Spacer Plantami - szukamy murów obronnych, baszt i bram

Miejscowość: Kraków
max 222 m min 206 m
straighten 3.5km
timer 59min
north_east 47m
south_east 39m
łatwa - trasa dostpna dla każdego, bez trudności terenowych
trending_flat  Trasa przebiega płasko, bez nachyleń
add_road  Droga asfaltowa
stroller  Trasa na wózek spacerowy (małe kółka)
directions_bike  Trasa dla małych cyklistów, z wyłączeniem ruchu samochodowego
beach_access  Trasa w cieniu
restaurant  Restauracja lub bar w pobliżu
shopping_cart  Sklep w pobliżu
sports_tennis  Atrakcje dla dzieci
directions_car  Trasa opisana i dostosowana dla osób z samochodem
directions_bus  Możliwy dojazd komunikacją miejską
accessible_forward  Trasa dostosowana jest do potrzeb dzieci niepełnosprawnych
wc  Toaleta na trasie
baby_changing_station  Miejsce z przewijakiem dla niemowląt na trasie
wc  Toaleta dla osób niepełnosprawnych na trasie

Podczas spaceru z przedszkolakiem proponujemy zabawę w poszukiwanie śladów po miejskich murach basztach – przy okazji dowiemy się czym zajmowali się mieszkańcy Krakowa i jak nazywały się ich zawody. Listę baszt do wytropienia można wydrukować i odznaczać w trakcie spaceru. Poza tym zobaczymy latarnię umarłych i 4 fontanny.

Początek trasy: spacer proponujemy zacząć przy końcu ulicy Grodzkiej (przystanek MPK Wawel). Najbliższy parking przy ul. Powiśle (płatny).

Symbolicznym początkiem spaceru może być przejście przez kamienną bramkę na końcu ul. Grodzkiej. Dawno temu znajdowała się tu Brama Grodzka, zwana też Kazimierską. Bronili jej złotnicy – niestety na razie nie doczekała się pamiątkowej tablicy.

Latarnia umarłych

Tuż za hotelem Royal, po prawej stronie znajduje się mała kapliczka Św. Gertrudy. Jest to tzw. latarnia umarłych – takie małe kapliczki stawiano kiedyś przed wejściem na cmentarz lub na teren szpitala. W nocy paliło się w niej światło i ostrzegało przed wejściem na niebezpieczny teren – na terenie szpitala można było zarazić się niebezpieczną chorobą, a na cmentarzu nocą mogły straszyć duchy zmarłych. Latarnie, która stoi dziś na Plantach znajdowała się kiedyś koło nieistniejącego już szpitala Św. Sebastiana, jednak nadal co noc pali się w niej światło.

latarnia umarłych - Planty okolice ulicy św. Gertrudy

Mury miejskie Krakowa

Miasto otoczone było podwójnym pierścieniem murów oraz fosą. 100 lat temu fosę zasypano i zrobiono na jej miejscu park – Planty. W murach miejskich było ponad 40 baszt – wież z otworami strzelniczymi, każdej baszty broniła określony cech, czyli grupa rzemieślników – np. szewcy czy stolarze. W murach miejskich było też 8 wież bramnych przez które można było wjechać do miasta. Więcej o murach możecie dowiedzieć się z naszej aplikacji - przewodnika dla dzieci "Z obwarzankiem po Krakowie".

Aplikacja - z obwarzankiem po Krakowie

Ślady po basztach

Pierwsza tablica, którą znajdziemy na naszej trasie (tuż za ul. Franciszkanów) pokazuje nam miejsce, gdzie znajdowała się Baszta Bednarzy, czyli rzemieślników wytwarzających drewniane naczynia – przede wszystkim beczki, ale także wiadra, kufle do piwa, maselnice, dzieże do mieszania ciasta na chleb czy łopaty do wkładania chleba do pieca. Kolejne to: Baszta Pierścienników (wyrabiali pierścienie), Baszta Siodlarzy (wyrabiali siodła dla koni) i Baszta Kowali.

Przechodzimy przez ul. Sienną – tu znajdowało się jedno z wejść do miasta. Tablicę z wizerunkiem Bramy Nowej znajdziemy na niskim murku – rekonstrukcji fragmentu murów. Swoją nazwę zawdzięczała temu, że była najmłodsza ze wszystkich krakowskich baszt bramnych. Bronili piekarze i rzeźnicy (przylegała do niej też Wieża Rzeźników). Miłośnicy fontann mogą wstąpić na Mały Rynek – to pierwsza z fontann na naszej trasie.

Na odcinku Plant między ul. Sienną i Mikołajską znajdziemy ślad bo Baszcie Prochowej III – była to najwyższa baszta w ciągu murów krakowskich, przechowywano tu proch strzelniczy, bronili jej rzeźnicy a potem kupcy. Tuż obok znajdowała się Baszta Kurdybaników (wytwarzali kurdyban, czyli ciemną skórę używaną jako tapeta – np. na Wawelu, do obicia mebli albo oprawy ksiąg). Czeka tu na nas niespodzianka – prawdziwy fragment murów obronnych! z otworami strzelniczymi. Zachował się, ponieważ jest on jedną ze ścian klasztoru ss. Dominikanek. W murze znajduje się zamurowana najstarsza brama – Brama Rzeźników na Gródku. Zamurowano ją w trakcie budowy klasztoru, a zamiast niej powstała Brama Mikołajska (tuż obok).

