Kopalnia Soli Bochnia

Campi 15
32-700 Bohnia

check_circle  W pomieszczeniu

Dojazd do Kopalni Soli Bochnia

Bochnia to niewielkie miasteczko znajdujące się ok. 40 km od Krakowa, na trasie Kraków - Tarnów. Wygodnie dojedziemy do Bochni pociągiem z Krakowa (czas podróży ok 40 minut), wejście do kopalni znajduje się 1,7 km od stacji PKP Bochnia, ok 25 minut piechotą dla osoby dorosłej.

Kopalnia Soli Bochnia

Kopalnia Soli w Bochni to najstarsza i najgłębsza kopalnia soli w Polsce. W zależności od wieku małych turystów możemy wybrać odpowiednie trasy zwiedzania:

Podziemna Ekspozycja Multimedialna

To główna trasa turystyczna dostępna także dla rodzin z najmłodszymi dziećmi. Wycieczka ma tu charakter podróży w czasie - na trasie znajdują się multimedialne ekspozycje, które zapoznają nas z historią kopalni. Atrakcją dla dzieci jest przejażdżka podziemnym pociągiem. W czasie zwiedzania istnieje też możliwość dokupienia przeprawy drewnianą łodzią po zalanej solanką komorze - jest ona wprawdzie bardzo krótka, ale warta zobaczenia. Ciekawostką jest, że łodzie w bocheńskiej kopalni soli przez to, że pływają po słonej wodzie są zarejestrowane tak, jak statki morskie!

Rodzinne zwiedzanie Królestwa Skarbnika

To trasa turystyczna typowo dla rodzin z dziećmi. Dzieci poznają Skarbnika - opiekuna solnych podziemi, poznają legendę i szukają skarbu, którego strzeże.

Trasa Przyrodnicza

To niesamowita atrakcja dla starszych dzieci, młodzieży i dorosłych. Prowadzi ona wzdłuż “surowych” korytarzy bocheńskiej kopalni. Podczas trasy obserwujemy skały i minerały budujące złoże oraz… świecące kryształy! Do obserwacji kryształów otrzymujemy specjalne latarki - tutejsze kryształy solne są niezwykłe i wiele z nich świeci na czerwonopomarańczowy kolor pod światłem ultrafioletowym. 

Na Trasie Przyrodniczej możemy także bliżej przyjrzeć się solnym naciekom - zwisające ze stropu kopalni długaśne "makarony" są wyglądają, jak słomki i są w środku puste! Choć bywają bardzo długie, to są również bardzo delikatne i niemal rozlatują się w dłoni. Wokół takiej słomki osadzają się kolejne solne narośla. Co najciekawsze - te przepiękne nacieki i rzeźby solne można obserwować tylko w klimacie kopalni, gdyż tylko tu mogą przetrwać. Wyniesione na powierzchnię kruszą się i topnieją. 

Dolne nacieki - makarony
Dolne nacieki - makarony
Kopalnia Soli Bochnia - rzeźby solne
Kopalnia Soli Bochnia - rzeźby solne

Nocowanie w Komorze Ważyn

Co jakiś czas w Kopalni Soli Bochnia organizowane są nocowania - wszyscy śpią w jednej dużej komorze, na piętrowych, drewnianych łóżkach (dla osób mających wrażliwy sen kłopotliwe mogą być rozmowy "współspaczy" do późnych godzin nocnych). Pod ziemią czeka nas sala sportowa - możemy tu pograć w paletki, pokopać piłkę. Jest także restauracja. Warto zabrać cieplejszą piżamę i skarpetki, a zmarzluchom polecam nawet zabranie lekkiej bawełnianej czapki, gdyż temperatura w kopalni to około 15 stopni.

Pamiętajcie, wybierając się do kopalni koniecznie zabierzcie ze sobą bluzę na długi rękaw i wygodne buty! 

Kopalnia Soli Bochnia
Kopalnia Soli Bochnia

W kopalni soli - multimedialna przygoda

Dlaczego sól była dawniej tak cenna i ważna? I jak ciężka była praca w średniowiecznej kopalni? Zapraszamy Was na interaktywną, multimedialną przygodę:

 

Autor:
Data dodania:

Wiecej w regionie Okolica Krakowa


Wczytuję komentarze ...
cancel