Grota Łokietka

Łokietka -
32-089 Czajowice
call -    link www.grotalokietka.pl

check_circle  W pomieszczeniu
check_circle  Drogi płaskie, bez nachyleń terenu
check_circle  Utrudnienia dla rodziców z maluchem w nosidełku
check_circle  Głównie w cieniu
check_circle  Parking
check_circle  Możliwość skorzystania z toalety

Grota Łokietka słynie z legendy o ukrywającym się w niej królu Władysławie Łokietku.

Dojazd do Groty Łokietka: możemy tu dojść z Doliny Prądnika (szlaki niebieski i czarny – dość strome), lub najkrótszą drogą - od strony Czajowic: W Czajowicach duży, płatny parking z budką z lodami i napojami. Droga z Czajowic do Groty Łokietka (ok. 15 min) początkowo biegnie asfaltem (kilkadziesiąt metrów), później szeroką bitą drogą lasem. Uwaga – od wejścia do lasu zakaz ruchu dla rowerów! Jedynie ostatnie kilka metrów zejścia do jaskini jest trochę bardziej strome i kamieniste – poza tym droga w sam raz dla wózków.

Przy wejściu do Groty kasa z pamiątkami i liczne ławeczki. WC (murowany budyneczek) znajduje się jedynie przy wejściu do lasu od strony Czajowic.

Jaskinię zwiedza się z przewodnikiem, ok. 30 min. Trasa jest bardzo krótka - 2 duże sale i kilka korytarzy, większość czasu zajmuje czekanie na zebranie się całej grupy. Poza charakterystyczną dla jaskiń krasowych szatą naciekową zobaczymy elementy związane z legendą – „stół” i „łóżko” W. Łokietka. Jaskinia jest oświetlona, jednak dla lepszego samopoczucia dziecka można zaopatrzyć je w małą latarkę. Temperatura wewnątrz to jedynie 8 st. – pamiętajmy o ciepłej odzieży i dobrych butach (jest mokro i bywa ślisko!). Podłoże kamienne, dość równe, miejscami schody – 3-latek z pomocą dorosłego na pewno sobie poradzi. Niektóre przesmyki są bardzo wąskie, niektóre niskie – trzeba się schylić, dlatego niesienie dziecka na rękach lub w nosidle będzie bardzo utrudnione (w nosidle na plecach chwilami wręcz niemożliwe).

Być może z uwagi na legendę, a może raczej z uwagi na położenie w okolicy popularnej Doliny Prądnika w weekendy i święta bywa tu bardzo tłoczno…. W rezultacie zwiedzanie odbywa się w kilkudziesięcioosobowej grupie, którą próbuje przekrzyczeć przewodnik… Młodsze dzieci zobaczą niewiele poza nogami dorosłych, którzy będą skupiać się na tym, żeby bobasy nie zgubiły się w tłumie i ciemności… Jeżeli chcemy pokazać dziecku nie tyle legendę, a po prostu ciekawą jaskinię w o wiele spokojniejszych warunkach – polecamy wybrać się do pobliskiej Jaskini Wierzchowskiej Górnej.


droga z Czajowic

droga leśna


Tłum...

Autor:
Data dodania:

Wiecej w regionie: Jura


Wczytuję komentarze ...
cancel