Ślady po dawnych basztach

Po przejściu przez ul. Mikołajską znajdziemy tablice z Basztą Czapników (wyrabiali czapki), Basztą Barchanników– wytwarzali barchan, tkaninę na bieliznę), Basztą Przekupniów, Sadelników i Słoniniarzy (drobnych sprzedawców, wyrobników sadła i słoniny). W pobliżu kościoła św. Krzyża znajdowała się Baszta Grzebieniarzy (wyrabiali grzebienie). Następnie Baszta Prochowa II (przechowywano tu proch strzelniczy) oraz dwie baszty bronione przez Karczmarzy – właścicieli karczm, czyli dawnych restauracji: tzw. Baszta Jastrzębia i Baszta Kęsza.

Spacer śladami dawnych baszt i bram - mury miejskie Krakowa

Zachowany fragment murów

Przechodzimy przez ul. Szpitalną – czeka tu na nas największa atrakcja: zachowany fragment murów z 4 wieżami! Bez trudu znajdziemy tu baszty: pasamoników (wyrabiali dodatki do ubrań - stąd nazwa pasmanteria), stolarzy i cieśli oraz Bramę Floriańską (broniona była przez kuśnierzy, którzy wyrabiali skóry). Warto zrobić tu sobie dłuższy przystanek, w sezonie letnim można wejść na mury i do Barbakanu (Muzeum Barbakan i Mury Obronne). Młodszym i starszym polecamy zapoznanie się z kilkoma ciekawostkami o Barbakanie, Bramie Floriańskiej i zachowanym fragmencie murów.

Brama Floriańska i fragment Barbakanu
Fragment zachowanych murów miejskich w Krakowie

Przy wylocie ul. Sławkowskiej znajdują się tablice z Basztą Mieczników i Mydlarzy (wyrabiali miecze i mydło) oraz Bramą Sławkowską – znajdował się przy niej most zwodzony nad fosą, bronili jej krawcy.

Po przejściu przez ul. Sławkowską znajdziemy kolejno 2 baszty bronione przez szewców (Szewska II i Szewska I), Basztę Katowską – bronił jej miejski kat i jego pomocnicy, Basztę Ceklarzy, którzy bronili porządku w mieście („starodawna Straż Miejska”), Basztę Łaziebników – przygotowywali kąpiele w miejskiej łaźni, czyli łazience, z której mogli korzystać mieszkańcy miasta (tylko najbogatsi mieli swoje własne łazienki w domu!). Obrona kolejnych baszt należała do introligatorów (oprawiali książki) i stelmachów (kołodziejów – wyrabiali wozy, sanie, drewniane koła), do paśników (wyrabiali pasy) i garncarzy (wyrabiali garnki z gliny).

Przechodząc koło pl. Szczepańskiego warto zobaczyć ulubioną przez dzieci fontannę przy Pałacu Sztuki.

Koło Bunkra Sztuki stała kiedyś Baszta Czerwonych Garbarzy – rzemieślników, którzy przygotowywali skóry zwierząt dla kuśnierzy, którzy później szyli z nich różne wyroby. Przy wylocie ul. Szewskiej znajdowała się Brama Szewska, ale nie doczekała się swojej tablicy.

Między ul. Szewską i Św. Anny znajdziemy tablice z basztami nożowników (wyrabiali noże) i rusznikarzy (produkowali i naprawiali broń palną).

Za ulicą Św. Anny w pobliżu budynków uniwersyteckich odnajdziemy ślady baszt blacharzy (kryli blachą dachy), kaletników (wyrabiali drobne skórzane przedmioty np. paski, torebki) i miechowników (wyrabiali skórzane worki i sakwy – starodawne portfele na pieniądze). 

Przy wylocie ul. Wiślnej znajdowała się Brama Wiślna – bronili jej ślusarze (wyrabiali metalowe zamki, klucze) i kotlarze (wyrabiali metalowe garnki).

Przy ul. Franciszkańskiej czeka na nas kolejna fontanna - Fortepian Szopena.

Do odnalezienia pozostają jeszcze 2 baszty: prochowa i rymarzy (wytwarzali uprzęże dla koni i akcesoria różne dla jeźdźców).

Fontanna "Fortepian Szopena" - Planty w Krakowie
Planty w Krakowie

Przewodnik po Krakowie dla dzieci do wydruku

Planując spacer koniecznie zabierzcie ze sobą nasz przewodnik - możecie wydrukować go na domowej drukarce! Zapraszamy was również do skorzystania z opracowanej przez nas interaktywnej aplikacji "Z obwarzankiem po Krakowie" - poznacie w niej nie tylko legendy, ale także historię i zabytki miasta polskich królów. Aplikacja wraz z przewodnikiem i kolorowankami do wydruku stanowią komplet materiałów edukacyjnych o Krakowie, nagrodzony przez Instytut Dziedzictwa narodowego.

Przewodnik po Krakowie dla dzieci do wydrukowania

Przewodnik po Krakowie dla dzieci do wydrukowania

Wydrukuj, pokoloruj i zwiedzaj z nami Kraków! Czym były Sukiennice? Skąd wzięła się nazwa Wawel? Jeśli wybieracie się z ...

Aplikacja SzpiedzyWiedzy.pl - Z obwarzankiem po Krakowie

Krakowskie ciekawostki

Krakowski Rynek skrywa wiele sekretów, może również chcecie je wytropić?

Kraków - ciekawostki dla mieszczucha i turysty

Kraków - ciekawostki dla mieszczucha i turysty

Dziś przyjrzymy się miastu inaczej niż zwykle, nie w pośpiechu, a uważnie - szukając detali, szczegółów, sekretów... Kra ...

Autor:
Data dodania:

Wiecej w regionie Kraków


Wczytuję komentarze ...
cancel