Pociągiem z Krakowa - 10 pomysłów na jednodniową wycieczkę!

Podróż pociągiem ma wiele zalet - nie martwimy się o miejsca i opłaty parkingowe, zamiast kierować pojazd i śledzić drogę możemy np. poczytać książkę, obejrzeć film, a jeśli towarzyszy nam dziecko - łatwiej poświęcić mu czas i uwagę. Najmłodszym podróż pociągiem zazwyczaj sprawia wiele frajdy - tu nie muszą siedzieć zapięte w foteliku, łatwiej wyglądać przez okno i wokół tyle się dzieje! 

10 miejsc blisko Krakowa, w które dojedziemy pociągiem

Obecnie z Krakowa mamy wiele wygodnych połączeń kolejowych. Osobiście najchętniej korzystamy z Kolei Małopolskich - to wygodne i nowe szynobusy. Poniżej nasza lista jednodniowych, kolejowych wycieczek:

Spis Treści

1. Kopalnie soli w Wieliczce i Bochni

Wieliczka to jeden z kultowych kierunków turystycznych z bardzo wygodnym dojazdem kolejowym. Stacja znajduje się w centrum niewielkiej miejscowości - od razu po wyjściu z pociągu mamy więc wszędzie blisko. Nawet jeśli nie chcemy zwiedzać kopalni sama Wieliczka (może poza weekendem i sezonem) potrafi być atrakcyjnym miejscem na wycieczkę - znajdują się tu ruiny zamku, które bezpłatnie można zwiedzić oraz duża tężnia solankowa

Kopalnia Soli Wieliczka

Kopalnia Soli Wieliczka

Kopalnia Soli w Wieliczce dość szybko stała się nie tylko miejscem wydobycia soli, ale także atrakcją dla zwiedzających. Pierwsi turyści pojawili się tu już w średniowieczu! Czy wiecie, ze Kopalnia Soli w Wieliczce została wpisana na listę UNESCO jako jeden z pierwszych 12 obiektów na świecie! ...

Bochnia znajduje się na trasie pociągów jadących do Tarnowa. Kopalnia soli jest tutaj nieco dalej od stacji, ale też w granicach ok. półgodzinnego spaceru. Kopalnia soli w Bochni jest znacznie bardziej kameralna - na turystów czeka przejazd podziemnym pociągiem:

Kopalnia Soli Bochnia

Kopalnia Soli Bochnia

Kopalnia Soli w Bochni to najstarsza i najgłębsza kopalnia soli w Polsce. W zależności od wieku małych turystów możemy wybrać odpowiednie trasy zwiedzania: multimedialną, przyrodnicza, lub rodzinną. ...

Kopalnia Soli w Wieliczce - szyb Daniłowicza
Kopalnia Soli w Wieliczce - szyb Daniłowicza

2. Zalew Sosina w Jaworznie

To fantastyczne, nowo odnowione kąpielisko z piaszczystymi plażami i asfaltową ścieżką prowadzącą wokół Zalewu. Zalew znajduje się w okolicach stacji Jaworzno-Szczakowa: spod stacji najlepiej dojechać pod zalew miejskim autobusem linii 307 (odjazdy co około 20 minut). Nad zalewem rowerki wodne oraz wiele drewnianych pomostów. Miejsce idealne na rodzinny odpoczynek.

Zalew Sosina w Jaworznie - kąpielisko i plaża

Zalew Sosina w Jaworznie - kąpielisko i plaża

W Jaworznie, ok. 25 km od Katowic i 50 km od Krakowa znajduje się fantastyczne kąpielisko z piaszczystymi plażami! Teren ten został ostatnio odremontowany i wszystko jest na wysokim poziomie. ...

Kąpielisko strzeżone nad Zalewem Sosina w Jaworznie - nad ranem
Kąpielisko strzeżone nad Zalewem Sosina w Jaworznie - nad ranem
Trakt pieszo-rowerowy wokół Zalewu Sosina w Jaworznie
Trakt pieszo-rowerowy wokół Zalewu Sosina w Jaworznie

3. Tarnów

Tarnów nie bez powodu nazywają "Małym Krakowem". Kameralny, urokliwy rynek z ratuszem, pozostałości średniowiecznych murów oraz Park Strzelecki ze stawem i mauzoleum Józefa Bema oraz świetnym placem zabaw dla dzieci.

