Droga Królewska - zwiedzamy Kraków, poznajemy zabytki i historię

w pobliżu: Kraków
Region: 
Kraków, Małopolskie
max 222 m min 210 m
straighten 1.4km
timer 24min
north_east 26m
south_east 23m
łatwa - trasa dostępna dla każdego, bez trudności terenowych
trending_flat  Trasa przebiega płasko, bez nachyleń
stroller  Trasa na wózek spacerowy (małe kółka)
accessible_forward  Trasa dostosowana jest do potrzeb dzieci niepełnosprawnych

Czy wiecie, że Kraków był zamykany na noc? I po co nad wejściem do Sukiennic wisi ostry nóż? Zapraszamy Was na niezwykły spacer po Krakowie Drogą Królewską!

Droga Królewska

To reprezentacyjna trasa, którą pokonywał król wjeżdżając do miasta i jadąc do swej siedziby, na Wawel. Tworzą ją ulice: Floriańska i Grodzka. Jest to również główna trasa turystyczna - znajdują się na niej najważniejsze zabytki Krakowa. Początek trasy znajduje się w pobliżu dworca PKP i PKS.

Mury miejskie i Barbakan

Dawniej całe miasto otoczone było warownymi murami - dziś ostał się ich mały fragment wraz z miejską bramą i barbakanem. Wokół murów przebiegała fosa, która została zasypana, a na jej miejscu powstały spacerowe alejki - Planty.  

Brama Floriańska i fragment Barbakanu

Brama Floriańska

Była to główna brama prowadząca do dawnego Krakowa! To właśnie nią wjeżdżał do miasta król oraz ważni goście. Bram było 7, a wszystkie zamykano na noc i nie wpuszczano spóźnialskich! 

Brama Floriańska

Ulica Floriańska

To jedna z najbardziej reprezentacyjnych ulic Krakowa. Tu witano przejeżdżający orszak królewski. Mijając kamieniczki warto zwrócić uwagę na znajdujące się nad wejściami godła - nie były tylko elementem dokoracyjnym, ale w czasach, gdy nie numerowano jeszcze domów pełniły funkcję adresu - mówiło się, że ktoś mieszka w kamienicy “Pod wiewiórką”, albo “Gdzie Barany”.

Ulica Floriańska

Pracownia mistrza Matejki

Przy ulicy Floriańskiej miał swoją pracownię słynny krakowski malarz - Jan Matejko. Jeśli macie trochę więcej czasu warto zajrzeć do znajdującego się teraz w jej miejscu muzeum. Zobaczycie tu sztalugi malarza, jego sypialnię “Pod Gwiazdami” oraz szkice np. aniołów, które zdobią ściany Kościoła Mariackiego. 

Dom Jana Matejki - szkice aniołów

Kościół Mariacki 

Z jego najwyższej wieży rozbrzmiewa grany na 4 strony świata hejnał. W kościele możemy zobaczyć słynny zabytkowy ołtarz Wita Stwosza - był to wtedy jeden z najwybitniejszych artystów europejskich. Wykonanie ołtarza zajęło rzeźbiarzowi aż 12 lat! Będąc w Kościele Mariackim warto rozejrzeć się po ścianach i poszukać namalowanych na nich aniołów - zaprojektował je sam Jan Matejko! A także kuny - obręczy, w którą zakuwano osoby skazane za kradzieże i inne drobne przewinienia.

Kościół Mariacki w Krakowie - główne wejście

Kuny wiszące przy bocznym wejściu do Kościoła Mariackiego

Sukiennice

W Sukiennicach znajdowały się kramy, w których kupcy sprzedawali swoje towary - najczęściej było to sukno, gruba tkanina produkowana z owczej wełny. To właśnie stąd wzięła się nazwa budynku. Takie domy handlowe często budowano na placach miast leżących przy szlakach handlowych - sukiennice miał także Wrocław, Poznań, Toruń oraz wiele innych miast Polski, a także Europy np. Drezno i Londyn. Widzicie szkaradne twarze na dachu budynku - to maszkarony! Przy Sukiennicach warto pokazać dzieciom również gasidła pochodni - gdy Kraków nie miał jeszcze nocnego oświetlenia mieszkańcy przemieszczali się nocą trzymając pochodnie, które gasili wchodząc do budynków. Od strony pomnika Adama Mickiewicza na sklepieniu Sukiennic można znaleźć przywieszony nóż - wiąże się to z legendą o dwóch braciach, którzy budowali wieże Kościoła Mariackiego, gdy wieża jednego z braci okazała się wyższa i ładniejsza drugi w przypływie zazdrości go zabił - nóż zawieszono jako przestrogę u wejściu do Sukiennic, gdzie wisi po dzisiejszy dzień.

Sukiennice

Zgaszacze pochodni przy Sukiennicach Kraków

Kościół św. Wojciecha

To najstarszy kościół w Krakowie. Powstał jeszcze zanim pojawił się Rynek i Sukiennice! 

Kościół Mariacki i kościółek św. Wojciecha w Krakowie

Ulica Grodzka

Przy ulicy Grodzkiej nr 32 znajduje się najstarsze zachowane godło - kamienica “Podelwie”. 

Wawel

W prastarych czasach wzgórze wawelskie otaczały rozlewiska i bagna. To podobno stąd wzięła się nazwa Wawel - słowo “Wąwel” oznaczało “wyniosłość wśród mokradeł”. W katedrze na Wawelu odbywały się koronacje polskich królów. Jednym z najcenniejszych zabytków polskiej historii zachowanym na Wawelu jest Szczerbiec - miecz koronacyjny. Z wieży katedry wawelskiej bije również najsłynniejszy polski dzwon - Zygmunt. Jego rozkołysanie wymaga sporej siły i pracy 8-12 osób! 

Katedra Wawelska

Pomnik Smoka i Smocza Jama pod Wawelem

Z obwarzankiem po Krakowie - multimedialny przewodnik

Macie ochotę na multimedialną, interaktywna przygodę? Po Krakowie oprowadzi Was Agata - 10-letnia reporterka! 

Kraków - przewodnik i legendy do wydruku

Wyruszcie w Kraków razem z nami! Nasz przewodnik pełen ciekawostek i zagadek możecie wydrukować w domu! 

Zobacz także:

Autor:
Data dodania:

Wiecej w regionie: Kraków


Wczytuję komentarze ...
cancel