Lajkonik

Kim jest Lajkonik?

Lajkonik to tatarski rycerz na sztucznym koniu. Legenda sięga czasów historycznego wydarzenia - najazdu Tatarów na Kraków w XIII wieku. Według legendy pod miasto zakradły się wojska tatarskie i nocowały nad Wisłą, w podkrakowskiej wsi Zwierzyniec - rano planowali bowiem napaść na Kraków.

Dostrzegli ich flisacy i napadli na śpiących Tatarów. Tatarzy uciekli spłoszeni, a flisacy postanowili zrobić żart mieszkańcom Krakowa i przebrani w tatarskie stroje wjechali na koniach do miasta. Od tej pory raz na rok obchodzone jest w Krakowie święto Lajkonika.

Kto zaprojektował strój Lajkonika?

Niewiele osób wie, że obecny strój Lajkonika zaprojektował słynny krakowski artysta - Stanisław Wyspiański. Więcej o nim przeczytacie w naszym bezpłatnym e-booku Staszkowa wyprawa śladami Stanisława

Lajkonik - krakowskie legendy - karta pracy, kolorowanka do wydruku
Lajkonik - krakowskie legendy - karta pracy, kolorowanka do wydruku

Aplikacja "Z obwarzankiem po Krakowie"

Koniecznie zobaczcie też naszą interaktywną aplikację - przewodnik dla dzieci po Krakowie. W ciekawy sposób poznacie krakowskie legendy, historię i zabytki tego niezwykłego królewskiego miasta. Z aplikacji chętnie korzystają też nauczyciele oraz kluby edukacji domowej wyświetlając ją w formie prezentacji - wraz z przewodnikiem i kolorowankami do wydruku stanowią komplet materiałów edukacyjnych o Krakowie, które otrzymały  nagrodę Instytutu Dziedzictwa Narodowego. 

Wersja polska: Z obwarzankiem po Krakowie

Aplikacja SzpiedzyWiedzy.pl - Z obwarzankiem po Krakowie
Aplikacja SzpiedzyWiedzy.pl - Z obwarzankiem po Krakowie

Zobacz także:

Może chcecie wytropić inne krakowskie legendy i ciekawostki?

A poniższym artykule znajdziecie również komplet kolorowanek o innych krakowskich legendach do domowego wydruku:

Autor:
Data dodania:
Data aktualizacji: 2022-04-10
Wczytuję komentarze ...
cancel