check_circle Na wolnym powietrzu
check_circle Nachylenia terenu
check_circle Drogi na wózek z dużymi kołami
check_circle Głównie w słońcu
check_circle Restauracja lub bar w pobliżu
check_circle Sklep w pobliżu
Zamek w Lanckoronie to twierdza pamiętająca czasy Kazimierza Wielkiego. Niegdyś zamek na szczycie Góry Lanckorońskiej strzegł szlaku kupieckiego, był świadkiem bitew ze Szwedami i oblężenia przez Rosjan w czasie konfederacji barskiej, a także... siedzibą zbójców i więzieniem. Dziś owiane legendą, malownicze ruiny wznoszą się nad urokliwą miejscowością słynącą z zabytkowej drewnianej zabudowy.

Ruiny zamku w Lanckoronie - jak dojechać?
Najłatwiej dojechać do Zamku w Lanckoronie samochodem - niestety nie ma osobnego parkingu. Samochód trzeba zostawić w Rynku lub na okolicznych uliczkach. Można też dojechać autobusem lub pociągiem do pobliskiej Kalwarii Zebrzydowskiej (PKP Kalwaria Zebrzydowska Lanckorona). Ze stacji PKP na Górę Lanckorońską prowadzi niebieski szlak (4 km, ok 1,5 godz., głównie polnymi drogami i przez las), z centrum Kalwarii Zebrzydowskiej dojdziemy tu pieszym czarnym szlakiem (5 km, 1:45 godz.).

Jak dojść do ruin zamku z Rynku w Lanckoronie?
Najłatwiej na szczyt Góry Lanckorońskiej dojść ulicą św. Jana i Podzamcze - wtedy i wózek da radę! Z rynku to ok. 15 minut spaceru. Można skrócić trasę leśną ścieżka (żółty i niebieski szlak) - jednak podobno jest dość zarośnięta...
Ruiny zamku w Lanckoronie - zwiedzanie
Na szczycie Góry Lanckorońskiej znajdują się ruiny zamku, fundamenty wież i fragmenty muru tarczowego. A była to niegdyś wspaniała budowla! Budowę zamku zapoczątkował król Kazimierz Wielki. Zamek miał wielu właścicieli i historia nie oszczędziła go. Był zajęty przez Szwedów w czasie Potopu Szwedzkiego, oblegany przez Rosjan w czasie konfederacji barskiej.
Kiedyś na zamku znajdowało się więzienie, w którym trzymano przestępców. Kiedy więzienie przeniesiono do Wadowic, podjęto decyzję o wysadzenie zamku w powietrze. I tak oto dzisiaj oglądamy pozostałości, które zostały na lanckorońskim wzgórzu.

Lanckorona, zamek... historia i legenda
Poza ciekawą historią miejsca: np. opowieści jak zamek odbijał z rąk zbójców Stefan Batory, jak twierdzę zajęli Szwedzi, jak konfederaci barscy z pomocą Francuzów z sukcesem obronili go przed oblężeniem przeważających liczebnie wojsk rosyjskich warto poznać też legendę:
Więcej o historii zamku dowiecie się w jednej z izb Muzeum Regionalnego, tu także zgromadzono wykopaliska archeologiczne z Góry Lanckorońskiej:
Więcej o atrakcjach i zwiedzaniu Lanckorony:
Data dodania: 2021-09-22
Wiecej w regionie: Okolica Krakowa
o łącznej długości 254 km
