Lasy Tynieckie

Miejscowość: Kraków

check_circle  Nachylenia terenu
check_circle  Drogi na wózek z dużymi kołami
check_circle  Ścieżki rowerowe
check_circle  Głównie w cieniu
check_circle  Wygodne zaparkowanie samochodu
check_circle  Możliwy dojazd komunikacją miejską

Lasy Tynieckie to część Bielańsko-Tynieckiego Parku Krajobrazowego. Mimo tego, że są stosunkowo łatwo dostępne nie są tak zadeptane i "wyasfaltowane" jak np. Lasek Wolski czy Zakrzówek i Skałki Twardowskiego.Jak dojechać do Lasów Tynieckich?


Dla zmotoryzowanych polecamy niewielki parking przy Kangurowej Szkole i pętli MPK "Podgórki Tynieckie" (ul. Kozienicka). Można też np. zostawić samochód przy Klasztorze w Tyńcu i dojść do lasu zielonym szlakiem - wzdłuż Wisły i przez wzgórze Grodzisko.

Dojazd do Lasów Tynieckich autobusem MPK - tu też polecamy pętlę Podgórki Tynieckie (linia 162), ewentualnie przystanek Tyniec Kamieniołom (linia 112). Obie startują z Osiedla Podwawelskiego przy Rondzie Grunwaldzkim. Na całodzienną wyprawę można się tu wybrać też na rowerach - z centrum Krakowa wałem wiślanym do Tyńca.Jak dojść do lasu i zielonego szlaku?


Z przystanku Podgórki Tynieckie: obchodzimy Kangurową Szkołę, skręcamy w lewo i po 5 min. dochodzimy do granicy lasu. Ścieżki rozchodzą się w dwie strony, skręcamy w prawo i wkrótce dochodzimy do zielonego szlaku.

Z "Tyniec Kamieniołom" idziemy ul. Stępice - tu przy wzgórzu Stępica znajdziemy zielony szlak.

Zielony szlak w Lasach Tynieckich


Lasy Tynieckie poprzecinane są niezliczoną liczbą ścieżek (póki co wszystkie leśne, bite, nieutwardzone). Jeśli nie czujecie się zbyt pewnie w krążeniu po lesie "na orientację" najlepiej trzymać się zielonego szlaku, zwanego "Szlakiem Siedmiu Wzgórz", który ok. 10-kilometrową pętlą otacza cały Tyniec (przez Klasztor Benedyktynów, wały wiślane, Wzgórze Grodzisko i właśnie Lasy Tynieckie, uroczyska i rezerwaty).
Atrakcje Lasów Tynieckich


Przede wszystkim sam las! Niezwykła, bogata rzeźba terenu: liczne wzgórza, obniżenia, doły, wąwozy, nieduże skałki, powalone drzewa, mnóstwo leżących gałęzi, czekających na twórcze zagospodarowanie prowokuje niezliczoną liczbę leśnych zabaw!

Gdzieniegdzie możemy liczyć na punkty widokowe: np. wzgórze Stępica, i Duża Kowodrza.


Klasztor w Tyńcu ze wzgórza Stępica

Na naszym spacerze nie napotkaliśmy infrastruktury z gatunku ławeczki, stoliki itp. - pnie i leżące drzewa zupełnie nam wystarczyły. Podobno więcej tego rodzaju atrakcji znajdziecie bliżej Rezerwatu Skołczanka. Dodatkowo u jego stóp: leśna kapliczka i masowe groby żydowskie .Lasy Tynieckie z wózkiem i rowerem


Dla chcącego nic trudnego! Wprawdzie nie będzie tu tak łatwo jak np. na asfaltowych ścieżkach Zakrzówka, Lasku Wolskiego i Lasu w Zabierzowie, ani tak płasko jak w Puszczy Niepołomickiej i Puszczy Dulowskiej, ale wózek z dużymi kołami i rowery z przerzutkami też dadzą radę. Pamiętajcie tylko, że właściwie cały czas będzie albo pod górkę, albo z górki!

Zobaczcie nasze ulubione trasy w Lasach Tynieckich

Spacer na Stępicę >>>


Spacer do Uroczyska Kowadza >>>
Autor:
Data dodania:

Wiecej w regionie: Kraków


Wczytuję komentarze ...
cancel