Stare Miasto - śladami krakowskich legend

Miejscowość: Kraków
max 229 m min 210 m
straighten 2.3km
timer 40min
north_east 42m
south_east 47m
łatwa - trasa dostępna dla każdego, bez trudności terenowych
trending_flat  Trasa przebiega płasko, bez nachyleń
add_road  Droga asfaltowa
stroller  Trasa na wózek spacerowy (małe kółka)
wb_sunny  Trasa w słońcu
restaurant  Restauracja lub bar w pobliżu
shopping_cart  Sklep w pobliżu
directions_car  Trasa opisana i dostosowana dla osób z samochodem
directions_bus  Możliwy dojazd busem lub autobusem
directions_bus  Możliwy dojazd komunikacją miejską
train  Możliwy dojazd pociągiem
accessible_forward  Trasa dostosowana jest do potrzeb dzieci niepełnosprawnych
wc  Toaleta na trasie
baby_changing_station  Miejsce z przewijakiem dla niemowląt na trasie
wc  Toaleta dla osób niepełnosprawnych na trasie

Lubicie opowieści i legendy? Ach, jak wiele się ich w Krakowie kryje, praktycznie w każdym zakamarku! A w wyprawie śladami krakowskich legend towarzyszył nam sam Smok Wawelski!
Podczas spaceru zobaczymy:

  • Barbakan, Bramę Floriańską, Rynek Główny – (Kościół Mariacki, Sukiennice), Wawel i Smoka Wawelskiego
  • Spacer zaczynamy się i kończymy w okolicy dworca PKP i PKS, parking dla zmotoryzowanych nad dworcem PKP lub w Galerii Krakowskiej.

Uzupełnieniem spaceru może być przewodnik i kolorowanki do domowego wydruku:

Barbakan i Brama Floriańska

Aż trudno uwierzyć, że to niewielkie przejście w bramie floriańskiej to główne wejście do średniowiecznego Krakowa. W tym miejscu możemy opowiedzieć dzieciom o tym jak i przed czym dawno temu mury broniły Kraków. Barbakan miał za zadanie obronę głównej bramy miasta. 

Ulica Floriańska

Przechodzimy przez Bramę Floriańską – przebędziemy teraz tzw. drogę królewską, którą wjeżdżał król i jego goście – ul. Floriańską na Rynek i ul. Grodzką na Wawel. To dlatego ulice Floriańska i Grodzka to najbardziej reprezentacyjne ulice Krakowa. Po przejściu przez Bramę Floriańską zobaczymy obrazy, które krakowscy twórcy wieszają na murach obronnych. Spacerując ulicą Floriańską możemy opowiedzieć sobie legendę o św. Florianie, którego wizerunek zdobi wieżę od strony Starego Miasta:

ulica Floriańska
ulica Floriańska

Kościół Mariacki

Wchodzimy na Rynek Główny – największy plac średniowiecznej Europy. Jednym z jego głównych zabytków jest  Kościół Mariacki, z którego co godzinę rozlega się hejnał. Z kościołem Mariackim związane są legendy: 


Krakowski Rynek

To rozległy plac, na którym najbardziej rozpoznawalnym budynkiem są Sukiennice. To w nich dawni kupcy sprzedawali swoje towary. Spacerując rynkiem możemy spotkać Lajkonika, a także dowiedzieć się, że krakowskie gołębie to tak naprawdę zaklęci rycerze...


Wawel

Ulicą Grodzką dochodzimy do stóp Wzgórza Wawelskiego. Starannie odrestaurowana ul. Kanonicza uznawana jest za jedną z najpiękniejszych w mieście. Na jej końcu – na rogu ul. Podzamcze znajduje się dom w którym swe kroniki pisał Jan Długosz. Zanim wejdziemy na Wawel idziemy w lewo – w stronę niewielkiego kościółka Św. Idziego. Z tej strony widoczna jest najstarsza część zamku – tzw. kurza stopka. Wchodzimy na Wzgórze Wawelskie – do wyboru mamy brukowane strome wejście od strony ul. Kanoniczej lub łagodniejsze – od strony ul. Bernardyńskiej. Bez konieczności kupowania biletu możemy zajrzeć na Dziedziniec Arkadowy, wejść do Katedry, popatrzeć na zakole Wisły z tarasu widokowego i opowiedzieć dzieciom wawelskie opowieści i legendy. Jeżeli nie mamy ze sobą wózka w sezonie letnim możemy zejść do Wisły Smoczą Jamą.

Katedra Wawelska
Katedra Wawelska

Smok Wawelski

Ze wzgórza wawelskiego możemy zejść na bulwary wiślane przez Smoczą Jamę - wejście znajduje się na tarasie widokowym niedaleko Baszty Złodziejskiej. Przy wyjściu z jaskini wita nas pomnik Smoka Wawelskiego zionący ogniem. To tu możemy opowiedzieć dzieciom jedną z najsłynniejszych krakowskich legend - o Smoku Wawelskim:

Pomnik Smoka i Smocza Jama pod Wawelem
Pomnik Smoka i Smocza Jama pod Wawelem

Interaktywna aplikacja "Z obwarzankiem po Krakowie"

Koniecznie zobaczcie też naszą interaktywną aplikację - przewodnik dla dzieci po Krakowie. W ciekawy sposób poznacie krakowskie legendy, historię i zabytki tego niezwykłego królewskiego miasta. Z aplikacji chętnie korzystają też nauczyciele wyświetlając ją w formie prezentacji - wraz z przewodnikiem i kolorowankami do wydruku stanowią komplet materiałów dydaktycznych o Krakowie, które otrzymały  nagrodę Instytutu Dziedzictwa Narodowego. 
Z obwarzankiem po Krakowie >>

Aplikacja SzpiedzyWiedzy.pl - Z obwarzankiem po Krakowie
Aplikacja SzpiedzyWiedzy.pl - Z obwarzankiem po Krakowie

Kolorowanki krakowskie legendy do wydruku

W poniższym artykule znajdziecie również komplet kolorowanek o krakowskich legendach do domowego wydruku. 

Kolorowanka - legenda o Smoku Wawelskim
Kolorowanka - legenda o Smoku WawelskimAutor:
Data dodania:
Data aktualizacji: 2022-04-07

Wiecej w regionie: Kraków


Wczytuję komentarze ...
cancel