Dom Jana Matejki

Floriańska 15 (przy Rynku)
31-019 Kraków
call (12) 422 59 26    link mnk.pl

check_circle  W pomieszczeniu
check_circle  Restauracja lub bar w pobliżu
check_circle  Sklep w pobliżu
check_circle  Dojazd komunikacją miejską
check_circle  Możliwość skorzystania z toalety
check_circle  Atrakcje dla dzieci

Stara kamienica przy ul. Floriańskiej to dom gdzie urodził się i mieszkał wybitny polski malarz XIX w. Jan Matejko. W muzeum zobaczymy oryginalne wnętrza, meble i przedmioty codziennego użytku oraz eksponaty związane z pracą malarza, w tym niektóre jego obrazy i szkice.

Przy wejściu wita nas ciekawa rzeźba L. Wyczółkowskiego Husarz na koniu dmący w róg, po zakupieniu biletu przechodzimy przez niewielki dziedziniec do domu malarza. Na pierwszym piętrze znajduje się jadalnia, a w niej portrety m.in. ojca malarza – Franciszka i żony Marii oraz drewniana kołyska. W salonie, którego wnętrze pozostało niezmienione od czasów J. Matejki gościł kiedyś cesarz Franciszek Józef. Możemy tu zobaczyć instrumenty ojca malarza (gitara, klarnet i flet), paletę Jana Matejki z autoportretami jego uczniów. Z salonem sąsiaduje sypialnia nazywana „pokojem pod gwiazdami” - sufit pokrywa gwiaździste niebo.

Dom Jana Matejki
Dom Jana Matejki
Dom Jana Matejki
Dom Jana Matejki

 Na drugim piętrze możemy zobaczyć kopie korony i berła króla Kazimierza Wielkiego, projekty polichromii do Kościoła Mariackiego (ekran dotykowy) oraz wybrane prace J. Matejki – w tym Mikołaj Kopernik, Stańczyk udający ból zęba, Otrucie królowej Bony czy czule obejmujący się Zygmunt August i Barbara Radziwiłłówna.

Na trzecim piętrze znajduje się pracownia malarza. Możemy zobaczyć jego sztalugi, paletę, pędzle, skrzynkę z farbami, a także rekwizyty: manekin konia, zbroję rycerską, broń, a nawet narzędzia tortur. Na ekranie wyświetlane są fragmenty wielkich płócien J. Matejki, które możemy zobaczyć w Galerii Sztuki Polskiej XIX w. w Sukiennicach.

Muzeum nie jest dostosowane do poruszania się z wózkiem – wąskie drzwi na dziedziniec, schody między piętrami bez windy.

W poniedziałki zamknięte. W niedziele wstęp bezpłatny.

Dom Jana Matejki
Dom Jana Matejki
Dom Jana Matejki
Dom Jana Matejki

Zainteresowanych miejscami związanymi z J. Matejką zapraszamy również do odwiedzenia dworku malarza w Krzesławicach:

Dworek J. Matejki w Krzesławicach

Dworek J. Matejki w Krzesławicach

Staropolski dworek z 1826 r., zakupiony przez Jana Matejkę w 1876 r., obecnie muzeum – można oglądnąć wnętrza umeblowane ...

Możecie także poczytać o przygodach Jaśka i Agatki w Muzeum Narodowym w Krakowie:

Autor:
Data dodania:

Wiecej w regionie Kraków


Wczytuję komentarze ...
cancel