Zamek Pilcza, Smoleń

Smoleń 61
42-436 Smoleń

check_circle  Na wolnym powietrzu
check_circle  Nachylenia terenu
check_circle  Parking
check_circle  Możliwość skorzystania z toalety

Zwiedzanie Zamku Pilcza w Smoleniu

Moje dzieci uwielbiają zamki, a szczególnie takie w naturze i w runie. Zamek Pilcza w miejscowości Smoleń jest idealnym miejscem na niedzielną wycieczkę. Zamek jest ukryty w lesie, a konkretnie w rezerwacie leśnym „Smoleń”

  • jest ogólnodostępny parking, przy drodze- wstęp na zamek jest płatny (kasa znajduje się na dole, przy parkingu): 15 zł bilet normalny, 12 zł bilet ulgowy (dzieci do 5 roku życia wstęp wolny)
  • zamek jest otwarty od kwietnia do października od 9:00 do 18:00 w pozostałych miesiącach od 10:00 do 15:00
  • są toalety
  • jest wiata, miejsca na ognisko.
Zamek Pilcza
Zamek Pilcza
Zamek Pilcza
Zamek Pilcza

Jak dojść do Zamku Pilcza?

Samochód lub rower możemy zostawić na parkingu znajdującym się przy kasie, a na zamek dojdziemy już pieszo przez przepiękny bukowy las. W samym środku Rezerwatu Smoleń na wapiennych skałach znajduje się zamek z wysoką charakterystyczną wierzą. Czas nie obszedł się z nim łaskawie i na przestrzeni wieków popadł w ruinę. 

Zamek Pilcza
Zamek Pilcza
Zamek Pilcza - studnia
Zamek Pilcza - studnia

Wieża zamkowa

Charakterystycznym punktem zamku jest widoczna z oddali, wystająca ponad las okrągła, zamkowa wieża - roztacza się z niej przepiękny widok na okolicę. Panorama z wieży zamkowej w Smoleniu jest jedną z najładniejszych spośród punktów widokowych Orlich Gniazd! Na wieżę wchodzimy po metalowych, krętych schodach. 

Wejście na wieżę
Wejście na wieżę
Widko z wieży zamku Pilcza
Widko z wieży zamku Pilcza

Podzamcze

Z wieży widokowej możemy zobaczyć odrębny dziedziniec Podzamcza - żeby do niego dojść trzeba wyjść z zamku i przejść kawałek dalej ścieżką poza jego murami. W ostatnich latach  na zamku przeprowadzono liczne prace rekonstrukcyjne. Odnalezione podczas prac archeologicznych dwa groty włóczni mogą świadczyć, że wzgórze zamieszkiwane było jeszcze przed naszą erą. Ciekawostka jest, że na przełomie XIV i XV wieku panią na Smoleniu była Elżbieta Pilecka-Granowska, trzecia żona Władysława Jagiełły. Na zamku funkcjonowała też fabryka śrutu „Batawia”. 

Zamek Pilcza - Podzamcze
Zamek Pilcza - Podzamcze
Zamek Pilcza - Podzamcze
Zamek Pilcza - Podzamcze
Zamek Pilcza - Podzamcze
Zamek Pilcza - Podzamcze

Atrakcje w okolicy: Dolina Wodącej, Grodzisko Pańskie

Bardzie ciekawa jest okolica zamku. Same ruiny znajdują się u wylotu Doliny Wodącej. Jest to jedno z najatrakcyjniejszych miejsca na Jurze. Znajdziemy tu jaskinie, góry Zegarowe i skalne ostańce. Nie znajdziemy natomiast stałego strumienia... Dolina Wodącej to sucha dolina!

Zamek Pilcza - jaskinia pod Grodziskiem
Zamek Pilcza - jaskinia pod Grodziskiem

My z racji na krótkie nogi naszych dzieci wybraliśmy formacje skalną Grodzisko Pańskie (podjechaliśmy autem na parking z drugiej strony doliny). Po krótkiej leśnej wspinaczce przez las dotarliśmy do skał z krzyżem.

Zamek Pilcza - widok ze wzgórza
Zamek Pilcza - widok ze wzgórza

To okazało się dla nas wystarczające, ponieważ Grodzisko kryje niezwykłe miejsca: daje możliwość wspinaczki, zjazdu po skałach na pupach, można przejść po mostku i schować się pod skałami. Dla małych dzieci to cudowna przygoda!

Zamek Pilcza - zejście z Grodziska Pańskiego
Zamek Pilcza - zejście z Grodziska Pańskiego

Dla większych polecamy przedłużyć wycieczkę i przejść z zamku Pilcza całą Doliną Wodącą.

Czas na zimową niespodziankę. W miejscowości Smoleń znajduje się rodzinna stacja narciarska SMOLEŃ – SKI. Doskonała dla kogoś kto wciąż uczy się jeździć na nartach jak ja :)

PS. Zapraszamy na blog autorki opisu i zdjęć: paloszowka.pl >>>

Więcej zamków i ruin w okolicy:

Zamki i ruiny w okolicach Krakowa

Zamki i ruiny w okolicach Krakowa

Spis TreściZamki blisko KrakowaKorzkiewRudnoRabsztyn Zamek Rabsztyn w okolicach OlkuszaZamek w OjcowiePieskowa SkałaZ ...

Autor:
Data dodania:
Data aktualizacji: 2023-08-09

Wiecej w regionie Jura


Wczytuję komentarze ...
cancel