Las Wolski - atrakcje, szlaki, polany

Miejscowość: 

check_circle  Nachylenia terenu
check_circle  Drogi asfaltowe
check_circle  Drogi na wózek spacerowy (małe kółka)
check_circle  Ścieżki dla małych cyklistów, z wyłączeniem ruchu samochodowego
check_circle  Głównie w cieniu
check_circle  Atrakcje dla dzieci
check_circle  Restauracja lub bar w pobliżu
check_circle  Wygodne zaparkowanie samochodu
check_circle  Możliwy dojazd komunikacją miejską
check_circle  Ścieżki dostosowane do potrzeb dzieci niepełnosprawnych
check_circle  Możliwość skorzystania z toalety

Największy teren zielony na terenie Krakowa! Warto tu przyjechać w każdą porę roku: na spacer, na rower, a zimą na sanki! Las Wolski to kilometry ścieżek i szlaków, zaciszne polany idealne na rodzinne pikniki, a także zabytki przyroda swojska dzika oraz egzotyczna i ujarzmiona, szczypta historii, edukacji i zabawy oraz piękny punkt widokowy.

Las Wolski z Kopca Piłsudskiego

Jak dojechać do Lasu Wolskiego?

Las Wolski - parkingi

W dni powszednie otwarty jest parking w samym "sercu" lasu, czyli przy Zoo (wjazd płatny). W weekendy parking pod Zoo jest zamknięty. Samochód musimy zostawić poniżej,  na parkingu Łysa Góra (ul. Kukułcza, parking płatny).

Las Wolski - parking

Oznaczone parkingi znajdziemy też poniżej Klasztoru Kamedułów (przy ul. Księcia Józefa, tuż przy wejściu na al. Wędrowników), a także w okolicy Obserwatorium Astronomicznego UJ (róg ul. Orlej i alei Astronomów). Niewielka zatoczka dla samochodów znajduje się tez na Przełęczy Przegorzalskiej (ul. Jodłowa).

Las Wolski - dojazd MPK

Jeśli wybierzemy komunikację miejską możemy zacząć i skończyć spacer w różnych miejscach, nie musimy stać w kolejce na parking... i za niego płacić. W dni powszednie można dojechać do lasu linią 134 (z Błoń, spod hotelu Cracovia). Wysiadamy na końcowym przystanku Zoo. Niestety w weekendy te autobusy bywają bardzo zatłoczone.

Las Wolski - wejście od strony al. Kasztanowej

Alternatywą jest dojazd do przystanku MPK Kasztanowa (linie 102, 192, 252), lub linią 102 na przystanki MPK Zakamycze, Obserwatorium lub Cmentarz Bielany. Od południa możemy dojechać w okolice klasztoru Kamedułów - MPK Bielany Klasztor (na żądanie). Linie autobusowe 109, 209, 219, 229, 239, 269 (np. z pętli Salwator).

Las Wolski - atrakcje

Najciekawsze miejsca w Lesie Wolskim to:

Nie zapominajmy też o reliktach Twierdzy Kraków - znajdziemy je tuż przy ścieżkach spacerowych, np. w rejonie Polany Harcerskiej

...a przede wszystkim: o podziwianiu piękna przyrody!!!

Las Wolski - polany na piknik

Las Wolski to liczne, malownicze polany. Na wielu z nich znajdziemy altanki (np. Polanie Wobra obok zoo, na Polanie Bielańskiej, Malczewskiego, na Sowińcu). To doskonałe miejsca na odpoczynek i piknik (a zimą na sanki!). Pamiętajmy, że jeśli chcemy rozpalić ognisko w Lesie Wolskim należy to zgłosić i uzyskać zgodę Zarządu Zieleni Miejskiej.

A jeśli zamiast z własnego prowiantu wolimy skorzystać z punktów gastronomicznych znajdziemy je przy wejściu do Zoo oraz na terenie samego ogrodu zoologicznego. Gorąco polecamy też nowo otwartą kawiarnię w CEE Symbioza - MECH CAFE (podobno najlepsza kawa w lesie, a do tego rzemieślnicze lody i  ciasta).

Las Wolski - place zabaw

Las jest jednym wielkim naturalnym placem zabaw! Wspinaczki po skałkach, równoważnie z leżących drzew - każdy znajdzie coś dla siebie!

Kopiec Piłsudskiego - plac zabaw na polanie pod Sowińcem

Jeśli jednak szukacie bardziej zorganizowanej "strefy relaksu" znajdziecie ją na Polanie pod Sowińcem (obok Kopca Piłsudskiego), na terenie Zoo oraz przy CEE Symbioza (al. Żubrowa).

Las Wolski - alejki, szlaki i ścieżki

Las Wolski - szlak z Przełęczy Przegorzalskiej

Las Wolski to ponad 30 km oznaczonych szlaków oraz wiele dzikich ścieżek. Pamiętajmy, że większość z nich to ścieżki leśne, miejscami dość strome, np. szlak do owianego legendą Rezerwatu Panieńskie Skały:Na spacer z wózkiem czy rowerem z dziećmi wybierzmy asfaltowe alejki: dookoła zoo (al. Żubrowa), od klasztoru Kamedułów do zoo (al. Wędrowników), czy al. Do Kopca (dojdziemy do kopca Piłsudskiego). Uwaga! Kamienna Droga (od strony obserwatorium) jest w kiepskim stanie - trudno tędy przejechać wózkiem.

Schematyczna MAPA SZLAKÓW w Lesie Wolskim >>>

A jaka jest Wasz ulubiona trasa spaceru po Lesie Wolskim?

A może nam ją opiszecie? Czekamy na relacje i zdjęcia!

Autor:
Data dodania:

Wiecej w regionie: Kraków


Wczytuję komentarze ...
cancel