Wawel - Zamek Królewski i Wzgórze Wawelskie

Wawel 5
31-001 Kraków
call (12) 422 51 55 wew. 219     link wawel.krakow.pl

check_circle  Na wolnym powietrzu
check_circle  Nachylenia terenu
check_circle  Wygodne poruszanie się z wózkiem
check_circle  Głównie w słońcu
check_circle  Restauracja lub bar w pobliżu
check_circle  Dojazd komunikacją miejską
check_circle  Parking
check_circle  Miejsce dostosowane jest do potrzeb dzieci niepełnosprawnych
check_circle  Możliwość skorzystania z toalety
check_circle  Przewijak dla niemowląt
check_circle  Toaleta dla osób niepełnosprawnych
check_circle  Atrakcje dla dzieci
check_circle  WiFi

Wzgórze Wawelskie i Zamek Królewski na Wawelu - zwiedzanie

Na Wzgórze Wawelskie prowadzą dwa wejścia : od strony ul. Podzamcze (przez Bramę Herbową z sezonową kasą biletową i Bramę Wazów) oraz od strony ul. Bernardyńskiej (przez Bramę Bernardyńską, tzw. Droga do Zamku). Obie drogi są dostępne dla wózków, jednak wejście od ul. Podzamcze jest bardziej strome, a tuż przy Katedrze napotkamy tu kilka niskich, szerokich stopni. Od strony ul. Bernardyńskiej podejście jest dłuższe, łagodniejsze z w miarę równym chodnikiem, bez wózka można też wybrać krótsze podejście po schodach (z bulwarów wiślanych).
Zamek Królewski na Wawelu - wejście od ul. Podzamcze

Wawel bez biletu

Wejście na samo Wzgórze Wawelskie jest bezpłatne, otwarte codziennie od 6:00 do zmroku. Co ważne: obowiązuje zakaz wprowadzania zwierząt i rowerów.

Bez konieczności zakupu biletu
możemy podziwiać widok z murów obronnych na zakole Wisły, Kopiec Kościuszki, klasztor Kamedułów. Chcąc przejść wzdłuż murów obronnych od tarasu widokowego do Bramy Herbowej napotkamy jednak wysokie schody. Bezpłatne jest wejście zarówno na dziedziniec zewnętrzny z ruinami fundamentów niezachowanych zabudowań Wzgórza Wawelskiego oraz na reprezentacyjny Dziedziniec Arkadowy.

Widoki z murów obronnych


Katedra na Wawelu - zwiedzanie

Bez biletu możemy zwiedzić też część Katedry Wawelskiej (bez Kaplicy Wazów i Świętokrzyskiej, krypt królewskich z Dzwonu Zygmunt).Zamek Królewski na Wawelu - wystawy, bilety

Płatne jest wejście na ekspozycje zamkowe: Reprezentacyjne Komnaty Królewskie, Prywatne Apartamenty Królewskie, Skarbiec Koronny i Zbrojownia, Sztuka Wschodu, Wawel Zaginiony. 

W sezonie letnim można dodatkowo zwiedzać Smoczą Jamę, Basztę Sandomierską, Trasę Plenerową i Trasę Ogród Królewski.


Kasy biletowe znajdują się w Centrum Promocji i Informacji, sezonowo w Bramie Herbowej. Można też kupić je wcześniej on-line i dzięki temu uniknąć stania w długiej kolejce. Uwaga! Liczba biletów na dany dzień jest ograniczona, bilet upoważnia do wejścia na wystawę o konkretnej godzinie.

Bez kolejki, w automacie kupimy bilety do Smoczej Jamy i Baszty Sandomierskiej:


Osobny bilet (kasa naprzeciwko Katedry) upoważnia do wejścia do wszystkich kaplic Katedry, Grobów Królewskich, dzwonu Zygmunta oraz Muzeum Katedralnego.


Wawel - atrakcje dla dzieci

Większość dzieci przybywa na Wawel właśnie dla Smoka Wawelskiego, zwiedzanie Smoczej Jamy to punkt obowiązkowy!

Pomnik Smoka i Smocza Jama pod Wawelem

Na Wawelu organizowane są liczne zajęcia i wydarzenia edukacyjne dla młodszych i starszych dzieci.
Aktualną ofertę znajdziecie w zakładce wawel.krakow.pl/edukacja >>>

Wawel z małym dzieckiem

Ciekawym pomysłem jest specjalna ścieżka zwiedzania dla rodziców z małymi dziećmi (do 12 m-cy): Wawelskie Smoczki, w ramach której można zobaczyć wybrane wystawy z przewodnikiem w intymnej atmosferze. szczegóły: Wawelskie Smoczki >>>

Wawelskie Smoczki. Fot. Zamek Królewski na Wawelu

Wawel - legendy i opowieści


Ze Wzgórzem Wawelskim i Zamkiem Królewskim na Wawelu związane są liczne legendy i opowieści:

Wawel - informacje praktyczne

Wawel - gdzie zjeść?

Poza plenerowym bufetem na głównym dziedzińcu w budynku Centrum Promocji i Informacji znajdują się dwa punkty gastronomiczne:Kawiarnia Słodki Wawel(wyroby cukiernicze, kawa, soki, napoje alkoholowe) z ogródkiem w stronę bulwarów wiślanych oraz Kawiarnia Pod Basztą: dania śniadaniowe i obiadowe (w tym menu dla dzieci), sałatki, desery, napoje (zimne, gorące, alkoholowe). Kawiarnia Pod Basztą dysponuje dwoma ogródkami – jeden z widokiem na Katedrę i Wawelski Dziedziniec, drugi – bardziej zaciszny – przy Baszcie Sandomierskiej, z widokiem na Kazimierz.

Wawel - toalety

W Centrum Promocji i Informacji (wygodny wjazd dla wózków od strony dziedzińca zewnętrznego) znajdziemy przewijak dla niemowląt (damska toaleta w głównym hallu), toaletę dla niepełnosprawnych, bezprzewodowy Internet, oddział poczty, księgarnię, sklep z pamiątkami, bezpłatne ulotki i mapy Wzgórza Wawelskiego. Toalety dla niepełnosprawnych również przy Dziedzińcu Arkadowym i wejściu na wystawę Wawel Zaginiony.

Autor:
Data dodania:

Wiecej w regionie: Kraków


Wczytuję komentarze ...
cancel