Kopiec Piłsudskiego w Lesie Wolskim

Miejscowość: Kraków

check_circle  Nachylenia terenu
check_circle  Drogi na wózek spacerowy (małe kółka)
check_circle  Ścieżki dla małych cyklistów, z wyłączeniem ruchu samochodowego
check_circle  Głównie w słońcu
check_circle  Plac zabaw dla dzieci
check_circle  Możliwy dojazd komunikacją miejską
check_circle  Możliwość skorzystania z toalety

Najwyższy z krakowskich kopców: Kopiec Piłsudskiego na Sowińcu (czyli Kopiec Niepodległości im. Józefa Piłsudskiego) to przepiękny punkt widokowy na okolicę (np. lotnisko w Balicach) oraz góry - przy dobrej pogodzie zobaczymy Tatry. To także doskonałe miejsce na rodzinny piknik i leśny spacer.

Kopiec Piłsudskiego

Kopiec Piłsudskiego - atrakcje

Główna atrakcja to oczywiście wspinaczka na szczyt i podziwianie widoków!

Kopiec Piłsudskiego - widok na góry

Kopiec otacza rozległa łąka - największa polana w Lesie Wolskim, znajdziemy tu też niewielki plac zabaw, zadaszone altanki.

Kopiec Piłsudskiego - plac zabaw na polanie

Tuż pod kopcem znajdziemy ruiny Baterii FB-37 Sowiniec (element fortyfikacji Twierdzy Kraków z końca XIX w., na jej miejscu usypano kopiec)

Kopiec Piłsudskiego: historia i ciekawostki

Kopiec Piłsudskiego to nie tylko przyroda i widoki, to także kawał historii! Warto opowiedzieć dzieciakom zarówno o jego sławnym patronie, jak i historii sypania kopca.

Wiele historycznych zdjęć kopca i ciekawostek znajdziecie w interaktywnej prezentacji o Dzielnicy VII Krakowa: "Zwierzyniec - odkryj go na nowo!"LINK DO PREZENTACJI >>>

Jak dojechać na kopiec Piłsudskiego?

Podobnie jak do samego Lasu Wolskiego, także i na Kopiec Piłsudskiego prowadzi wiele dróg.

Kopiec Piłsudskiego - dojazd samochodem

Mimo rozległego parkingu przy Polanie na Sowińcu (używany w trakcie uroczystości) nie dojedziemy pod sam kopiec. W dni powszednie najbliżej możemy dojechać samochodem do parkingu pod krakowskim Zoo: (wjazd płatny). Stąd asfaltowymi alejami w cieniu drzew Wędrowników i Do Kopca w około 20-30 min. dojdziemy na miejsce.

W weekendy parking pod Zoo jest zamknięty.  Samochód musimy zostawić  na parkingu Łysa Góra (ul. Kukułcza, parking płatny). Stąd na kopiec prowadzi zielony szlak (rozpoczyna się przy przystanku MPK Baba Jaga). Ścieżka leśna, bita, miejscami stroma (nie dla wózków), zaprowadzi na pod kopiec w ok 20-30 min. (1,5 km). Z wózkiem/rowerem musimy wspiąć się al. Kasy Oszczędności Miasta Krakowa/ Chodnikiem Beliny (ok 1 km),  potem kierować się al. Wędrowników i al. Do Kopca.

Kopiec Piłsudskiego - na szczycie

Jak dojść na Kopiec Piłsudskiego - jak dojechać autobusem?

Najłatwiej dojechać linią 134 pod Zoo (autobusy odjeżdżają spod Błoń/hotelu Cracovia), następnie kierujemy się al. Wędrowników i al. Do Kopca. Niestety te autobusy bywają bardzo zatłoczone...

Linie 102, 192 i 152 zawiozą nas na ul. Kasztanową, przystanek MPK Kasztanowa. Dochodzimy do ul. Panieńskich Skał, skręcamy żółtym szlakiem w las. Przy Panieńskich Skałach skręcamy zielonym szlakiem w prawo. Tą trasą dochodzimy do Kopca w ok 30-40 min, 2 km, ścieżka leśna, miejscami stroma, nie dla wózków.

Kopiec Piłsudskiego - droga na kopiec

Kopiec Piłsudskiego - informacje praktyczne

 • wstęp bezpłatny
 • można wjechać wózkiem dziecięcym
 • zakaz wejścia z rowerami
 • brak zakazu wejścia dla psów
 • toaleta toi-toi


  Kopiec Piłsudskiego - atrakcje w okolicy

  Kilkunastominutowy spacer dzieli nas od pozostałych atrakcji Lasu Wolskiego: Zoo, Centrum Edukacji Ekologicznej Symbioza i klasztoru Kamedułów:
  Warto też pospacerować dzikimi leśnymi ścieżkami i na chwilę zapomnieć, że jesteśmy w mieście, np. zjeść spod kopca zielonym szlakiem do owianego legendą rezerwatu Skały Panieńskie:


  Jeszcze więcej o Lesie Wolskim znajdziecie tu:  Autor:
  Data dodania:

  Wiecej w regionie: Kraków


  Wczytuję komentarze ...
  cancel