Jaskinie w Krakowie i okolicach Krakowa

Labirynty skalnych korytarzy, które niepewnie pokonujemy z latarką w ręku... Okolice Krakowa bogate są w jaskinie, groty i skalne kryjówki - część zwiedzamy z przewodnikiem i komercyjnie, ale jest całkiem sporo i takich "otwartych". Na wycieczkę warto zabrać porządną latarkę. Poniższa lista otwartych jaskiń to bardziej skalne groty, ale już wkrótce mamy w planach opisać Wam i takie, gdzie będzie trzeba się i prześlizgnąć, i wybłocić!

Smocza Jama pod Wawelem

To grota położona w samym sercu Krakowa, którego dawnym mieszkańcom według prastarych legend sen z powiek spędzał zionący ogniem smok. Pieczara wawelskiego smoka to miejsce, gdzie z pewnością będzie chciał zajrzeć każdy mały turysta! Chcąc ją odwiedzić musimy wejść na wawelskie wzgórze, wyjście z jaskini prowadzi na bulwary Wisły, tuż pod pomnik smoka. 

Smocza Jama

Jaskinia Twardowskiego

Znajduje się w rezerwacie Skały Twardowskiego. Jaskinia jest dzika i niestety bywa zaśmiecona, a szkoda - jest to jedna z dłuższych jaskiń Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Jeśli chcecie zobaczyć jaskinię konieczne będą mocne latarki-czołówki.

Jaskinia Twardowskiego

Jaskinia Nietoperzowa

Jaskinia Nietoperzowa to jedna z największych jaskiń Jury Krakowsko-Częstochowskiej położona we wsi Jerzmanowice, ok. 6 km od Ojcowa, za Doliną Będkowską. Podziwiać w niej można największe siedliska nietoperzy wśród jaskiń jurajskich! Jeśli chcemy zobaczyć te niezwykłe zwierzęta najlepiej odwiedzić jaskinię wczesną wiosną lub późną jesienią, na czas lata nietoperze wybudzają się ze snu i opuszczają jaskinię.

Jaskinia Nietoperzowa
Jaskinia Nietoperzowa

Jaskinia Wierzchowska

To największa z jaskiń okolic Krakowa - posiada najdłuższą trasę turystyczną ze wszystkich jaskiń w Polsce! Dużą zaletą Jaskini Wierzchowskiej jest jej stosunkowo mała popularność! Znajduje się nieco na uboczu od terenu Ojcowskiego Parku Narodowego i jest tu bardziej kameralnie i mniej tłoczno.  

Jaskinia Wierzchowska - zwiedzanie

Jaskinia Łabajowa

To przestronna skalna grota znajdująca się około 10 minut pieszo od Jaskini Nietoperzowej. Jaskinia jest otwarta, można wejść do niej samodzielnie, warto zabrać ze sobą latarkę! 

Jaskinia Łabajowa - wnętrze
Jaskinia Łabajowa - wnętrze

Jaskinia Mamutowa

Położona tuż koło Jaskini Wierzchowskiej - jest to otwarta jaskinia. Jej główna ozdobą jest sporych rozmiarów łuk skalny.

Jaskinia Mamutowa

Grota Łokietka

Słynie z legendy o ukrywającym się w niej królu Władysławie Łokietku. Jaskinia położona jest w okolicy popularnej Doliny Prądnika - bywa tu więc naprawdę tłoczno…

Smocza Jama w Tatrach

Dla starszaków dużą atrakcją i wyzwaniem będzie wejście do znajdującej się w tatrzańskiej Dolinie Kościeliskiej Wąwozu Kraków i jaskini zwanej Smoczą Jamą - jest to niedużej wielkości tunel skalny, którego przejście zajmuje około 2-3 minuty. Jaskinia jest udostępniona do samodzielnego zwiedzania - jest jednak trudna i wymaga nieco sprawności. Warto mieć ze sobą latarkę-czołówkę, gdyż choć jaskinia jest krótka to jednak na tyle długa, że w środkowym odcinku na chwilę robi się kompletnie ciemno.

Wyjście z jaskini Smocza Jama

Wystawa o jaskiniach w budynku AGH Kraków

Ciekawa wystawa o procesach krasowych, czyli o rozpuszczaniu skał przez wodę zawierającą w sobie dwutlenek węgla (tak powstała większość jaskiń okolic Krakowa) znajduje się na parterze w głównym budynku AGH w Krakowie przy al. Mickiewicza 30  i jest dostępna bezpłatnie w godzinach otwarcia uczelni.

Na wystawie możecie zobaczyć perły jaskiniowe oraz zajrzeć do środka stalaktytu i stalagmitu. Powstający stalaktyt ma kształt cienkiej, pustej w środku rurki, a jego środkiem cieknie woda. Minerały zaś wytrącają się wokół spadającej kropli - tak stopniowo stalaktyt przyrasta. Na przekrojach znajdujących się na wystawie zobaczycie jego poszczególne warstwy, a taki jaskiniowy stalaktyt przyrasta o 1mm na 25 lat! Na wystawie znajdują się również przekroje stalaktytów osmolonych dymem z ogniska, które mogą być informacją o zamieszkiwaniu jaskini przez naszych pra-przodków.

Wystawa w głównym budynku AGH w Krakowie "Zjawiska Krasowe"  - czaszka niedźwiedzia jaskiniowego, perły jaskiniowe i przekrój przez stalaktyty osmolone dymem z ogniska.Autor:
Data dodania:
Wczytuję komentarze ...
cancel