Wzgórze Wawelskie
Wawel 5
31-001 Kraków
map zobacz na mapie
call (12) 422 51 55 wew. 219     link www.wawel.krakow.pl

check_circle  Na wolnym powietrzu
check_circle  Nachylenia terenu
check_circle  Wygodne poruszanie się z wózkiem
check_circle  Głównie w słońcu
check_circle  Restauracja lub bar w pobliżu
check_circle  Dojazd komunikacją miejską
check_circle  Parking
check_circle  Miejsce dostosowane jest do potrzeb dzieci niepełnosprawnych
check_circle  Możliwość skorzystania z toalety
check_circle  Przewijak dla niemowląt
check_circle  Toaleta dla osób niepełnosprawnych
check_circle  Atrakcje dla dzieci
check_circle  WiFi
Parking przy ul. Powiśle. Przystanki MPK: Wawel, Jubilat.

Na Wzgórze Wawelskie prowadzą dwa wejścia : od strony ul. Podzamcze (przez Bramę Herbową z sezonową kasą biletową i Bramę Wazów) oraz od strony ul. Bernardyńskiej (przez Bramę Bernardyńską, tzw. Droga do Zamku). Obie są dostępne dla wózków, jednak wejście od ul. Podzamcze jest bardziej strome, a tuż przy Katedrze napotkamy tu kilka niskich, szerokich stopni, ale da się przejechać wózkiem (w Bramie Wazów). Od strony ul. Bernardyńskiej podejście jest dłuższe, łagodniejsze z w miarę równym chodnikiem, można też wybrać krótsze podejście po schodach.

Wejście na Wzgórze Wawelskie jest bezpłatne, otwarte codziennie od 6:00 do zmroku. Obowiązuje zakaz wprowadzania zwierząt i rowerów.Bez konieczności zakupu biletu
możemy podziwiać widok z murów obronnych na zakole Wisły, kopiec Kościuszki, klasztor Kamedułów. Chcąc przejść wzdłuż murów obronnych od tarasu widokowego do Bramy Herbowej napotkamy jednak wysokie schody. Bezpłatne jest wejście zarówno na dziedziniec zewnętrzny z ruinami fundamentów niezachowanych zabudowań Wzgórza Wawelskiego oraz na reprezentacyjny Dziedziniec Arkadowy.

Widoki z murów obronnych


Bez biletu możemy zwiedzić część Katedry Wawelskiej (bez Kaplicy Wazów i Świętokrzyskiej).

Katedra Wawelska


Płatne jest wejście na ekspozycje zamkowe: Reprezentacyjne Komnaty Królewskie, Prywatne Apartamenty Królewskie, Skarbiec Koronny i Zbrojownia, Sztuka Wschodu, Wawel Zaginiony. W sezonie letnim można dodatkowo zwiedzać Smoczą Jamę, Basztę Sandomierską, Trasę Plenerową i Trasę Ogródek Królewski. Kasy biletowe znajdują się w Centrum Promocji i Informacji, sezonowo w Bramie Herbowej.

Osobny bilet (kasa naprzeciwko Katedry) upoważnia do wejścia do wszystkich kaplic Katedry, Grobów Królewskich, dzwonu Zygmunta oraz Muzeum Katedralnego.

Dzwon Zygmunt - zwiedzanie


W Centrum Promocji i Informacji (wygodny wjazd dla wózków od strony dziedzińca zewnętrznego) znajdziemy przewijak dla niemowląt (damska toaleta w głównym hallu), toaletę dla niepełnosprawnych, bezprzewodowy Internet, oddział poczty, księgarnię, sklep z pamiątkami, bezpłatne ulotki i mapy Wzgórza Wawelskiego.

Centrum jest czynne codziennie od godz. 9:00, VI-VII do 21:00, V i VIII do 20:00, IV i IX do 19:00, X i III do 18:00 a XI, XII, I i II – do 17:00. Toalety dla niepełnosprawnych również przy Dziedzińcu Arkadowym i wejściu na wystawę Wawel Zaginiony.

W budynku Centrum Promocji i Informacji znajdują się dwa punkty gastronomiczne: Kawiarnia Słodki Wawel (wyroby cukiernicze, kawa, soki, napoje alkoholowe) oraz Kawiarnia Pod Basztą: dania śniadaniowe i obiadowe (w tym menu dla dzieci), sałatki, desery, napoje (zimne, gorące, alkoholowe). Kawiarnia Pod Basztą dysponuje dwoma ogródkami – jeden z widokiem na Katedrę i Wawelski Dziedziniec, drugi – bardziej zaciszny – przy Baszcie Sandomierskiej, z widokiem na Kazimierz.

Na Wawelu organizowane są „Wawelskie spotkania z historią i sztuką” (dla starszych dzieci 7-12 lat) oraz zajęcia tematyczne dla grup przedszkolnych.

Ze Wzgórzem Wawelskim związane są legendy i opowieści: Podziemny Wawel, o Smoku Wawelskim, o królewnie Wandzie, o Dzwonie Zygmunta.

Ze wzgórza wawelskiego nad Wisłę możemy zejść przez Smoczą Jamę (zejście po schodach przez pieczarę, niedostępne dla wózków).

Smocza Jama- wejście i wyjście
Autor: marfusza
Data dodania:2013-02-15


comments powered by Disqus
cancel