check_circle Nachylenia terenu
check_circle Głównie w cieniu
check_circle Wygodne zaparkowanie samochodu
check_circle Możliwy dojazd komunikacją miejską
Lasy Tynieckie to część Bielańsko-Tynieckiego Parku Krajobrazowego. Mimo tego, że są stosunkowo łatwo dostępne nie są tak zadeptane i "wyasfaltowane" jak np. Lasek Wolski czy Zakrzówek i Skałki Twardowskiego. Ma to na pewno swój urok - jeśli szukacie spokojnych, zacienionych ścieżek na leśny spacer tu z pewnością znajdziecie ich kilometry! Jednak brakuje miejsc odpoczynku, ławek, asfaltowych deptaków na spacer z wózkiem.
Jak dojechać do Lasów Tynieckich?
Dla zmotoryzowanych polecamy niewielki parking przy Kangurowej Szkole i pętli MPK "Podgórki Tynieckie" (ul. Kozienicka). Można też np. zostawić samochód przy Klasztorze w Tyńcu i dojść do lasu zielonym szlakiem - wzdłuż Wisły i przez wzgórze Grodzisko.
Dojazd do Lasów Tynieckich autobusem MPK - tu też polecamy pętlę Podgórki Tynieckie (linia 162), ewentualnie przystanek Tyniec Kamieniołom (linia 112). Obie startują z Osiedla Podwawelskiego przy Rondzie Grunwaldzkim. Na całodzienną wyprawę można się tu wybrać też na rowerach - z centrum Krakowa wałem wiślanym do Tyńca:
średnia
Grodzisko - wzgórze w Lasach Tynieckich
Jak dojść do lasu i zielonego szlaku?
Z przystanku Podgórki Tynieckie: obchodzimy Kangurową Szkołę, skręcamy w lewo i po 5 min. dochodzimy do granicy lasu. Ścieżki rozchodzą się w dwie strony, skręcamy w prawo i wkrótce dochodzimy do zielonego szlaku.
Z "Tyniec Kamieniołom" idziemy ul. Stępice - tu przy wzgórzu Stępica znajdziemy zielony szlak.
Zielony szlak w Lasach Tynieckich
Lasy Tynieckie poprzecinane są niezliczoną liczbą ścieżek (póki co wszystkie leśne, bite, nieutwardzone). Jeśli nie czujecie się zbyt pewnie w krążeniu po lesie "na orientację" najlepiej trzymać się zielonego szlaku, zwanego "Szlakiem Siedmiu Wzgórz", który ok. 10-kilometrową pętlą otacza cały Tyniec (przez Klasztor Benedyktynów, wały wiślane, Wzgórze Grodzisko i właśnie Lasy Tynieckie, uroczyska i rezerwaty).
Atrakcje Lasów Tynieckich
Przede wszystkim sam las! Niezwykła, bogata rzeźba terenu: liczne wzgórza, obniżenia, doły, wąwozy, nieduże skałki, powalone drzewa, mnóstwo leżących gałęzi, czekających na twórcze zagospodarowanie prowokuje niezliczoną liczbę leśnych zabaw!
Gdzieniegdzie możemy liczyć na punkty widokowe: np. wzgórze Stępica, i Duża Kowodrza.
Na naszym spacerze nie napotkaliśmy infrastruktury z gatunku ławeczki, stoliki itp. - pnie i leżące drzewa zupełnie nam wystarczyły. Podobno więcej tego rodzaju atrakcji znajdziecie bliżej Rezerwatu Skołczanka. Dodatkowo u jego stóp: leśna kapliczka i masowe groby żydowskie .
Lasy Tynieckie z wózkiem i rowerem
Ścieżki w Lasach Tynieckich to propozycja raczej na piesze wędrówki lub dla wprawnych rowerzystów nie bojących się terenowych wyzwań. Właściwie cały czas będzie albo pod górkę, albo z górki! Nieco szerokiej, płaskiej i zacienionej drogi znajdziecie przy wejściu do Rezerwatu Skołczanka.
Zobaczcie nasze ulubione trasy w Lasach Tynieckich
średnia
Spacer po Lasach Tynieckich - Stępica
Spacer do Uroczyska Kowadza >>>
średnia
Rezerwat Skołczanka i Uroczysko Kowadza (Lasy Tynieckie)
Data dodania: 2020-03-15
Wiecej w regionie: Kraków
o łącznej długości 125 km
