Zamki i ruiny w okolicach Krakowa

Spis Treści

Zamki blisko Krakowa

Zamki, a najczęściej ich ruiny to świetny cel rodzinnej wędrówki lub po prostu wycieczka sama w sobie. W najbliższych okolicach Krakowa znajdziemy ich naprawdę całkiem sporo! Wiele z nich należy do średniowiecznego systemu obronnego - to tzw. "Orle Gniazda" na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej, które powstały za panowania króla Kazimierza Wielkiego i miały bronić granic Królestwa Polskiego oraz szlaków handlowych. A Wam, który z zamków podoba się najbardziej?

Korzkiew

To niewielki, ale bardzo klimatyczny, odnowiony zamek w okolicach Ojcowskiego Parku Narodowego. Znajduje się tu restauracja, a nawet hotel, dla tych co marzą o noclegu w zamkowej komnacie. Przy zamku niewielki zielony dziedziniec z ławeczkami i miejscem na odpoczynek. 

Zamek Korzkiew

Rudno

To odnowione ruiny zamku udostępnione do zwiedzania. Ogromnym atutem jest sama leśna okolica zamku z licznymi ścieżkami rowerowymi bezpiecznymi dla małych rowerzystów.

Zamek Tenczyn w Rudnie - dziedziniec

Rabsztyn

To ruiny zamku w okolicach Olkusza. 

Zamek Rabsztyn w okolicach Olkusza

Zamek w Ojcowie

Najpiękniejszą częścią zamku jest niewątpliwie prowadząca do niego skalna brama. Po samym zamku niestety niewiele się oprócz niej zachowało - na dziedzińcu wrażenie robi duża studnia. Zamek położony jest na terenie Ojcowskiego Parku Narodowego.

Zamek w Ojcowie - brama oraz widoczne po prawej stronie filary wspierające zwodzony most

Pieskowa Skała

Położony przy skalnym ostańcu - Maczudze Herkulesa Zamek na Pieskowej Skale jest jednym z najsłynniejszych zamków w Polsce! Na zamku taras widokowy z widokiem na zamkowy ogród.

Widok na Zamek Pieskowa Skała i ogród zamkowy

Zamek Żupny w Wieliczce

Zamek Żupny był dawną siedzibą zarządu kopalń solnych w Wieliczki i Bochni, które dawniej stanowiły jedno przedsiębiorstwo należące do króla. Przy zamku zachowały się fragmenty murów obronnych, które dawniej ochraniały kopalnię.

Mury obronne i baszta Zamek Żupny w Wieliczce

Zamek Ogrodzieniec

Już w sąsiednim, śląskim województwie, ale nadal tylko ok. godziny drogi z Krakowa, wielki, piękny i pełen atrakcji Zamek Ogrodzieniec w Podzamczu:


Zamek Ogrodzieniec, Podzamcze

...A wszystkie zamki Szlaku Orlich Gniazd w miniaturze zobaczycie w Parku Miniatur w Ogrodzieńcu:
Park Miniatur, Ogrodzieniec: oto zamek "wczoraj" - w miniaturze i "dziś" - w tle

Zamek Pilcza w Smoleniu

Ruiny na wzgórzu, a w okolicy sucha Dolina Wiodącej i widokowe wzniesienie: Grodzisko Pańskie:


Ruiny zamku w Lanckoronie

Niewiele zostało z dawnej piastowskiej twierdzy... Przy okazji na pewno warto odwiedzić uroczy ryneczek u podnóża Lanckorońskiej Góry!

Ruiny zamku w Lanckoronie, fot. Łucja Kasperek

Mały Wawel. Zamek Suski w Suchej Beskidzkiej

Jeśli zamiast ruin wolicie eleganckie pałacowe wnętrza zapraszamy na "Mały Wawel", czyli do Suchej Beskidzkiej:


Mapa


Autor:
Data dodania:
Wczytuję komentarze ...
cancel