
check_circle W pomieszczeniu
check_circle Restauracja lub bar w pobliżu
check_circle Dojazd komunikacją miejską
check_circle Możliwość skorzystania z toalety
Muzeum Dominikanów to jedno z najnowszych muzeów w Krakowie, co w cale nie oznacza, że miejsce to nie ma za sobą wielowiekowej historii! W styczniu 2023 r. zakonnicy pierwszy raz udostępnili swoje skarby zwiedzającym klasztor. O tak, jest tu czym się zachwycić!

Skarby Dominikanów - co zobaczymy w Muzeum Dominikanów w Krakowie?
Po pierwsze zgromadzono tu wszystko to, co tradycyjnie pasuje do naszych wyobrażeń o skarbach z klasztoru, czyli złote naczynia liturgiczne i monstrancje, średniowieczne obrazy, witraże i rzeźby, zabytkowe księgi:

Wiele przedstawień związanych jest z postacią św. Jacka, czyli założyciela, historią zakonu, klasztoru. Jeśli nie czujecie się w tych tematach kompetentni najlepiej zacząć zwiedzanie od sali, gdzie pokazywany jest niedługi film o krakowskich Dominikanach i św. Jacku - znajdziemy ją w podziemiach, przy wyjściu z wystawy.
Kiedy po obejrzeniu filmu ruszymy na zwiedzanie muzeum dużo więcej skorzystamy i zrozumiemy z wizyty. Będziemy w stanie np. rozpoznać na obrazach św. Jacka i "Jackową Matkę Boską":

Nietypowe eksponaty w Muzeum Dominikanów
W Muzeum Dominikanów zobaczymy nie tylko eksponaty związane z kultem religijnym. Okazuje się, że zakonnicy zajmowali się także np. badaniami astronomicznymi, czy wypałem ceramicznych kafli.


Muzeum Dominikanów - zwiedzanie z dziećmi
Muzeum Dominikanów w Krakowie nie zostało w żaden szczególny sposób przystosowane do zwiedzania w towarzystwie najmłodszych. Nie znajdziemy tu żadnych specjalnych stanowisk, czy atrakcji dla dzieci. Nie oznacza to jednak, że nie możemy zabrać ich do muzeum oraz, że na pewno będą się tu nudzić.
Co pokazać dzieciom w Muzeum Dominikanów?
Po pierwsze warto zaproponować najmłodszym jakieś szczególne zadanie, które sprawi, że zamiast kręcić się bez celu zechcą przyglądnąć się wybranym eksponatom. Np. jakie zwierzęta uda się Wam wypatrzeć na obrazach, rzeźbach i innych eksponatach? Liczą się też stwory fantastyczne, np. smoki!

Zatrzymajcie się też koniecznie przy figurze św. Mikołaja. Czy pamiętacie legendę o tym, jak biskup Mikołaj podarował ubogim dziewczętom 3 złote kule, aby mogły przeznaczyć je na swój posag? A ile kul tu widzicie? Zdaje się, że ktoś "połasił" się na jedną złotą kulę, która zresztą jak widzicie jest drewniana...

Muzeum Dominikanów - informacje praktyczne
- Muzeum jest otwarte w czwartki, piątki i soboty
- Wstęp do muzeum jest bezpłatny. Ze względu na limity wejść warto wcześniej zarezerwować wejściówki np. pod mailowo: kontakt@muzeumdominikanow.pl
- W czasie zwiedzania musimy zejść po schodach do pomieszczeń w piwnicach, brak widny dla wózków
- W salach panuje półmrok
- Toaleta dostępna w krużgankach, poza salami wystawowymi
Data dodania: 2023-03-23
Wiecej w regionie: Kraków

o łącznej długości 125 km



