Jaskinie w Krakowie i okolicach Krakowa

Labirynty skalnych korytarzy, które niepewnie pokonujemy z latarką w ręku... Okolice Krakowa bogate są w jaskinie, groty i skalne kryjówki - część zwiedzamy z przewodnikiem i komercyjnie, ale jest całkiem sporo i takich "otwartych". Na wycieczkę warto zabrać porządną latarkę. Poniższa lista otwartych jaskiń to bardziej skalne groty, ale już wkrótce mamy w planach opisać Wam i takie, gdzie będzie trzeba się i prześlizgnąć, i wybłocić!

Smocza Jama pod Wawelem

To grota położona w samym sercu Krakowa, którego dawnym mieszkańcom według prastarych legend sen z powiek spędzał zionący ogniem smok. Pieczara wawelskiego smoka to miejsce, gdzie z pewnością będzie chciał zajrzeć każdy mały turysta! Chcąc ją odwiedzić musimy wejść na wawelskie wzgórze, wyjście z jaskini prowadzi na bulwary Wisły, tuż pod pomnik smoka. 

Smocza Jama

Jaskinia Twardowskiego

Znajduje się w rezerwacie Skały Twardowskiego. Jaskinia jest dzika i niestety bywa zaśmiecona, a szkoda - jest to jedna z dłuższych jaskiń Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Jeśli chcecie zobaczyć jaskinię konieczne będą mocne latarki-czołówki.

Jaskinia Twardowskiego

Jaskinia Wierzchowska

To największa z jaskiń okolic Krakowa - posiada najdłuższą trasę turystyczną ze wszystkich jaskiń w Polsce! Dużą zaletą Jaskini Wierzchowskiej jest jej stosunkowo mała popularność! Znajduje się nieco na uboczu od terenu Ojcowskiego Parku Narodowego i jest tu bardziej kameralnie i mniej tłoczno.  

Jaskinia Wierzchowska - zwiedzanie

Jaskinia Mamutowa

Położona tuż koło Jaskini Wierzchowskiej - jest to otwarta jaskinia. Jej główna ozdobą jest sporych rozmiarów łuk skalny.

Jaskinia Mamutowa

Grota Łokietka

Słynie z legendy o ukrywającym się w niej królu Władysławie Łokietku. Jaskinia położona jest w okolicy popularnej Doliny Prądnika - bywa tu więc naprawdę tłoczno…

Smocza Jama w Tatrach

Dla starszaków dużą atrakcją i wyzwaniem będzie wejście do znajdującej się w tatrzańskiej Dolinie Kościeliskiej Wąwozu Kraków i jaskini zwanej Smoczą Jamą - jest to niedużej wielkości tunel skalny, którego przejście zajmuje około 2-3 minuty. Jaskinia jest udostępniona do samodzielnego zwiedzania - jest jednak trudna i wymaga nieco sprawności. Warto mieć ze sobą latarkę-czołówkę, gdyż choć jaskinia jest krótka to jednak na tyle długa, że w środkowym odcinku na chwilę robi się kompletnie ciemno.

Wyjście z jaskini Smocza Jama

Wystawa o jaskiniach w budynku AGH Kraków

Ciekawa wystawa o procesach krasowych, czyli o rozpuszczaniu skał przez wodę zawierającą w sobie dwutlenek węgla (tak powstała większość jaskiń okolic Krakowa) znajduje się na parterze w głównym budynku AGH w Krakowie przy al. Mickiewicza 30  i jest dostępna bezpłatnie w godzinach otwarcia uczelni.

Na wystawie możecie zobaczyć perły jaskiniowe oraz zajrzeć do środka stalaktytu i stalagmitu. Powstający stalaktyt ma kształt cienkiej, pustej w środku rurki, a jego środkiem cieknie woda. Minerały zaś wytrącają się wokół spadającej kropli - tak stopniowo stalaktyt przyrasta. Na przekrojach znajdujących się na wystawie zobaczycie jego poszczególne warstwy, a taki jaskiniowy stalaktyt przyrasta o 1mm na 25 lat! Na wystawie znajdują się również przekroje stalaktytów osmolonych dymem z ogniska, które mogą być informacją o zamieszkiwaniu jaskini przez naszych pra-przodków.

Wystawa w głównym budynku AGH w Krakowie "Zjawiska Krasowe"  - czaszka niedźwiedzia jaskiniowego, perły jaskiniowe i przekrój przez stalaktyty osmolone dymem z ogniska.Autor:
Data dodania:
Wczytuję komentarze ...
cancel