Najpiękniejsze dolinki w okolicach Krakowa

Dolinki podkrakowskie - która najpiękniejsza?

Białe, wapienne skały okolic Krakowa skrywają wiele niezwykłych szlaków i ścieżek. W ich zakamarkach kryją się piękne, otoczone skałami doliny. Wiele z nich zostało udostępnione dla wózków i rowerów. Które szczególnie warto zobaczyć? Każda z podkrakowskich dolinek jest inna i każda ma swój niepowtarzalny urok.

Dolina Prądnika w Ojcowie

To najsłynniejsza trasa ciągnąca się sercem Ojcowskiego Parku Narodowego. Trasa jest asfaltowa, przyjazna dla rowerów i rodziców z wózkiem i niezwykle widokowa - mijamy tu wapienne pionowe ściany i skalne bramy. Na trasie wiele miejsc na odpoczynek oraz gospodarstwo i łowisko ojcowskiego pstrąga. Niestety w wakacyjne weekendy dni jest tu bardzo tłoczno. Dnem doliny prowadzą dwie równoległe ścieżki - szeroka, asfaltowa głównie w słońcu oraz szeroka, szutrowa, również dostępna dla wózku w cieniu skał i drzew.

Skała Rękawica - Ojcowski Park Narodowy

Dolina Mnikowska

To krótka, ale bardzo urokliwa i popularna dolinka, którą tworzy wąwóz o stromych skałach. Na końcu doliny polana ze stoliczkami do piknikowania oraz ołtarz skalny i ławeczki. Ścieżka dnem doliny ubita, prowadzi wzdłuż strumienia - spacer z wózkiem możliwy, choć mogą pojawić się trudności. 

Dolina Mnikowska
Dolina Mnikowska

Dolina Kobylańska

To również urokliwa dolina położona wśród wysokich wapiennych ścian. Ścieżka doliną jest dzika, udeptana, przez co trasa bardziej nadaje się na pieszą wycieczkę. Wózkiem natomiast dojedziemy z Kobylan do rozległej polany, gdzie możemy rozłożyć koc piknikowy. Dolina jest dość nasłoneczniona.

Dolina Kobylańska - podejścia do kapliczki

Dolina Będkowska

Dnem doliny przebiega asfaltowa droga w cieniu drzew. Niedaleko wejścia znajduje się stawy rybne i łowisko pstrąga, gdzie możemy odpocząć, rozłożyć koc piknikowy, grilla i zjeść (a nawet złowić!) świeżą rybę. 

Dolina Będkowska

Dolina Bolechowicka. 

Tu również wrażenie robi potężna skalna brama u wejścia doliny. Doliną prowadzi pieszy szlak, jednak jeśli zależy nam na rodzinnym pikniku do bramy znajdującej się przy polanie dojedziemy wózkiem. Dnem doliny biegnie niewielki strumyk, ulubiona atrakcja dzieci. Dolinka jest dość nasłoneczniona, piesza ścieżka prowadzi nas jednak lasem, w cieniu drzew.

Dolina Bolechowicka

Dolina Racławki i Park “Dolina Pstrąga”

Dolina Racławki to szeroka, ubita ścieżka w gęstym cieniu drzew dostępna dla wózków i rowerów ciągnąca się przez wiele kilometrów, choć pod koniec szlak robi się coraz bardziej terenowy i pieszy. W pobliżu wejścia do doliny znajduje się również ciekawy park z dużym placem zabaw i strumykiem “Dolina Pstrąga”. Park jest jednak bardzo nasłoneczniony więc w słoneczny dzień bardziej polecamy go jako odpoczynek po leśnej trasie.

Dolina Grzybowska i rezerwat Skała Kmity

To leśna asfaltowa trasa położona w Lesie Zabierzowskim - bardzo przyjemna i ciekawa, niemniej już bez tak widowiskowych wapiennych skał. 

Widok ze Skały Kmity

Wapienne skały

A czy wiecie, że spacerując jurajskimi dolinkami stąpacie po dnie pradawnego morza? Jak powstało i co o nim wiemy? Poznajcie naszą multimedialną przygodę Wizyta u Amonita.A Wy którą dolinkę lubicie najbardziej? :) 

Autor:
Data dodania:
Wczytuję komentarze ...
cancel