Droga Królewska - zwiedzamy Kraków, poznajemy zabytki i historię

w pobliżu: Kraków
max 222 m min 210 m
straighten 1.4km
timer 24min
north_east 26m
south_east 23m
łatwa - trasa dostpna dla każdego, bez trudności terenowych
trending_flat  Trasa przebiega płasko, bez nachyleń
stroller  Trasa na wózek spacerowy (małe kółka)
accessible_forward  Trasa dostosowana jest do potrzeb dzieci niepełnosprawnych

Czy wiecie, że Kraków był zamykany na noc? I po co nad wejściem do Sukiennic wisi ostry nóż? Zapraszamy Was na niezwykły spacer po Krakowie Drogą Królewską!

Droga Królewska

To reprezentacyjna trasa, którą pokonywał król wjeżdżając do miasta i jadąc do swej siedziby, na Wawel. Tworzą ją ulice: Floriańska i Grodzka. Jest to również główna trasa turystyczna - znajdują się na niej najważniejsze zabytki Krakowa. Początek trasy znajduje się w pobliżu dworca PKP i PKS.

Mury miejskie i Barbakan

Dawniej całe miasto otoczone było warownymi murami - dziś ostał się ich mały fragment wraz z miejską bramą i barbakanem. Wokół murów przebiegała fosa, która została zasypana, a na jej miejscu powstały spacerowe alejki - Planty.

Brama Floriańska i fragment Barbakanu
Brama Floriańska i fragment Barbakanu

Brama Floriańska

Była to główna brama prowadząca do dawnego Krakowa! To właśnie nią wjeżdżał do miasta król oraz ważni goście. Bram było 7, a wszystkie zamykano na noc i nie wpuszczano spóźnialskich!

Brama Floriańska
Brama Floriańska

Ulica Floriańska

To jedna z najbardziej reprezentacyjnych ulic Krakowa. Tu witano przejeżdżający orszak królewski. Mijając kamieniczki warto zwrócić uwagę na znajdujące się nad wejściami godła - nie były tylko elementem dokoracyjnym, ale w czasach, gdy nie numerowano jeszcze domów pełniły funkcję adresu - mówiło się, że ktoś mieszka w kamienicy “Pod wiewiórką”, albo “Gdzie Barany”.

Ulica Floriańska
Ulica Floriańska

Pracownia mistrza Matejki

Przy ulicy Floriańskiej miał swoją pracownię słynny krakowski malarz - Jan Matejko. Jeśli macie trochę więcej czasu warto zajrzeć do znajdującego się teraz w jej miejscu muzeum. Zobaczycie tu sztalugi malarza, jego sypialnię “Pod Gwiazdami” oraz szkice np. aniołów, które zdobią ściany Kościoła Mariackiego.

Dom Jana Matejki
Dom Jana Matejki

Kościół Mariacki

Z jego najwyższej wieży rozbrzmiewa grany na 4 strony świata hejnał. W kościele możemy zobaczyć słynny zabytkowy ołtarz Wita Stwosza - był to wtedy jeden z najwybitniejszych artystów europejskich. Wykonanie ołtarza zajęło rzeźbiarzowi aż 12 lat! Będąc w Kościele Mariackim warto rozejrzeć się po ścianach i poszukać namalowanych na nich aniołów - zaprojektował je sam Jan Matejko! A także kuny - obręczy, w którą zakuwano osoby skazane za kradzieże i inne drobne przewinienia.

Kościół Mariacki w Krakowie - główne wejście
Kościół Mariacki w Krakowie - główne wejście

Sukiennice

W Sukiennicach znajdowały się kramy, w których kupcy sprzedawali swoje towary - najczęściej było to sukno, gruba tkanina produkowana z owczej wełny. To właśnie stąd wzięła się nazwa budynku. Takie domy handlowe często budowano na placach miast leżących przy szlakach handlowych - sukiennice miał także Wrocław, Poznań, Toruń oraz wiele innych miast Polski, a także Europy np. Drezno i Londyn. Widzicie szkaradne twarze na dachu budynku - to maszkarony! Przy Sukiennicach warto pokazać dzieciom również gasidła pochodni- gdy Kraków nie miał jeszcze nocnego oświetlenia mieszkańcy przemieszczali się nocą trzymając pochodnie, które gasili wchodząc do budynków. Od strony pomnika Adama Mickiewicza na sklepieniu Sukiennic można znaleźć przywieszony nóż - wiąże się to z legendą o dwóch braciach, którzy budowali wieże Kościoła Mariackiego, gdy wieża jednego z braci okazała się wyższa i ładniejsza drugi w przypływie zazdrości go zabił - nóż zawieszono jako przestrogę u wejściu do Sukiennic, gdzie wisi po dzisiejszy dzień.

