O Św. Florianie

Św. Florian żył bardzo dawno temu we Włoszech, był rycerzem w armii rzymskiej, bronił dobrych ludzi i za to został świętym. Wiele lat później polski książę Kazimierz poprosił papieża, aby podarował mu relikwie jakiegoś świętego (czyli jego ciało), aby złożyć je na Wawelu i aby bronił on Kraków przed napadami wrogów. Kiedy papież zapytał, który ze świętych chciałby pojechać do Krakowa duch św. Floriana wyciągnął z grobu rękę, więc papież wybrał jego.

Skrzynię z relikwiami św. Floriana zapakowano na wóz i konie przewiozły ją z Włoch aż do Polski. Kiedy miały już wjeżdżać do Krakowa, tuż przed Barbakanem i Bramą Floriańską się zatrzymały i nie chciały dalej iść. W ten sposób Św. Florian wybrał sobie swoje miejsce w Krakowie. Książę rozkazał zbudować na tym miejscu kościół i umieścił tu relikwie świętego, od imienia którego nazwano główną bramę wjazdową do miasta i ulicę prowadzącą od tej bramy na Rynek. Św. Floriana możemy zobaczyć na Bramie Floriańskiej ubranego w rzymską zbroję i gaszącego pożar, ponieważ jest on patronem strażaków i innych osób, które leją wodę – czyli mówią dużo i nieciekawie, np. przewodników turystycznych. Św. Florian bronił Kraków przed wrogami i pożarami, ale jego kościół, który stał jeszcze przed murami często niestety był niszczony i odbudowywany. W końcu relikwie świętego przeniesiono do innego miasta – Chorzowa.

ulica Floriańska
ulica Floriańska

Zobacz także:

Może chcecie wytropić inne krakowskie legendy i ciekawostki?

A poniższym artykule znajdziecie również komplet kolorowanek o innych krakowskich legendach do domowego wydruku:

Aplikacja "Z obwarzankiem po Krakowie"

Koniecznie zobaczcie też naszą interaktywną aplikację - przewodnik dla dzieci po Krakowie. W ciekawy sposób poznacie krakowskie legendy, historię i zabytki tego niezwykłego królewskiego miasta. Z aplikacji chętnie korzystają też nauczyciele oraz kluby edukacji domowej wyświetlając ją w formie prezentacji - wraz z przewodnikiem i kolorowankami do wydruku stanowią komplet materiałów edukacyjnych o Krakowie, które otrzymały  nagrodę Instytutu Dziedzictwa Narodowego. 

Wersja polska: Z obwarzankiem po Krakowie

Aplikacja SzpiedzyWiedzy.pl - Z obwarzankiem po Krakowie
Aplikacja SzpiedzyWiedzy.pl - Z obwarzankiem po Krakowie

Autor:
Data dodania:
Data aktualizacji: 2022-04-11
Wczytuję komentarze ...
cancel