Barbakan i Mury obronne - Muzeum Krakowa

Pijarska -
31-015 Kraków
call (12) 422-98-77, 619-23-20     link muzeumkrakowa.pl/oddzialy/barbakan

check_circle  W pomieszczeniu
check_circle  Utrudnienia dla rodziców z maluchem w nosidełku
check_circle  Restauracja lub bar w pobliżu
check_circle  Sklep w pobliżu
check_circle  Dojazd komunikacją miejską
Oddział Muzeum Krakowa, otwarty dla zwiedzających sezonowo. Bilet do nabycia w kasie Barbakanu lub w Baszcie Pasamoników (na rogu ul. Szpitalnej i Pijarskiej).

W Barbakanie możemy zwiedzić dziedziniec i dwa poziomy galerii obronnych (zadaszone, wejścia dość wąskimi klatkami schodowymi). Mali obrońcy miasta mogą wyjrzeć przez otwory strzelnicze- tzw. strzelnice kluczowe (czy zgadniecie skąd pochodzi ich nazwa?), a także zobaczyć mahikuły – otwory, przez które zrzucano wrzątek, kamienie i gorąca smołę na wrogów.

W części ekspozycji znajdującej się na Murach Floriańskich można zobaczyć manekiny obrońców miasta w starodawnych strojach, wejść na szczyt Baszty Pasamoników (to rzemieślnicy, którzy zajmowali się przygotowywaniem dodatków do ubrań), zwiedzić kaplicę nad Bramą Floriańską, przejść galerią wzdłuż zachowanego odcinka murów – na planszach możemy zobaczyć wizerunki pozostałych, niezachowanych baszt i bram z murów obronnych Krakowa, a także rodzaj drewnianego „dźwigu”, za pomocą którego obrońcy mogli wciągać na mury np. armaty.

Klatki schodowe w Baszcie Pasamoników są wąskie, ciasne i strome – może być kłopot przy przejściu z dzieckiem w nosidle!

Zapraszamy też do zapoznania się z ciekawostkami nt. tego o tym jak i przed czym dawno temu mury broniły Kraków oraz przejścia trasy w poszukiwaniu obronnych murów, baszt i bram.

W pobliżu park- Planty, wiele sklepów i lokali gastronomicznych – w tym z udogodnieniami dla dzieci – patrz zakładki w górnym menu.


strome schody w murach obronnych
Autor:
Data dodania:

Wiecej w regionie Kraków


Wczytuję komentarze ...
cancel