Tarnów

Tarnów

Tarnów był dawniej prywatnym miastem należącym do rodziny Sanguszków. Dziś zachwyca kameralnym rynkiem z urokliwym ratuszem oraz pozostałością miejskich murów, które przed wiekami go otaczały. ...

Ratusz w Tarnowie
Ratusz w Tarnowie

4. Sucha Beskidzka

Pomysł na jednodniową wycieczkę ze zwiedzaniem, zabawą, spacerem po lesie i legendami w tle? Polecamy wybrać się do Suchej Beskidzkiej w Beskidzie Żywieckim. Główna atrakcja Suchej Beskidzkiej to Zamek Suski - "Mały Wawel" oraz otaczający go park, z którego możemy wspiąć się leśnymi ścieżkami na Górę Jasień do Kaplicy Konfederatów Barskich:

Sucha Beskidzka - atrakcje dla dzieci

Sucha Beskidzka - atrakcje dla dzieci

Wycieczka do Suchej Beskidzkiej - zabytki i atrakcjePomysł na jednodniową wycieczkę z dziećmi lub rodzinny weekend? Ze z ...

Fontanna z konikiem. Rynek w Suchej Beskidzkiej.
Fontanna z konikiem. Rynek w Suchej Beskidzkiej.

5. Katowice

Katowice to stolica województwa śląskiego i centrum wielkiej aglomeracji śląskiej. Katowicki Rynek to miłe miejsce do odpoczynku. Ciekawostką jest przebiegające pod płytą rynku koryto rzeki Rawy - stąd charakterystyczna fontanna w kształcie płynącej rzeki. Przy fontannie drewniane leżaki, drzewka dające cień w upalne dni, wiele ławek i lokali gastronomicznych. Na rynku zacieniony plac zabaw dla dzieci.

Katowice

Katowice

Katowicki Rynek to miłe miejsce do odpoczynku. Ciekawostką jest przebiegające pod płytą rynku koryto rzeki Rawy ...

Rynek w Katowicach
Rynek w Katowicach

6. Trzebinia i kąpielisko Balaton

Znajdziemy tu piaszczystą plażę i 3 bezpieczne baseny (opieka ratownika) o głębokości 0,8m, oraz dwa o głębokości 2,5 metra, a także bezpieczną plażę z brodzikiem dla maluchów. Na terenie kąpieliska Park Linowy, a dla starszych dzieci duży zjazd tyrolski ponad zalewem. Wejście na teren kąpieliska jest płatny. Kąpielisko znajduje się 17 minut spacerem od stacji PKP w Trzebini.

Trzebinia - kąpielisko Balaton, wzgórze Bożniowa i leśny spacer Puszczą Dulowską

Trzebinia - kąpielisko Balaton, wzgórze Bożniowa i leśny spacer Puszczą Dulowską

Zalany kamieniołom - kąpielisko Balaton to główna atrakcja Trzebini. Plaża, bezpieczne baseny i brodzik dla maluszków ...

Brodzik dla maluszków
Brodzik dla maluszków

7. Lasy Zabierzowskie i kamieniołom Zabierzów

Pociągiem z Krakowa możemy wybrać się też na wycieczkę do Lasów Zabierzowskich - dojście ze stacji PKP do lasu i radaru Zapałka to ok. 2,3 kilometra i zajmuje około 30 minut - idziemy ulicą Leśną nieco pod górkę, niestety końcówka ulicy choć mało uczęszczana jest jednak drogą publiczną bez pobocza. 

Las Zabierzowski - szlaki i atrakcje

Las Zabierzowski - szlaki i atrakcje

Las Zabierzowski szlaki na wózek i ścieżki dla dzieci, parkingi. ...

