Kamienica Hipolitów - oddział Muzeum Krakowa

Plac Mariacki 3 (k/ Bazyliki Mariackiej)
31-042 Kraków
call (12) 422-42-19, 411-99-18    link muzeumkrakowa.pl/oddzialy/kamienica-hipolitow

check_circle  W pomieszczeniu
check_circle  Restauracja lub bar w pobliżu
check_circle  Sklep w pobliżu
check_circle  Dojazd komunikacją miejską
check_circle  Atrakcje dla dzieci

Jak ponad sto lat temu mieszkali zamożni krakowianie? 

Kamienica Mieszczańska rodziny Hipolitów położona jest tuż obok Kościoła Mariackiego. Prezentowana w niej wystawa pozwala zajrzeć do prywatnego mieszkania dawnej zamożnej krakowskiej rodziny z XVIII i XIX wieku. Można tu zobaczyć meble, tkaniny i codzienne przedmioty używane przez domowników w tamtych czasach.  Zobaczymy tu m.in. pokój kolekcjonera, sypialnia rodziców, pokój panienki oraz pokój babci, sypialnia rodziców.

  •  Muzeum nie jest dostosowane do poruszania się z wózkiem (można go zostawić w szatni na parterze)
  •  w środę wstęp wolny
  •  w poniedziałki i wtorki nieczynne
Kamienica Hipolitów
Kamienica Hipolitów
Kamienica Hipolitów
Kamienica Hipolitów

O kamienicy

Budynek, w którym znajduje się muzeum należał do dawnej rodziny włoskich kupców Hipolitów - to dzięki nim stał się jedną z najbardziej reprezentacyjnych kamienic w Krakowie. Niestety kryzys oraz upadek gospodarczy Krakowa spowodował, że kamienica straciła na znaczeniu i często zmieniała właścicieli. Obecnie Kamienica Hipolitów stanowi oddział Muzeum Krakowa, prezentowana jest w niej wystaw stała  Mieszczański Dom - możemy tu zajrzeć do wnętrz i wyobrazić sobie życie jej dawnych mieszkańców. Pomogą nam w tym stylowe meble oraz przedmioty codziennego użytku.

Pokój kolekcjonera

Znajdujący się na parterze pokój kolekcjonera odwołuje się do modnego w XIX wieku kolekcjonerstwa - zbierania dzieł sztuki i rozmaitych pamiątek. Własna kolekcja była bowiem symbolem nowoczesności. Egzotyczne tkaniny, meble czy przedmioty sprowadzone z dalekich podróży stawały się obiektami dumy, chętnie pokazywanymi przez gospodarzy zaproszonym gościom. Moda na kolekcjonowanie motywowała do inwestowania w sztukę. 

Pokój babci

To przytulne wnętrze wypełnione różnego rodzaju bibelotami. W pokoju stoi drewniane łóżko na nóżkach w kształcie łap lwa, zdobiona koronkami pościel. Znajduje się tu też niciak -ozdobny stoliczek, w którym przechowywano robótki ręczne, igły nici, kawałki materiału. Warto zwrócić uwagę na nocny czepek - gdy nocą wygasa piec w kamienicach o wysokim suficie w nocy robi się chłodno, taki czepek faktycznie chronił przed zmarznięciem zwłaszcza osoby w podeszłym wieku.

Sypialnia rodziców

To pomieszczenie, do którego wstęp mieli w zasadzie wyłącznie członkowie rodziny oraz służba. Jest tutaj podwójne małżeńskie łoże, szafki nocne zwane nakastlikami. W pobliżu łoża rodziców, łóżeczko dla dziecka - mogło się ono tutaj bawić o czym świadczą rozrzucone na podłodze jego klocki i książeczki. Jest również maszyna do szycia, pudełko z nićmi, igłami.

Zobacz także:

Kraków - zwiedzamy za darmo!

Kraków - zwiedzamy za darmo!

Muzea w Krakowie - dni bezpłatnego wstępu Czy wiecie, że wiele z krakowskich muzeów można zwiedzić bezpłatnie?! Jeś ...

Autor:
Data dodania:
Data aktualizacji: 2022-10-04

Wiecej w regionie Kraków


Wczytuję komentarze ...
cancel