Kamienica Hipolitów - oddział Muzeum Krakowa
Plac Mariacki 3 (k/ Bazyliki Mariackiej)31-042 Kraków
check_circle W pomieszczeniu
check_circle Restauracja lub bar w pobliżu
check_circle Sklep w pobliżu
check_circle Dojazd komunikacją miejską
check_circle Atrakcje dla dzieci
Jak ponad sto lat temu mieszkali zamożni krakowianie?
Kamienica Mieszczańska rodziny Hipolitów położona jest tuż obok Kościoła Mariackiego. Prezentowana w niej wystawa pozwala zajrzeć do prywatnego mieszkania dawnej zamożnej krakowskiej rodziny z XVIII i XIX wieku. Można tu zobaczyć meble, tkaniny i codzienne przedmioty używane przez domowników w tamtych czasach. Zobaczymy tu m.in. pokój kolekcjonera, sypialnia rodziców, pokój panienki oraz pokój babci, sypialnia rodziców.
- Muzeum nie jest dostosowane do poruszania się z wózkiem (można go zostawić w szatni na parterze)
- w środę wstęp wolny
- w poniedziałki i wtorki nieczynne
O kamienicy
Budynek, w którym znajduje się muzeum należał do dawnej rodziny włoskich kupców Hipolitów - to dzięki nim stał się jedną z najbardziej reprezentacyjnych kamienic w Krakowie. Niestety kryzys oraz upadek gospodarczy Krakowa spowodował, że kamienica straciła na znaczeniu i często zmieniała właścicieli. Obecnie Kamienica Hipolitów stanowi oddział Muzeum Krakowa, prezentowana jest w niej wystaw stała Mieszczański Dom - możemy tu zajrzeć do wnętrz i wyobrazić sobie życie jej dawnych mieszkańców. Pomogą nam w tym stylowe meble oraz przedmioty codziennego użytku.
Pokój kolekcjonera
Znajdujący się na parterze pokój kolekcjonera odwołuje się do modnego w XIX wieku kolekcjonerstwa - zbierania dzieł sztuki i rozmaitych pamiątek. Własna kolekcja była bowiem symbolem nowoczesności. Egzotyczne tkaniny, meble czy przedmioty sprowadzone z dalekich podróży stawały się obiektami dumy, chętnie pokazywanymi przez gospodarzy zaproszonym gościom. Moda na kolekcjonowanie motywowała do inwestowania w sztukę.
Pokój babci
To przytulne wnętrze wypełnione różnego rodzaju bibelotami. W pokoju stoi drewniane łóżko na nóżkach w kształcie łap lwa, zdobiona koronkami pościel. Znajduje się tu też niciak -ozdobny stoliczek, w którym przechowywano robótki ręczne, igły nici, kawałki materiału. Warto zwrócić uwagę na nocny czepek - gdy nocą wygasa piec w kamienicach o wysokim suficie w nocy robi się chłodno, taki czepek faktycznie chronił przed zmarznięciem zwłaszcza osoby w podeszłym wieku.
Sypialnia rodziców
To pomieszczenie, do którego wstęp mieli w zasadzie wyłącznie członkowie rodziny oraz służba. Jest tutaj podwójne małżeńskie łoże, szafki nocne zwane nakastlikami. W pobliżu łoża rodziców, łóżeczko dla dziecka - mogło się ono tutaj bawić o czym świadczą rozrzucone na podłodze jego klocki i książeczki. Jest również maszyna do szycia, pudełko z nićmi, igłami.
Zobacz także:
Kraków - zwiedzamy za darmo!
Muzea w Krakowie - dni bezpłatnego wstępu Czy wiecie, że wiele z krakowskich muzeów można zwiedzić bezpłatnie?! Jeś ...
Data dodania: 2013-02-25
Data aktualizacji: 2022-10-04
Wiecej w regionie: Kraków
o łącznej długości 125 km
