Dolina Mnikowska
Miejscowość: Mników w pobliżu: Kraków
Region: 
Jura Krakowska, Małopolskie
max 272 m min 231 m
child_friendly  2.0 km
north_east 125 m
south_east 107 m
trending_flat  Trasa przebiega płasko, bez nachyleń
stroller  Trasa na wózek spacerowy (małe kółka)
directions_bike  Trasa rowerowa
directions_bike  Trasa dla małych cyklistów, z wyłączeniem ruchu samochodowego
beach_access  Trasa w cieniu
directions_bus  Możliwy dojazd busem lub autobusem
Długość trasy to ok. 2 km

Dojazd:
MPK: dojeżdżamy autobusem 269 z przystanku Salwator do Mników Sklep. Samochodem: możemy podjechać na parking przy samej dolinie. Parking znajduje się przy północnym wejściu do dolinki (przysiółek Skałki). Od południa można próbować zaparkować „na dziko” – brak przeznaczonego do tego miejsca.

Szlak jest bardzo dobrze oznakowany - przy przystanku Mników Sklep mapa i kierunek szlaku.

Jest to krótka, ale bardzo piękna, otoczona wapiennymi skałami dolinka. Idealna na spacer z maluchem, który dopiero uczy się pokonywać dłuższe dystanse lub tym jeszcze wózkowym brzdącem.

Szlak prowadzi leśną ścieżką, którą można spokojnie pokonać wózkiem z większymi kołami. My mieliśmy problem na samym początku, zaraz za mostkiem woda podmyła ścieżkę i bez pomocy tatusia byłoby ciężko przejechać.

Na wycieczkę polecam zabranie prowiantu dla siebie i bobasów, niestety w pobliżu doliny nie natknęliśmy się na sklep bądź restauracje. Sklep był w Mnikowie.

Po przejściu terenu Rezerwatu Doliny Mnikowskiej można kontynuować spacer w kierunku północnym – należy przejść przez drogę i wejść w las – zacieniona ścieżka (miejscami trudna dla wózków) prowadzi brzegiem leśnego Wąwozu Półrzeczki. Osoby bez wózka mogą dojść szlakiem niebieskim do Chrosnej (ok. 6km, po zakończeniu wąwozu droga jest kamienista, na słońcu i prowadzi niedaleko autostrady), gdzie znajduje się ciekawy terenowy szlak turystyczny Chrośnianeczka.Chrośnianeczka - klikając w zdjęcie przejdziesz do opisu


Atrakcje w dolince: niewielki potoczek, przy mostku łatwe zejście do wody. W centrum dolinki znajduje się duża polana z ławkami dla turystów a na jednej ze skał ołtarz z obrazem Matki Boskiej Skalskiej (pierwotnie dzieło W.Eliasza-Radzikowskiego, niestety oryginał został zniszczony i zrekonstruowany)Ołtarz Matki Boskiej Skalskiej


Wąwoz Półrzeczki - tu już może być problem z wózkiem


Niebieski szlak przy autostradzie za Wąwozem Półrzeczki do Chrosnej


Autor: adelina
Data dodania / aktualizacji: 2012-10-22

Wiecej w regionie: Jura Krakowska


Wczytuję komentarze ...
cancel