Widokowa trasa do klasztoru Kamedułów w Lasku Wolskim
Miejscowość: Kraków
stroller Trasa na wózek z dużymi kołami
directions_bike Trasa pieszo rowerowa
beach_access Trasa w cieniu
sports_basketball Plac zabaw na trasie
directions_bus Możliwy dojazd komunikacją miejską
Spacerowa ścieżka do położonego w sercu Lasu Wolskiego klasztoru Kamedułów to ciekawy pomysł na rodzinny spacer! Już na początku roztacza się przed nami widok na zakole Wisły i położony w oddali klasztor w Tyńcu. Przechodzimy obok budynków Uniwersytetu Rolniczego, gdzie możemy spotkać pasące się owce. Zza linii drzew widzimy charakterystyczne wieżyczki klasztoru Kamedułów - to tam zmierzamy.
- trasa spacerowa jest nieco kamienista, ale nadaje się pod wózek na pompowanych kołach.
- podejście pod sam klasztor jest trudne dla wózków - kamieniste i strome
- polecam zabranie na trasę własnego prowiantu - możliwość zakupu dań z grilla dopiero przy ZOO, słodycze i napoje w Mech Cafe przy CEE Symbioza
Początek szlaku
Samochodem: podjeżdżamy pod skrzyżowanie ulic Orlej z Rędzina.
MPK: linia 102 wysiadamy na przystanku Cmentarz Bielany.
Początkowo idziemy przez teren rozległych łąk Uniwersytetu Rolniczego - tu właśnie możemy zobaczyć stada pasących się owiec. Roztacza się stąd cudny widok na klasztor w Tyńcu, zakole Wisły, za drzewami widać wieże Klasztoru Kamedułów.





Las Wolski
Po ominięciu łąk ścieżka wchodzi do Lasu Wolskiego, jest szeroka i zacieniona.


Klasztor Kamedułów w Lesie Wolskim
Ojcowie Kameduli to pustelnicy - na terenie ich klasztoru zwanego eremem nie ma dostępu do radia i telewizji. Zakon kamedułów to jeden z najbardziej surowych zakonów w Kościele Katolickim. Kamedułów wyróżniają też długie brody. Mnisi zapuszczają je od momentu wstąpienia do eremu.
Pod sam klasztor prowadzi kamienista ścieżka pod górkę - podejście jest strome, jak dla wózków. Z wózkiem podjazd był trudny. Będąc pod klasztorem wejść możemy jedynie na przyklasztorne podwórze, wejście na teren klasztoru jest możliwe dla mężczyzn w określonych godzinach, dla kobiet w kilka dni w roku.

Na klasztornym dziedzińcu trawka i ławeczki, gdzie można odpocząć. Jeśli nic się nie zmieniło to mężczyźni mogą zwiedzić klasztor codziennie przez cały rok. Wpuszczani są co pół godziny w czasie otwarcia furty o godz. 8.00, 8.30, 9.00, 9.30, 10.00, 10.30, 11.00, 15.00, 15.30, 16.00 i 16.30. Kobiety natomiast mają wstęp do klasztoru tylko przez 12 dni w roku.

Z klasztoru wygodną asfaltową drogą możemy dojść pod zoo lub na kopiec Piłsudskiego, na którym znajduje się plac zabaw dla dzieci. Będąc z wózkiem musimy pamiętać, że wygodne zejście do przystanku mamy jedynie wracając tą samą drogą lub spod zoo.

Obserwatorium Astronomiczne
Przy ulicy Orlej, niedaleko wejścia na szlak znajduje się Obserwatorium Astronomiczne. Wejście na sam teren obserwatorium jest zabronione, ale przez siatkę można zobaczyć np. duży radioteleskop.

Więcej o Lesie Wolskim:

Las Wolski - atrakcje, szlaki, polany
Największy teren zielony na terenie Krakowa! Warto tu przyjechać w każdą porę roku: na spacer, na rower, a zimą na sanki ...
Data dodania: 2013-06-01
Wiecej w regionie: Kraków

o łącznej długości 125 km



