Las Wolski - atrakcje, szlaki, polany

Miejscowość: 

check_circle  Nachylenia terenu
check_circle  Drogi asfaltowe
check_circle  Drogi na wózek spacerowy (małe kółka)
check_circle  Ścieżki dla małych cyklistów, z wyłączeniem ruchu samochodowego
check_circle  Głównie w cieniu
check_circle  Atrakcje dla dzieci
check_circle  Restauracja lub bar w pobliżu
check_circle  Wygodne zaparkowanie samochodu
check_circle  Możliwy dojazd komunikacją miejską
check_circle  Ścieżki dostosowane do potrzeb dzieci niepełnosprawnych
check_circle  Możliwość skorzystania z toalety
Spis Treści

Las Wolski to największy teren zielony na terenie Krakowa! Warto tu przyjechać w każdą porę roku: na spacer, na rower, a zimą na sanki! Las Wolski to kilometry ścieżek i szlaków, zaciszne polany idealne na rodzinne pikniki, a także zabytki, przyroda swojska dzika oraz egzotyczna i ujarzmiona, szczypta historii, edukacji i zabawy oraz piękny punkt widokowy.

Kopiec Piłsudskiego - widok na góry: charakterystyczna sylwetka Babiej Góry
Kopiec Piłsudskiego - widok na góry: charakterystyczna sylwetka Babiej Góry

Jak dojechać do Lasu Wolskiego komunikacją miejską?

Jeśli wybierzemy komunikację miejską możemy zacząć i skończyć spacer w różnych miejscach i płacić za parking. Miejska komunikacja autobusowa to wygodny sposób na dostanie się do Lasu Wolskiego zwłaszcza w weekendy, gdy do parkingu ustawiają się długie kolejki. Główne przystanki MPK i linie autobusowe przy Lesie Wolskim:

  • pod przystanek Baba Jaga przy samym Zoo podjeżdża spod Cracovi autobus linii 134 z bagażnikiem rowerowym - unikamy wtedy podejścia pod górkę, a spod Zoo mamy od razu dostęp do łatwych asfaltowych tras np. na spacer z wózkiem
  • przejeżdżająca z Czyżyn przez centrum Krakowa linia 152 dojedziemy na przystanek Panieńskie Skały lub na Chełm, z którego możemy przejść terenowymi ścieżkami do Rezerwatu Panieńskie Skały lub na Kopiec Piłsudskiego.
  • wejście do Lasu Wolskiego znajduje się też od strony Bielan i przystanku Bielany Klasztor (nż), dojeżdżają tu autobusy spod stadionu Cracovi oraz Salwatoru - spod Bielan prowadzi nasz szeroki, asfaltowy trakt nieopodal klasztoru Kamedułów pod Zoo i kopiec Piłsudskiego, trasa biegnie cały czas pod górkę.

Las Wolski - parkingi

W dni powszednie otwarty jest parking w samym "sercu" lasu, czyli przy Zoo (wjazd płatny). W weekendy parking pod Zoo jest zamknięty. Samochód musimy zostawić poniżej,  na parkingu Łysa Góra (ul. Kukułcza, parking płatny). Stąd pod Zoo czeka nas około 20 minutowe podejście 

Z parkingu pod Zoo - trasa w Lesie Wolskim

średnia
directions_walk child_friendly directions_bike

Z parkingu pod Zoo - trasa w Lesie Wolskim

max 344 m min 273 m
straighten 1.1km
timer 31min
north_east 97m
south_east 31m

Duży parking znajdziemy też poniżej Klasztoru Kamedułów - parking Na Bielanach przy ul. Księcia Józefa, a także w okolicy Obserwatorium Astronomicznego UJ (róg ul. Orlej i alei Astronomów). Niewielka zatoczka dla samochodów znajduje się tez na Przełęczy Przegorzalskiej (ul. Jodłowa).

Parking Na Bielanach przy winnicy Srebrna Góra
Parking Na Bielanach przy winnicy Srebrna Góra

Las Wolski - atrakcje

Las Wolski to miejsce kontrastów: terenowe, dzikie i odludne ścieżki, na których nawet w słoneczny weekend potrafi być odludnie i pusto oraz miejskie atrakcje! To dlatego Las Wolski jest tak chętnie wybieranym miejscem dla krakowian (i nie tylko) do rodzinnego wypoczynku.

1. Zoo 

To chyba najważniejszy punkt na mapie lasu Wolskiego - zwłaszcza dla najmłodszych! Ulubieńcami maluchów są pingwiny, które w krakowskim zoo mają rozległe, przeszklone akwarium - nawet maluszki mogą więc z zaciekawieniem obserwować, jak nurkują te niezwykłe ptaki! 

Zoo w Krakowie

Zoo w Krakowie

W Krakowskim Ogrodzie Zoologicznym zobaczymy m.in słonie, małpy, żyrafy, zebry, tygrysa, lwy, flamingi, uchatki i wiele innych zwierząt. ...

Pingwiny Humboldta. Krakowski Ogród Zoologiczny
Pingwiny Humboldta. Krakowski Ogród Zoologiczny

2. Centrum SYMBIOZA

W znajdującym się przy Zoo przy Alei Żubrów Centrum Edukacyjnym Symbioza odbywają się warsztaty przyrodnicze dla dzieci. Przy centrum działa kawiarnia MECH Caffe, gdzie możecie w cieniu drzew napić się pysznej kawy, przyjść na lody. Obok centrum zacieniony plac zabaw dla dzieci.  

