktywny wulkanicznie - w okolicach Krakowa i Dolnego Śląska istniały czynne wulkany i pęknięcia skorupy ziemskiej, z których sączyła się wrząca lawa. Na jednym ze wzniesień utworzonych przez wylewająca się lawę został zbudowany właśnie zamek Tenczyn! W tutejszych skałach wulkanicznych można znaleźć agaty - wielobarwne minerały. Tuż obok zamku znajduje się Muzeum Agatów w Rudnie - zebrana w nim kolekcja została zgromadzona przez lokalnego pasjonata, który wyszukał je na okolicznych polach i rumowiskach skalnych.

Zamek Tenczyn w Rudnie - dziedziniec
Zamek Tenczyn w Rudnie - dziedziniec

Inne lasy w okolicy Krakowa:


Autor:
Data dodania:
Data aktualizacji: 2022-05-01

Wiecej w regionie: Okolica Krakowa


Wczytuję komentarze ...
cancel