O Św. Florianie

Św. Florian żył bardzo dawno temu we Włoszech, był rycerzem w armii rzymskiej, bronił dobrych ludzi i za to został świętym. Wiele lat później polski książę Kazimierz poprosił papieża, aby podarował mu relikwie jakiegoś świętego (czyli jego ciało), aby złożyć je na Wawelu i aby bronił on Kraków przed napadami wrogów. Kiedy papież zapytał, który ze świętych chciałby pojechać do Krakowa duch św. Floriana wyciągnął z grobu rękę, więc papież wybrał jego.
Skrzynię z relikwiami św. Floriana zapakowano na wóz i konie przewiozły ją z Włoch aż do Polski. Kiedy miały już wjeżdżać do Krakowa, tuż przed Barbakanem i Bramą Floriańską się zatrzymały i nie chciały dalej iść. W ten sposób Św. Florian wybrał sobie swoje miejsce w Krakowie. Książę rozkazał zbudować na tym miejscu kościół i umieścił tu relikwie świętego, od imienia którego nazwano główną bramę wjazdową do miasta i ulicę prowadzącą od tej bramy na Rynek. Św. Floriana możemy zobaczyć na Bramie Floriańskiej ubranego w rzymską zbroję i gaszącego pożar, ponieważ jest on patronem strażaków i innych osób, które leją wodę – czyli mówią dużo i nieciekawie, np. przewodników turystycznych. Św. Florian bronił Kraków przed wrogami i pożarami, ale jego kościół, który stał jeszcze przed murami często niestety był niszczony i odbudowywany. W końcu relikwie świętego przeniesiono do innego miasta – Chorzowa.

Zobacz także:
Może chcecie wytropić inne krakowskie legendy i ciekawostki?
A poniższym artykule znajdziecie również komplet kolorowanek o innych krakowskich legendach do domowego wydruku:
Aplikacja "Z obwarzankiem po Krakowie"
Koniecznie zobaczcie też naszą interaktywną aplikację - przewodnik dla dzieci po Krakowie. W ciekawy sposób poznacie krakowskie legendy, historię i zabytki tego niezwykłego królewskiego miasta. Z aplikacji chętnie korzystają też nauczyciele oraz kluby edukacji domowej wyświetlając ją w formie prezentacji - wraz z przewodnikiem i kolorowankami do wydruku stanowią komplet materiałów edukacyjnych o Krakowie, które otrzymały nagrodę Instytutu Dziedzictwa Narodowego.
Wersja polska: Z obwarzankiem po Krakowie

Data dodania: 2017-08-06
Data aktualizacji: 2022-04-11