Lasy w Krakowie i lasy w okolicy Krakowa

Macie dość osiedlowego parku? Znudził się Wam nawet najbardziej wymyślny i nowoczesny plac zabaw? A co powiecie na to, aby w wielkim mieście poszukać oazy dzikiej przyrody? Zamiast po asfaltowych ścieżkach pobiegać po szeleszczącej ściółce, huśtawki, drabinki i równoważnie zamienić na "leśny plac zabaw"?

Lasek Wolski

Czy znacie już lasy miejskie w Krakowie?

W samym Krakowie znajdziecie wiele terenów zielonych i to naprawdę całkiem dzikich! 

Uroczysko Skałki Twardowskiego i Zalew Zakrzówek

To znajdujący się najbliżej centrum teren parkowo-leśny. Dojedziecie tu łatwo na rowerach wałami wiślanymi, komunikacją miejską, są i parkingi dla zmotoryzowanych. Część alejek wprawdzie asfaltowych (co docenią rodzice z wózkami), jednak znajdą się i dzikie polany. jedyny minus: ze względu na położenie w weekendy i przy ładnej pogodzie bywa tłoczno niczym na Plantach... Ale kto powiedział, że po lesie można biegać tylko w słońcu i tylko w soboty i niedziele?

Wejście do Parku Skały Twardowskiego od ul. Tynieckiej i przystanku MPK Skały Twardowskiego

Uroczysko Sikornik i Lasek Wolski 

To także miejsca, które znają chyba wszyscy, ale czy do końca? Tak, nieraz byliśmy w Zoo i na Kopcu Kościuszki, niektórzy może też na Kopcu Piłsudskiego, szczęśliwcy zwiedzili Klasztor Kamedułów na Bielanach. Ale czy na pewno znacie wszystkie szlaki i ścieżki w tym największym krakowskim lesie?

Kopiec Piłsudskiego

Park Leśny Witkowice

Szukacie lasu z potoczkiem do wrzucania patyków i kamyków? A na polanie leśny plac zabaw z kryjówkami!

Lasy Tynieckie

Już właściwie na granicy miasta leżą Lasy Tynieckie (ale i tu dociera droga rowerowa wałami wiślanymi oraz MPK). Lasy Tynieckie pokochaliśmy za "bogatą rzeźbę" (niezliczona ilość dołów, górek i wąwozów), a także za masę "martwego drewna": miliony małych patyków i wielkich gałęzi, powalonych drzew - oto najprawdziwszy "leśny plac zabaw"!!!


Lasy w okolicy Krakowa

1. Las Zabierzowski

W sąsiednim Zabierzowie (dla mieszkańców Mydlnik, Bronowic czy Prądnika Białego będzie bliżej niż na Rynek) zaprasza Dolina Grzybowska. Tu także czeka wygodna asfaltowa alejka, jednak spragnione przygody dzieciaki częściej wybierają boczne ścieżki: strome zbocza i skałki.

Dolina Grzybowska

2. Las w Młynce

Dla małych rowerzystów polecamy przejażdżkę po Tenczyńskim Parku Krajobrazowym, a dokładniej po leśnej drodze w Młynce:

Las w Młynce: droga asfaltowa

A może do Puszczy?

Nie, w okolicy Krakowa niestety nie znajdziecie dzikiej, pierwotnej puszczy... Zarówno Puszcza Niepołomicka, jak i Puszcza Dulowska przypominają raczej zadbane lasy gospodarcze. Za to dzięki temu doskonale nadają się np. na krótsze i dłuższe rodzinne wyprawy rowerowe. Co również ważne: łatwo dotrzemy tu nie tylko samochodem, ale i PKP.

1. Puszcza Dulowska

To rozległa puszcza ciągnąca się od miejscowości Dulowa aż po Trzebinię - oferująca wiele kilometrów asfaltowych ścieżek rowerowych oraz ruiny zamku Tenczyn w Rudnie.


2. Puszcza Niepołomicka

Tu również znajdziecie wiele dróg rowerowych oraz nadających się na leśny spacer z wózkiem.


Podkrakowskie dolinki

W nich także znajdziecie wiele zalesionych ścieżek, szum potoku - duża atrakcją jest wspinanie się na wapienne skałki!

Najlepsze leśne ścieżki edukacyjne w Polsce...a jeśli chwilowo okoliczności nie sprzyjają wycieczkom do lasu, lub chcecie fachowo przygotować się do wyprawy polecamy Wam leśne lektury:

Odwiedzacie jeszcze inne leśne ścieżki w Krakowie i okolicy? Napiszcie koniecznie: konkurs.trasadlabobasa@gmail.com !!!

Autor:
Data dodania:
Data aktualizacji: 2022-05-31
Wczytuję komentarze ...
cancel