Jaskinia Wierzchowska

Spacerowa -
32-089 Wierzchowie
call 504 298 438    link www.jaskiniawierzchowska.pl

check_circle  W pomieszczeniu
check_circle  Sklep w pobliżu
check_circle  Parking
check_circle  Plac zabaw

Dojazd i dojście do jaskini

Jaskinia znajduje się na trasie Kraków - Olkusz. Jadąc w kierunku Olkusza w miejscowości Biały Kościół skręcamy w lewo (jest tam drogowskaz do jaskini), dojeżdżamy na parking w miejscowości Wierzchowie. Na ryneczku w wsi Wierzchowie parking, częściowo ogrodzony plac zabaw, sklep spożywczy i duża, zadaszona wiata ze stołami i ławkami, wc (toi-toi). Z ryneczku do jaskini mamy około 800 m. Najpierw idziemy poboczem drogi asfaltowej, później – wygodnym chodnikiem. Droga prowadzi skrajem lasu, w przyjemnym półcieniu.

Trasa do Jaskini Wierzchowskiej
Trasa do Jaskini Wierzchowskiej
Plac zabaw we wsi Wierzchowie
Plac zabaw we wsi Wierzchowie

Jaskinia Wierzchowska 

To największa jaskinia okolic Krakowa i terenu Jury Krakowskiej. Jaskinia Wierzchowska posiada najdłuższą trasę turystyczną ze wszystkich jaskiń w Polsce! Zimą można tu zobaczyć nietoperze - niewielkie, które przytwierdzone do stropu jaskini wyglądają niczym wysuszone śliwki. Podczas prac archeologicznych znaleziono w niej fragmenty naczyń, narzędzi, śladów po ogniskach. Jaskinię zwiedza się z przewodnikiem, zwiedzanie trwa ok. 40 min. Temperatura wewnątrz to jedynie 8 stopni – pamiętajmy o ciepłej odzieży i dobrych butach (jest mokro i bywa ślisko!). Poza charakterystyczną dla jurajskich jaskiń szatą naciekową zobaczymy też rekonstrukcje jaskiniowych zwierząt: niedźwiedzia, lwa i hieny, ekspozycje skamieniałości i kości zwierząt. Na koniec czeka nas niespodzianka – spotkanie z jaskiniowcem!

Jaskinia Wierzchowska - wejście
Jaskinia Wierzchowska - wejście
Jaskinia Wierzchowska - zwiedzanie
Jaskinia Wierzchowska - zwiedzanie
Jaskinia Wierzchowska
Jaskinia Wierzchowska
Jaskinia Wierzchowska - szczątki zwierząt
Jaskinia Wierzchowska - szczątki zwierząt
Jaskinia Wierzchowska - neandertalczyk
Jaskinia Wierzchowska - neandertalczyk

Informacje praktyczne:

Jaskinia jest oświetlona, jednak dla lepszego samopoczucia dziecka można zaopatrzyć je w małą latarkę. Korytarze bywają wąskie, ale przejście z dzieckiem na rękach lub w nosidle będzie możliwe. Ze względu na wystające skały polecamy nosidła i chusty wiązane z przodu (z dzieckiem w plecaku możemy niechcący o coś zahaczyć…). Trasa na ok. 700 m, podłoże dosyć równe, wysypane drobnymi kamyczkami, w niektórych salach wejścia i zejścia po schodach z barierkami – z pomocą dorosłego poradzi sobie tu nawet 2-3 latek. 

Dużą zaletą Jaskini Wierzchowskiej jest jej stosunkowo mała popularność! Znajduje się nieco na uboczu od terenu Ojcowskiego Parku Narodowego i jest tu bardziej kameralnie i mniej tłoczno.  Nawet w weekendy i święta nie ma tłumów i kolejek, zwiedzanie odbywa się w  kilkuosobowych grupach – sytuacja bez porównania bardziej komfortowa niż w obleganej Grocie Łokietka!

Autor:
Data dodania:

Wiecej w regionie Jura


Wczytuję komentarze ...
cancel