Pałac Krzysztofory. Kraków od początku, bez końca
Rynek Główny 3531-011 Kraków
check_circle W pomieszczeniu
check_circle Wygodne poruszanie się z wózkiem
check_circle Restauracja lub bar w pobliżu
check_circle Dojazd komunikacją miejską
check_circle Możliwość skorzystania z toalety
check_circle Przewijak dla niemowląt
check_circle Toaleta dla osób niepełnosprawnych
check_circle Atrakcje dla dzieci
Pałac Krzysztofory - zwiedzanie
Pałac Krzysztofory to główny oddział Muzeum Krakowa, mieszczący się na Rynku Głównym w kamienicy na rogu ul. Szczepańskiej i Sławkowskiej. Rozpoznamy ją dzięki figurze Św. Krzysztofa na fasadzie - to jej pałac zawdzięcza swoją nazwę. Warto właśnie tu rozpocząć spotkanie z historią miasta.
Pałac Krzysztofory tradycyjnie od grudnia do lutego gości coroczną pokonkursową wystawę szopek krakowskich (o wystawie szopek 2021/22 >>>), a w sezonie powielkanocnym: pokonkursową wystawę drzewek emausowych (w 2022 r. czynna do 22 maja):

Wystawa stała: Kraków od początku, bez końca
Od 2022 roku Pałac Krzysztofory zaprasza na nową wystawę stałą: "Kraków od początku, bez końca", adresowaną zarówno dla mieszkańców, jak i gości miasta - każdy znajdzie tu coś dla siebie!

Kraków w pigułce: historia, fakty i ciekawostki
Jak w kilkunastu salach zmieścić cały Kraków? Historię miasta, od legendarnej przeszłości po współczesność, kulturę i tradycję, dzieje mieszkańców Krakowa: zasłużonych i słynnych, zwykłych przechodniów i robotników, a nawet tych czworonożnych i skrzydlatych?
Czy można pokazać to co znane i oczywiste, a jednocześnie uniknąć nudy i zaskoczyć?
Czy to możliwe? Tak, zobaczcie jak!

Co zobaczymy na wystawie "Kraków od początku, bez końca"?
Bogactwo tematów i kontekstów związanych z Krakowem zostało zamkniętych w 12 tematach. Początkowo poznajemy zgodnie z chronologią dziejów miasta, a następnie już bardziej przekrojowo.
Zwiedzanie zaczynamy w salach znajdujących się w podziemiach pałacu. Tu przeniesiemy się do średniowiecza: poznamy legendy, królów i krakowskie duchy, zobaczymy jak zmieniało się miasto i jego ulice. W drodze na drugą część wystawy mieszczącą się na drugim piętrze zaglądnijmy na parterze do "Szatni Lajkonika" (obok sklepiku muzealnego):

Na drugim piętrze czeka na nas opowieść o krakowskich mieszczanach, artystach, rzemieślnikach, handlarzach i robotnikach:

Poznamy także strój krakowski, poczytamy opowieści o krakowskich zwierzakach:

Na koniec czeka na nas temat sakralny, a w ramach niego niezwykła gratka: wejście do prawdziwej szopki krakowskiej!

Dzieci i wystawa "Kraków od początku, bez końca" - atrakcje
Twórcy wystawy "Kraków od początku, bez końca" pomyśleli o najmłodszych gościach.
* Prawie w każdej sali znajdziemy coś, co możemy dotknąć, przymierzyć, zbudować:

* Dodatkową atrakcją i ciekawym zadaniem dla dzieci może być odszukanie w salach 12 zegarów, które wskazują kolejne godziny: od 1:00 do 12:00.
* Na pewno razem sprawdzicie jaką postacią z legend krakowskich moglibyście być:

* W jednej z ostatnich sal, w okolicy gabloty z elementem z ołtarza Wita Stwosza, poszukajcie koniecznie zgubionej żółtej ciżemki!
* Odwiedzając szopkę krakowską na końcu ścieżki zwiedzania zabawmy się w poszukiwanie "krakowskich kontekstów": czy znajdziecie w szopce np. 3 gołębie i zaczarowaną dorożkę?
Pałac Krzysztofory - inne atrakcje dla dzieci
Poza zwiedzaniem wystaw: stałej i czasowych (np. pokonkursowej wystawy szopek krakowskich >>>) polecamy Wam udział organizowanych tu w warsztatach, zajęciach i przedstawieniach dla dzieci. Więcej o ofercie Muzeum Krakowa dla dzieci >>>
Zwiedzanie Pałacu Krzysztofory - informacje praktyczne
- wystawy w większości można zwiedzać z wózkiem: na 1 i 2 piętro wjedziemy windą. Trochę trudniej będzie z podziemiami. Zamontowane są tu windy dla wózków inwalidzkich, ale z uwagi na wąskie przejścia w piwnicach wygodniej będzie zostawić wózek przy portierni i wziąć malucha na ręce lub do nosidła.
- istnieje możliwość skorzystania z toalety, także dla niepełnosprawnych.
- Przewijak dla niemowląt znajdziemy w pokoju rodzica z dzieckiem na 1. piętrze. Ten pokój może też służyć jako miejsce wyciszenia, odpoczynku, czy wygodnego nakarmienia małego dziecka. Wkrótce pojawią się tu też zabawki dla najmłodszych.
- w muzeum działa sklepik z pamiątkami i licznymi publikacjami, także dla dzieci.
- w muzeum działa kawiarnia Handelek serwująca tradycyjne lokalne przekąski i wypieki, np. obwarzanki z dodatkami, piszynger i sernik krakowski. Otwarte codziennie od 10 do 18, w poniedziałki i wtorki - zamknięte.
- na zwiedzanie wystawy stałej zarezerwujcie sobie ok 1,5 -2 godz. Pewnie i tak za pierwszym razem nie dacie rady wszystkiego dokładnie doczytać, na wszystko zwrócić uwagę, ale co stoi na przeszkodzie, aby przyjść jeszcze raz? Kraków można odkrywać bez końca!
Pałac Krzysztofory. Kraków od początku, bez końca. Co powiedzą nam maszkarony z Sukiennic? Zdecydujecie sami!
PS. Jeśli zainteresowały Was poszczególne tematy poruszone na wystawie poszukajcie ich rozwinięcia w innych oddziałach Muzeum Krakowa, np. Rynek Podziemny >>>, Barbakan i Mury Obronne >>> (średniowiecze), Kamienica Hipolitów >>> (dom mieszczański z XVIII i XIX w.), Muzeum Nowej Huty >>>
Rozstrzygnięcie konkursu:
Bardzo dziękujemy za Wasze konkursowe zgłoszenia! Nagroda - zaproszenie na zwiedzanie wystawy - jednogłośnym głosem konkursowego jury trafia do Pani Łucji, która nadesłała nam opis historii pałacyku w Poręba Żegoty. Jest również nagroda wyróżnienia dla Pani Anety S. za opis "Zamek w Krupem". Dziękujemy!
Data dodania: 2022-02-09
Data aktualizacji: 2022-02-18
Wiecej w regionie: Kraków

o łącznej długości 83 km



