
check_circle W pomieszczeniu
check_circle Nachylenia terenu
check_circle Restauracja lub bar w pobliżu
check_circle Możliwość skorzystania z toalety
check_circle Toaleta dla osób niepełnosprawnych
Jaskinia Ciemna to druga co do długości jaskinia w Ojcowskim Parku Narodowym (209 m). Słynie ona z cennych znalezisk archeologicznych (ząb neandertalczyka), dlatego też jej dodatkową atrakcją jest zrekonstruowane obok groty obozowisko ludzi neandertalskich.

Dojście do Jaskini Ciemnej
Bilety do jaskini kupujemy w kasie na dole doliny, w przypadku większej grupy warto wcześniej zarezerwować wejście na konkretny dzień i godzinę. kasy jest kilka ławek oraz płatna toaleta. Dojście od kasy do jaskini to ok. 10-15 min. Droga prowadzi po dość stromych kamiennych stopniach zielonym szlakiem.

Zwiedzanie Jaskini Ciemnej
Jaskinię Ciemną zwiedzamy z przewodnikiem, wejścia odbywają się o pełnych godzinach, a przejście jaskini oraz zwiedzanie obozowiska neandertalczyków trwa łącznie ok. 30 min.

- W jaskini nie ma oświetlenia elektrycznego, a jedynym źródłem światła dysponuje przewodnik.
- Komory jaskini znajdują się na jednym poziomie - wewnątrz nie musimy chodzić po schodach.
- W Jaskini Ciemnej nie ma wąskich korytarzy, a przejścia są szerokie i wygodne. Podłoże jest w miarę równe, jednak jak to zawsze bywa na wapiennych skałach: może być wilgotno i ślisko.
- Jak w każdej jaskini tu też panuje stała temperatura, ok 7 st, - warto zabrać cieplejszą odzież.
- ze względu na ochronę hibernujących tu nietoperzy (a jest ich tu prawie 1000!) jaskinia jest zamknięta od jesieni do wiosny. Aktualne daty otwarcia na stronie OPN >>>

Szata naciekowa Jaskini Ciemnej
W związku z tym, że Jaskinia Ciemna była odwiedzana przez turystów już od XVIII w. naturalne formy naciekowe: stalaktyty i stalagmity zostały prawie całkowicie zniszczone. Zostało tylko to, czego nie dało się zabrać...

Jadowity pająk - sieciarz jaskiniowy
Wychodząc z jaskini warto przyjrzeć się dokładnie skałom przy wejściu do groty. To ulubione miejsce najbardziej jadowitego polskiego pająka: sieciarza jaskiniowego (meta menardi), który własnie tu czyha na swoje ofiary i tworzy charakterystyczne wiszące kokony z jajami (jest tam ich ok. 400-500!).

Jaskinia Ciemna - obozowisko neandertalczyków
Obok wejścia do Jaskini Ciemnej znajduje się metalowy pomost widokowy oraz rekonstrukcja obozowiska neandertalczyków (wstęp na podstawie biletu na zwiedzanie jaskini).


Jaskinia Ciemna - punkt widokowy
Z metalowego pomostu przy obozowisku neandertalczyków zobaczymy Dolinę Prądnika "z lotu ptaka", Bramę Krakowską i źródełko miłości.

Z uwagi na to, że słynna skała "rękawica" znajduje się tuż przy wejściu do jaskini trudno z tego miejsca objąć ją wzrokiem (i obiektywem aparatu). Znacznie lepiej podejść jeszcze kilkanaście metrów w górę (5-10 min. zielonym szlakiem) do punktu, z którego jest widoczna najlepiej:

Powrót z Jaskini Ciemnej do Doliny Prądnika
Po zwiedzeniu Jaskini Ciemnej możemy zejść do Doliny Prądnika tą samą drogą, albo pójść dalej górą zielonym szlakiem i zejść dopiero w okolicy Puchaczówki. Będzie pięknie i widokowo!

trudna
Widokowy zielony szlak w Ojcowskim Parku Narodowym
Inne jaskinie w okolicy Ojcowa
Jeśli lubicie zwiedzanie jaskiń, zobaczcie jakie jeszcze atrakcje się w nich kryją!

Jaskinie w Krakowie i okolicach Krakowa
Okolice Krakowa bogate są w jaskinie, groty i skalne kryjówki. Część zwiedzamy z przewodnikiem i komercyjnie, ale jest całkiem sporo "otwartych", ogólnodostępnych grot. ...
Data dodania:
Wiecej w regionie Jura




