check_circle W pomieszczeniu
check_circle Wygodne poruszanie się z wózkiem
check_circle Restauracja lub bar w pobliżu
check_circle Sklep w pobliżu
check_circle Dojazd komunikacją miejską
check_circle Miejsce dostosowane jest do potrzeb dzieci niepełnosprawnych
check_circle Możliwość skorzystania z toalety
check_circle Przewijak dla niemowląt
check_circle Atrakcje dla dzieci
check_circle Plac zabaw
Muzeum Wyspiańskiego - zwiedzanie
Muzeum Stanisława Wyspiańskiego przy pl. Sikorskiego 6 to nowo otwarty oddział Muzeum Narodowego w Krakowie, które zgromadziło największą i najcenniejszą kolekcję dzieł artysty. Muzeum mieści się w budynku dawnego spichlerza wybudowanego w XVII wieku, wtedy jeszcze poza murami miasta. Wystawa znajduje się na trzech piętrach budynku, między którymi poruszamy się windą lub schodami.

Co zobaczymy na wystawie w Muzeum Wyspiańskiego?
Przede wszystkim portrety wykonane pastelami. W sali na parterze zobaczymy autoportrety Stanisława Wyspiańskiego dopełnione wizerunkami jego żony i dzieci (w tym słynny obraz “Macierzyństwo”) portrety przyjaciół i znajomych oraz pastele artysty. Większość obrazów malarza to dzieła wykonane właśnie pastelami - może dlatego, że był uczulony na jeden ze składników białej farby?
Karton - witraż “Bóg Ojciec”
W sali na pierwszym piętrze wrażenie robi nawinięty na olbrzymi wałek projekt witraża “Bóg Ojciec” oraz pastelowe projekty kwiatów do polichromii kościoła o. Franciszkanów.



Meble
Wyspiański był jednym z najbardziej wszechstronnych artystów swojego pokolenia. Zajmował się malowaniem, pisaniem poezji i dramatów, reżyserią, scenografią, tworzeniem witraży i elewacji, architekturą budowlaną, a także projektowaniem mebli - które choć nietuzinkowe w wyglądzie, nie były jednak zbyt wygodne w użytkowaniu.
“Księgi Moje” i “Metamorfozy”
To sale znajdujące się w podziemiu budynku. Mieści się tu księgozbiór z odręcznymi notatkami oraz publikacje, do których Wyspiański wykonał okładki i ilustracje. Znajdziemy tu plakaty do sztuk teatralnych Stanisława Wyspiańskiego a także możemy obejrzeć wybrane realizacje telewizyjne, spektakle teatralne i ekranizacje jego dzieł.
UWAGA! Wystawa nie ma charakteru stałego, będzie co jakiś czas zmieniana, zatem warto zaglądać tu regularnie!

Stanisław Wyspiański - kilka słów o artyście
Żył w czasach kiedy Polska była pod zaborami. Już jako mały chłopiec bardzo lubił kwiaty, zrywał te rosnące przed domem, by ustrajać nimi ojcowską pracownię. Gdy studiował na Akademii Sztuk pięknych jego nauczycielem był sam Jan Matejko. Wraz z innymi studentami pomagał swojemu nauczycielowi przy renowacji Kościoła Mariackiego m.in. za pomocą kalek przenosił szkice mistrza na ściany kościoła. Był niezwykle przestronnym: malował obrazy, tworzył witraże i polichromie, pisał i reżyserował, a nawet projektował meble!Muzeum Wyspiańskiego - informacje praktyczne
Muzeum mogą zwiedzać dla osób niepełnosprawnych i z wózkiem dziecięcym, jednak windy są dość wąskie - polecamy zabranie małej spacerówki lub chusty dla maluszka i pozostawienie wózka w szatni. We wtorki wstęp do muzeum jest bezpłatny.
Ciekawostki o Stanisławie Wyspiańskim
Polecamy Wam również:
Data dodania: 2022-01-14
Data aktualizacji: 2022-01-15
Wiecej w regionie: Kraków

o łącznej długości 83 km



