Legenda o Smoku Wawelskim

Przed wiekami, za czasów króla Kraka, założyciela krakowskiego grodu, na zboczu wawelskiego wzgórza w wielkiej jamie zamieszkał smok. Było to ogromne zwierzę z paszczą i długim ogonem. Pożerał on owce i krowy, które ludzie wypasali na łąkach wzdłuż Wisły.

Król zdecydował się oddać rękę swojej córki temu, kto zgładzi groźnego smoka. Do Krakowa coraz tłumniej zaczęli przyjeżdżać rycerze, żadnemu jednak nie udało się smoka pokonać.

Wtedy na dworze królewskim pojawił się pewien młody szewczyk Skuba, który obiecał, ze poradzi sobie z groźną bestią. Cały orszak otaczających króla rycerzy parsknął śmiechem traktując słowa szewczyka jako dobry żart. Szewczyk jednak nie zniechęcił się łatwo. Dnia następnego zdobył skórę barana, którą napchał siarką i wystawił ją przed smoczą jamą. Smok zwabiony widokiem smacznej przekąski porwał szybko barana i go zjadł.

Wtedy siarka zaczęła parzyć jego brzuch, smok zionął prawdziwym ogniem. Chcąc uśmierzyć palący ból smok zaczął pić wodę z Wisły. Pił, pił i robił się coraz większy i większy aż w końcu pękł.

Czy to kości wawelskiego smoka?

I tak sprytny, niepozorny szewczyk uwolnił Kraków od groźnego smoka. W zamian dostał rękę królewny, z którą żył długo i szczęśliwie.

Umocowane na potężnym, żelaznym łańcuchu nad drzwiami prowadzącymi do wawelskiej katedry olbrzymie kości wiszą już od średniowiecza! Nic dziwnego, że uważano je za kości wawelskiego smoka. Według przesądów - jeśli spadną zawali się wawelska katedra. Jak się tam znalazły i skąd pochodzą - tego nikt tak naprawdę nie wie. Dowody na ich istnienie można znaleźć już w pismach z XVI wieku. Mówiono, że wyciągnięto je z jamy wawelskiego smoka. Profesor z Uniwersytetu Jagiellońskiego zidentyfikował kości, jako pozostałości po waleniu, mamucie i nosorożcu. Więcej krakowskich ciekawostek znajdziecie w artykule: Kraków - ciekawostki nie tylko dla turysty.

kości Katedra Wawelska
kości Katedra Wawelska

Pieczarę groźnego smoka można zwiedzić!

Wejście do niej znajduje się na wawelskim wzgórzu. Wychodzimy na bulwary wiślane, przy pomniku Wawelskiego Smoka. Smocza Jama - zwiedzanie.

Wejście do Smoczej Jamy

Legenda o Smoku Wawelskim - kolorowanka do wydruku:

Smok Wawelski  - krakowskie legendy - karta pracy, kolorowanka do wydruku
Smok Wawelski - krakowskie legendy - karta pracy, kolorowanka do wydruku

Zobacz także:

Może chcecie wytropić inne krakowskie legendy i ciekawostki?

Stare Miasto - śladami krakowskich legend

łatwa
directions_walk child_friendly

Stare Miasto - śladami krakowskich legend

max 229 m min 210 m
straighten 2.3km
timer 40min
north_east 42m
south_east 47m
Droga Królewska - zwiedzamy Kraków, poznajemy zabytki i historię

łatwa
directions_walk child_friendly

Droga Królewska - zwiedzamy Kraków, poznajemy zabytki i historię

max 222 m min 210 m
straighten 1.4km
timer 24min
north_east 26m
south_east 23m

A poniższym artykule znajdziecie również komplet kolorowanek o innych krakowskich legendach do domowego wydruku:

Kolorowanki krakowskie legendy

Kolorowanki krakowskie legendy

Pokoloruj i poznaj z nami Kraków! Dzięki naszym kolorowankom, łatwym do domowego wydruku, poznacie najważniejsze krakows ...

Aplikacja "Z obwarzankiem po Krakowie"

Koniecznie zobaczcie też naszą interaktywną aplikację - przewodnik dla dzieci po Krakowie. W ciekawy sposób poznacie krakowskie legendy, historię i zabytki tego niezwykłego królewskiego miasta. Z aplikacji chętnie korzystają też nauczyciele oraz kluby edukacji domowej wyświetlając ją w formie prezentacji - wraz z przewodnikiem i kolorowankami do wydruku stanowią komplet materiałów edukacyjnych o Krakowie, które otrzymały  nagrodę Instytutu Dziedzictwa Narodowego. 

Wersja polska: Z obwarzankiem po Krakowie

Aplikacja SzpiedzyWiedzy.pl - Z obwarzankiem po Krakowie
Aplikacja SzpiedzyWiedzy.pl - Z obwarzankiem po Krakowie
Autor:
Data dodania:
Data aktualizacji: 2022-04-11
Wczytuję komentarze ...
cancel