Sukiennice
Sukiennice
Gasidła pochodni Kraków
Gasidła pochodni Kraków

Kościół św. Wojciecha

To najstarszy kościół w Krakowie. Powstał jeszcze zanim pojawił się Rynek i Sukiennice!

Kościół Mariacki i kościółek św. Wojciecha w Krakowie
Kościół Mariacki i kościółek św. Wojciecha w Krakowie

Ulica Grodzka

Przy ulicy Grodzkiej nr 32 znajduje się najstarsze zachowane godło - kamienica “Podelwie”.

Wawel

W prastarych czasach wzgórze wawelskie otaczały rozlewiska i bagna. To podobno stąd wzięła się nazwa Wawel - słowo “Wąwel” oznaczało “wyniosłość wśród mokradeł”. W katedrze na Wawelu odbywały się koronacje polskich królów. Jednym z najcenniejszych zabytków polskiej historii zachowanym na Wawelu jest Szczerbiec - miecz koronacyjny. Z wieży katedry wawelskiej bije również najsłynniejszy polski dzwon - Zygmunt. Jego rozkołysanie wymaga sporej siły i pracy 8-12 osób!

Wawel - Zamek Królewski i Wzgórze Wawelskie

Wawel - Zamek Królewski i Wzgórze Wawelskie

Wzgórze Wawelskie i Zamek Królewski na Wawelu - zwiedzanieNa Wzgórze Wawelskie prowadzą dwa wejścia : od strony ul. Podz ...

Katedra Wawelska
Katedra Wawelska
Pomnik Smoka i Smocza Jama pod Wawelem
Pomnik Smoka i Smocza Jama pod Wawelem

Interaktywna aplikacja "Z obwarzankiem po Krakowie"

Koniecznie zobaczcie też naszą interaktywną aplikację - przewodnik dla dzieci po Krakowie. W ciekawy sposób poznacie krakowskie legendy, historię i zabytki tego niezwykłego królewskiego miasta. Z aplikacji chętnie korzystają też nauczyciele wyświetlając ją w formie prezentacji - wraz z przewodnikiem i kolorowankami do wydruku stanowią komplet materiałów dydaktycznych o Krakowie, które otrzymały  nagrodę Instytutu Dziedzictwa Narodowego. Z obwarzankiem po Krakowie >>

Aplikacja SzpiedzyWiedzy.pl - Z obwarzankiem po Krakowie
Aplikacja SzpiedzyWiedzy.pl - Z obwarzankiem po Krakowie

Kolorowanki krakowskie legendy do wydruku

W poniższym artykule znajdziecie również komplet kolorowanek o krakowskich legendach do domowego wydruku.

Kolorowanki krakowskie legendy

Kolorowanki krakowskie legendy

Pokoloruj i poznaj z nami Kraków! Dzięki naszym kolorowankom, łatwym do domowego wydruku, poznacie najważniejsze krakows ...

Kolorowanka - legenda o Smoku Wawelskim
Kolorowanka - legenda o Smoku Wawelskim

Zobacz także:

Kraków - ciekawostki dla mieszczucha i turysty

Kraków - ciekawostki dla mieszczucha i turysty

Dziś przyjrzymy się miastu inaczej niż zwykle, nie w pośpiechu, a uważnie - szukając detali, szczegółów, sekretów... Kra ...

Kraków - atrakcje i miejsca dla dzieci w okolicach Rynku

Kraków - atrakcje i miejsca dla dzieci w okolicach Rynku

Szukacie miejsca na rodzinne spędzenie czasu? Poniżej lista naszych ulubionych miejsc niedaleko krakowskiego Rynku. ...

Autor:
Data dodania:
Data aktualizacji: 2022-04-01

Wiecej w regionie Kraków


Wczytuję komentarze ...
cancel