Czy wiecie, że wiele z krakowskich muzeów można zwiedzić bezpłatnie?! Jeśli zostajecie w Krakowie na dłużej (lub tu mieszkacie) warto wiedzieć, w które dni tygodnia i do jakich muzeów obowiązuje wolny wstęp. Pamiętajcie jednak - często bilety trzeba wcześniej zarezerwować, zwłaszcza do popularnych miejsc.
Poniedziałek
Poniedziałek jest nieco pechowym dniem jeśli przyjeżdżacie do Krakowa i chcecie pochodzić po muzeach - po prostu to właśnie w poniedziałek wiele z muzeów jest zamkniętych. Jest jednak kilka muzeów, które nie tylko można zwiedzieć, ale dodatkowo mają w tym dniu wolny wstęp. Jedną z ciekawszych atrakcji jest możliwość wejścia na Wieżę Ratuszową na krakowskim rynku.
Wtorek to dzień, w którym czeka nas najwięcej bezpłatnych atrakcji - naprawdę jest z czego wybierać i aż trudno się zdecydować! Przede wszystkim wtorek to dzień wolnego wstępu do Podziemi Rynku (tu trzeba wcześniej zarezerwować bilet) oraz do wszystkich oddziałów Muzeum Narodowego w Krakowie, także do Muzeum Książąt Czartoryskich, w którym możemy zobaczyć "Damę z łasiczką" Leonarda da Vinci! Dużym zainteresowaniem wśród dzieci cieszy się również Muzeum Lotnictwa Polskiego.
W środę możemy bezpłatnie zwiedzić Muzeum UJ w Collegium Maius, gdzie zobaczymy m.in. przyrządy astronomiczne za czasów, gdy na uczelni studiował Mikołaj Kopernik, Rydlówkę - czyli zabytkowy dworek, w którym odbyło się słynne wesele opisane przez Stanisława Wyspiańskiego oraz Kamienicę Hipolitów.
Muzeum UJ w Collegium Maius, ul. Jagiellońska 15 (13-15:30)
Muzeum UJ Collegium Maius
Czwartek
To dzień bezpłatnego wejścia do Muzeum Sztuki Współczesnej na krakowskim Kazimierzu, niedaleko mamy też Aptekę pod Orłem - słynną aptekę w krakowskim getcie, do której również w tym dniu możemy bezpłatnie wejść. Ciekawą propozycją jest również Muzeum Podgórza, niedaleko Kopca Kraka.
Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK, ul. Lipowa 4 (godz. 11:00-19:00)
W niedziele dostępne za darmo są jedne z naszych ulubionych muzealnych placówek - Muzeum Archeologiczne z ciekawą wystawą egipskich mumii i sarkofagów, a także naszych praprzodków.