Jaskinia Wierzchowska
Spacerowa -
32-089 Wierzchowie
map zobacz na mapie
call 504 298 438    link www.jaskiniawierzchowska.pl

check_circle  W pomieszczeniu
check_circle  Sklep w pobliżu
check_circle  Parking
check_circle  Plac zabaw
Dojazd i dojście do jaskini Jadąc od Krakowa w kierunku Olkusza w miejscowości Biały Kościół skręcamy w lewo w kierunku Zabierzowa (jest też drogowskaz do jaskini), a następnie w prawo (prosto droga prowadzi do rezerwatu Kluczwody). Na ryneczku w Wierzchowie parking, częściowo ogrodzony plac zabaw, sklep spożywczy i duża, zadaszona wiata ze stołami i ławkami, wc (toi-toi). Z ryneczku do jaskini mamy około 800 m. Najpierw idziemy poboczem drogi asfaltowej, później – wygodnym chodnikiem. Droga prowadzi skrajem lasu, w przyjemnym półcieniu, po drodze mijamy skałki i niedostępne, mniejsze jaskinie.

Przy wejściu do jaskini kasa i pamiątki, liczne ławeczki i łąka. WC – drewniany wychodek. Punkt gastronomiczny przy drodze między rynkiem a jaskinią (napoje, zapiekanki, wypożyczalnia rowerów).

Jaskinię zwiedza się z przewodnikiem, zwiedzanie trwa ok. 40 min. Temperatura wewnątrz to jedynie 8 st. – pamiętajmy o ciepłej odzieży i dobrych butach (jest mokro i bywa ślisko!). Poza charakterystyczną dla jurajskich jaskiń szatą naciekową zobaczymy też rekonstrukcje jaskiniowych zwierząt: niedźwiedzia, lwa i hieny, ekspozycje skamieniałości i kości zwierząt. Na koniec czeka nas niespodzianka – spotkanie z jaskiniowcem!. Jaskinia jest oświetlona, jednak dla lepszego samopoczucia dziecka można zaopatrzyć je w małą latarkę.

Korytarze bywają wąskie, ale przejście z dzieckiem na rękach lub w nosidle będzie możliwe. Ze względu na wystające skały polecamy nosidła i chusty wiązane z przodu (z dzieckiem w plecaku możemy niechcący o coś zahaczyć…). Trasa na ok. 700 m, podłoże dosyć równe, wysypane drobnymi kamyczkami, w niektórych salach wejścia i zejścia po schodach z barierkami – z pomocą dorosłego poradzi sobie tu nawet 2-3 latek.

Duży plus Jaskini Wierzchowskiej to jej zaskakująco niewielka popularność! Nawet w weekendy i święta nie ma tu tłumów i kolejek, zwiedzanie odbywa się w kameralnych, kilkuosobowych grupach – sytuacja bez porównania bardziej komfortowa niż w obleganej Grocie Łokietka !

Istnieje możliwość zamówienia zajęć grupowych dla dzieci przedszkolnych i szkolnych.

Przy okazji pobytu w Jaskini Wierzchowskiej warto udać się na krótki leśny spacer do pobliskiej Doliny Kluczwody.


ryneczek w Wierzchowie


plac zabaw na ryneczku


droga z ryneczku do jaskini

Autor: gacek
Data dodania:2016-05-31


comments powered by Disqus
cancel