Lasy Zabierzowskie
Lasy Zabierzowskie

8. Kalwaria Zebrzydowska: sanktuarium, spacer ścieżkami kalwaryjskimi, na Górę Żar i do ruin Zamku Barwałd

Kalwaria Zebrzydowska to jedno z najsłynniejszych miejsc pielgrzymkowych w Małopolsce. Główną atrakcją miasteczka jest wpisane na Światową Listę Dziedzictwa UNESCO Sanktuarium Maryjno-Pasyjne, Klasztor oo. Bernardynów i otaczające go ścieżki kalwaryjskie z ukrytymi w lesie malowniczymi kaplicami.

Kalwaria Zebrzydowska - zwiedzanie i atrakcje

Kalwaria Zebrzydowska - zwiedzanie i atrakcje

Kalwaria Zebrzydowska to jedno z najsłynniejszych miejsc pielgrzymkowych w Małopolsce. Główną atrakcją miasteczka jest wpisane na Światową Listę Dziedzictwa UNESCO Sanktuarium Maryjno-Pasyjne, Klasztor oo. Bernardynów i otaczające go ścieżki kalwaryjskie z ukrytymi w lesie malowniczymi kaplicami. ...

Dodatkowe atrakcje miasteczka to Góra Żar z Grodziskiem Bugaj, ruinami Zamku Barwałd i legendą o duchu najsłynniejszej polskiej kobiety - hetmana zbójników.

Góra Żar, Grodzisko Bugaj i Zamek Barwałd w Kalwarii Zebrzydowskiej

łatwa
directions_walk

Góra Żar, Grodzisko Bugaj i Zamek Barwałd w Kalwarii Zebrzydowskiej

max 537 m min 324 m
straighten 2.9km
timer 1h 23min
north_east 267m
south_east 89m

W okresie bożonarodzeniowym (od 25 grudnia do 1 lutego) warto tu zobaczyć jedną z największych ruchomych szopek w Polsce:

Ruchoma szopka w Kalwarii Zebrzydowskiej
Ruchoma szopka w Kalwarii Zebrzydowskiej

Dojazd koleją do stacji PKP Kalwaria Zebrzydowska (linia Kraków - Bielsko-Biała) lub PKP Kalwaria Zebrzydowska - Lanckorona (linia Kraków - Sucha Beskidzka).

9. Puszcza Niepołomicka - ze stacji Stanisławice

Stacja Stanisławice znajduje się na trasie pociągów Kraków-Tarnów i jest fajną bazą wypadową pod Puszczę Niepołomicką. Zaraz od stacji spokojną uliczką dojeżdżamy do puszczy. 

Puszcza Niepołomicka: na rowerze nad Czarny Staw

łatwa
child_friendly directions_bike

Puszcza Niepołomicka: na rowerze nad Czarny Staw

max 226 m min 198 m
straighten 8.5km
directions_bike timer 1h 9min
north_east 181m
south_east 175m
Stanisławice - dojazd do lasu
Stanisławice - dojazd do lasu

10. Park Gródek w Jaworznie

Przepiękny kamieniołom z turkusową wodą, wokół spacerowe ścieżki i punkty widokowe oraz rozległa łąka na rodzinny piknik - to kolejna ciekawa atrakcja w miejscowości Jaworzno. Znajduje się około 3,5 kilometra od stacji PKP w Jaworznie Szczakowa - jest więc możliwa, choć niestety znacznie trudniej dostępna. Autobusy miejskie ze stacji do Parku Gródek odjeżdżają znacznie rzadziej (co około godzinę), a na piechotę ze stacji idziemy 45 minut. 

Park Gródek i Arboretum w Jaworznie - polskie Malediwy

Park Gródek i Arboretum w Jaworznie - polskie Malediwy

Park Gródek o oficjalnej nazwie Arboretum w Jaworznie nazywany jest przez turystów "Polskimi Malediwami" lub "Śląska Chorwacją". Położony jest w malowniczym, dawnym kamieniołomie dolomitów ok. 8 km od centrum miasta Jaworzno. ...

Park Gródek w Jaworznie
Park Gródek w Jaworznie

Mapa ciekawych miejsc, do których dojedziemy z Krakowa pociągiem

Dokładną lokalizację opisanych powyżej miejsc i tras zobaczycie ma mapie w nagłówku artykułu.

Autor:
Data dodania:
Data aktualizacji: 2024-01-05
Wczytuję komentarze ...
cancel