Stare Miasto - śladami krakowskich legend
Miejscowość: Krakówadd_road Droga asfaltowa
stroller Trasa na wózek spacerowy (małe kółka)
wb_sunny Trasa w słońcu
restaurant Restauracja lub bar w pobliżu
shopping_cart Sklep w pobliżu
directions_car Trasa opisana i dostosowana dla osób z samochodem
directions_bus Możliwy dojazd busem lub autobusem
directions_bus Możliwy dojazd komunikacją miejską
train Możliwy dojazd pociągiem
accessible_forward Trasa dostosowana jest do potrzeb dzieci niepełnosprawnych
wc Toaleta na trasie
baby_changing_station Miejsce z przewijakiem dla niemowląt na trasie
wc Toaleta dla osób niepełnosprawnych na trasie
Lubicie opowieści i legendy? Ach, jak wiele się ich w Krakowie kryje, praktycznie w każdym zakamarku! A w wyprawie śladami krakowskich legend towarzyszył nam sam Smok Wawelski!
Podczas spaceru zobaczymy:
- Barbakan, Bramę Floriańską, Rynek Główny – (Kościół Mariacki, Sukiennice), Wawel i Smoka Wawelskiego
- Spacer zaczynamy się i kończymy w okolicy dworca PKP i PKS, parking dla zmotoryzowanych nad dworcem PKP lub w Galerii Krakowskiej.
Uzupełnieniem spaceru może być przewodnik i kolorowanki do domowego wydruku:
Barbakan i Brama Floriańska
Aż trudno uwierzyć, że to niewielkie przejście w bramie floriańskiej to główne wejście do średniowiecznego Krakowa. W tym miejscu możemy opowiedzieć dzieciom o tym jak i przed czym dawno temu mury broniły Kraków. Barbakan miał za zadanie obronę głównej bramy miasta.
Ulica Floriańska
Przechodzimy przez Bramę Floriańską – przebędziemy teraz tzw. drogę królewską, którą wjeżdżał król i jego goście – ul. Floriańską na Rynek i ul. Grodzką na Wawel. To dlatego ulice Floriańska i Grodzka to najbardziej reprezentacyjne ulice Krakowa. Po przejściu przez Bramę Floriańską zobaczymy obrazy, które krakowscy twórcy wieszają na murach obronnych. Spacerując ulicą Floriańską możemy opowiedzieć sobie legendę o św. Florianie, którego wizerunek zdobi wieżę od strony Starego Miasta:

Kościół Mariacki
Wchodzimy na Rynek Główny – największy plac średniowiecznej Europy. Jednym z jego głównych zabytków jest Kościół Mariacki, z którego co godzinę rozlega się hejnał. Z kościołem Mariackim związane są legendy:
Krakowski Rynek
To rozległy plac, na którym najbardziej rozpoznawalnym budynkiem są Sukiennice. To w nich dawni kupcy sprzedawali swoje towary. Spacerując rynkiem możemy spotkać Lajkonika, a także dowiedzieć się, że krakowskie gołębie to tak naprawdę zaklęci rycerze...
Wawel
Ulicą Grodzką dochodzimy do stóp Wzgórza Wawelskiego. Starannie odrestaurowana ul. Kanonicza uznawana jest za jedną z najpiękniejszych w mieście. Na jej końcu – na rogu ul. Podzamcze znajduje się dom w którym swe kroniki pisał Jan Długosz. Zanim wejdziemy na Wawel idziemy w lewo – w stronę niewielkiego kościółka Św. Idziego. Z tej strony widoczna jest najstarsza część zamku – tzw. kurza stopka. Wchodzimy na Wzgórze Wawelskie – do wyboru mamy brukowane strome wejście od strony ul. Kanoniczej lub łagodniejsze – od strony ul. Bernardyńskiej. Bez konieczności kupowania biletu możemy zajrzeć na Dziedziniec Arkadowy, wejść do Katedry, popatrzeć na zakole Wisły z tarasu widokowego i opowiedzieć dzieciom wawelskie opowieści i legendy. Jeżeli nie mamy ze sobą wózka w sezonie letnim możemy zejść do Wisły Smoczą Jamą.

Smok Wawelski
Ze wzgórza wawelskiego możemy zejść na bulwary wiślane przez Smoczą Jamę - wejście znajduje się na tarasie widokowym niedaleko Baszty Złodziejskiej. Przy wyjściu z jaskini wita nas pomnik Smoka Wawelskiego zionący ogniem. To tu możemy opowiedzieć dzieciom jedną z najsłynniejszych krakowskich legend - o Smoku Wawelskim:

Interaktywna aplikacja "Z obwarzankiem po Krakowie"
Koniecznie zobaczcie też naszą interaktywną aplikację - przewodnik dla dzieci po Krakowie. W ciekawy sposób poznacie krakowskie legendy, historię i zabytki tego niezwykłego królewskiego miasta. Z aplikacji chętnie korzystają też nauczyciele wyświetlając ją w formie prezentacji - wraz z przewodnikiem i kolorowankami do wydruku stanowią komplet materiałów dydaktycznych o Krakowie, które otrzymały nagrodę Instytutu Dziedzictwa Narodowego. Z obwarzankiem po Krakowie >>
Kolorowanki krakowskie legendy do wydruku
W poniższym artykule znajdziecie również komplet kolorowanek o krakowskich legendach do domowego wydruku.

Data dodania: 2013-02-15
Data aktualizacji: 2022-04-07
Wiecej w regionie: Kraków

o łącznej długości 83 km