CEE SYMBIOZA przyroda i ekologia

CEE SYMBIOZA przyroda i ekologia

Co to jest symbioza?  Być może pamiętacie z lekcji biologii definicję "współżycie różnych gatunków, korzystne dla obu s ...

Centrum Edukacyjne Symbioza przy Alei Żubrowej, niedaleko zoo
Centrum Edukacyjne Symbioza przy Alei Żubrowej, niedaleko zoo

3. Kopiec Piłsudskiego

To przepiękny punkt widokowy na okolicę (np. lotnisko w Balicach) oraz góry - przy dobrej pogodzie zobaczymy Tatry i Babią Górę. Znajdujące się przy kopcu polany to także doskonałe miejsce na rodzinny piknik i leśny spacer.   

Kopiec Piłsudskiego w Lesie Wolskim

Kopiec Piłsudskiego w Lesie Wolskim

Najwyższy z krakowskich kopców: Kopiec Piłsudskiego na Sowińcu (czyli Kopiec Niepodległości im. Józefa Piłsudskiego) t ...

Kopiec Piłsudskiego - na szczycie
Kopiec Piłsudskiego - na szczycie

Nie zapominajmy też o reliktach Twierdzy Kraków - znajdziemy je tuż przy ścieżkach spacerowych, np. w rejonie Polany Harcerskiej

...a przede wszystkim: o podziwianiu piękna przyrody!!!

Las Wolski - polany na piknik

Las Wolski to liczne, malownicze polany - doskonałe miejsca na odpoczynek i piknik (a zimą na sanki!). Na wielu z nich znajdziemy altanki (np. Polanie Wobra obok zoo, na Polanie Bielańskiej, Malczewskiego, na Sowińcu). Pamiętajmy, że jeśli chcemy rozpalić ognisko w Lesie Wolskim należy to zgłosić i uzyskać zgodę Zarządu Zieleni Miejskiej.

Polana na Sowińcu przy Kopcu Piłsudskiego

 Jest to największa polana w Lesie Wolskim!  Znajdziemy tu też niewielki plac zabaw, zadaszone altanki. 

Polana na Sowińcu
Polana na Sowińcu

Polana Bielańska

To rozległa polana przy klasztorze ojców Kamedułów. Znajdziemy tu ławeczki, wiaty piknikowe - miejsce jest więc idealne na rodzinny odpoczynek. W okolicach klasztoru odbywają się też odpusty - często stragany rozłożone były właśnie na polanie.

Polana Bielańska
Polana Bielańska

Las Wolski - place zabaw

Las jest jednym wielkim naturalnym placem zabaw! Wspinaczki po skałkach, równoważnie z leżących drzew - każdy znajdzie coś dla siebie! Bardziej zorganizowane strefy zabawy i relaksu znajdziecie natomiast przy Kopcu Piłsudskiego:

Kopiec Piłsudskiego - plac zabaw na polanie
Kopiec Piłsudskiego - plac zabaw na polanie

Gorąco polecamy też nowo otwartą kawiarnię  MECH CAFE w Centrum Edukacyjnym Symbioza - podobno najlepsza kawa w lesie, a do tego rzemieślnicze lody i  ciasta, przy centrum zacieniony plac zabaw dla dzieci:

Centrum Edukacyjne Symbioza przy Alei Żubrowej, niedaleko zoo
Centrum Edukacyjne Symbioza przy Alei Żubrowej, niedaleko zoo

Las Wolski - ścieżki na wózek

Las Wolski to ponad 30 km oznaczonych szlaków oraz wiele dzikich ścieżek. Pamiętajmy, że większość z nich to ścieżki leśne, miejscami dość strome, wybierając się tu z wózkiem warto więc wiedzieć, które ścieżki są wygodne dla czterech kółek:

Las Wolski - alejki na spacer z wózkiem

Las Wolski - alejki na spacer z wózkiem

Które ze ścieżek w Lesie Wolskim nadają się na spacer z wózkiem? ...

Las Wolski - najpiękniejsze szlaki

Las Wolski to niezwykłe miejsce na mapie Krakowa - nawet w weekendowe dni na mniej uczęszczanych szlakach wciąż jest spokojnie i pusto. A które ze szlaków szczególnie warto zobaczyć? 

Najpiękniejsze szlaki spacerowe w Lesie Wolskim

Najpiękniejsze szlaki spacerowe w Lesie Wolskim

Poznaj najpiękniejsze zakątki i szlaki Lasu Wolskiego w Krakowie! ...

Trasa do klasztoru Kamedułów
Trasa do klasztoru Kamedułów

Poznajemy ptaki

Las Wolski to miejsce spotkania dzikiej przyrody i różnych gatunków ptaków. Wiosną warto rozejrzeć się za dziuplami dzięciołów - łatwo je znaleźć bo dochodzą z nich charakterystyczne, ciągłe piski - to młode pisklęta bardzo głośno domagają się pokarmu! Biedni rodzice uwijają się w pocie czoła by nakarmić swoje głodomory! Dzięciołów w Lesie Wolskim jest bez liku, ale spotkamy tu też zięby, kowaliki i inne ptaki - warto wziąć lornetkę. 

Poznajmy ptaki

Autor:
Data dodania:
Data aktualizacji: 2023-06-03

Wiecej w regionie Kraków


Wczytuję komentarze ...
cancel