Muzeum Stanisława Wyspiańskiego - oddział MNK

Plac Sikorskiego 6
31-115 Kraków
link mnk.pl

check_circle  W pomieszczeniu
check_circle  Wygodne poruszanie się z wózkiem
check_circle  Restauracja lub bar w pobliżu
check_circle  Sklep w pobliżu
check_circle  Dojazd komunikacją miejską
check_circle  Miejsce dostosowane jest do potrzeb dzieci niepełnosprawnych
check_circle  Możliwość skorzystania z toalety
check_circle  Przewijak dla niemowląt
check_circle  Atrakcje dla dzieci
check_circle  Plac zabaw

Muzeum Wyspiańskiego - zwiedzanie

Muzeum Stanisława Wyspiańskiego przy pl. Sikorskiego 6 to nowo otwarty oddział Muzeum Narodowego w Krakowie, które zgromadziło największą i najcenniejszą kolekcję dzieł artysty. Muzeum mieści się w budynku dawnego spichlerza wybudowanego w XVII wieku, wtedy jeszcze poza murami miasta. Wystawa znajduje się na trzech piętrach budynku, między którymi poruszamy się windą lub schodami.

Muzeum Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie
Muzeum Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie

Co zobaczymy na wystawie w Muzeum Wyspiańskiego?

Przede wszystkim portrety wykonane pastelami. W sali na parterze zobaczymy autoportrety Stanisława Wyspiańskiego dopełnione wizerunkami jego żony i dzieci (w tym obraz “Macierzyństwo”) portrety przyjaciół i znajomych oraz pastele artysty. Większość obrazów malarza to dzieła wykonane właśnie pastelami - może dlatego, że był uczulony na jeden ze składników białej farby?

Karton - witraż “Bóg Ojciec”

W sali na pierwszym piętrze wrażenie robi nawinięty na olbrzymi wał projekt witraża “Bóg Ojciec” oraz pastelowe projekty kwiatów do polichromii kościoła oo. Franciszkanów.

Muzeum Stanisława Wyspiańskiego - projekt witrażu "Bóg Ojciec"
Muzeum Stanisława Wyspiańskiego - projekt witrażu "Bóg Ojciec"
Muzeum Stanisława Wyspiańskiego - projekt witrażu Bóg Ojciec - Stań się!
Muzeum Stanisława Wyspiańskiego - projekt witrażu Bóg Ojciec - Stań się!
Muzeum Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie
Muzeum Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie

Dzieciom warto opowiedzieć, że zanim na ścianach kościoła powstały kwieciste polichromie artysta długo szukał inspiracji, szkicował kwiaty przemierzając krakowskie łąki i ogrody, a wielu roślinom nadawał nowe, wymyślone przez siebie nazwy!

Przebudowa Wawelu 

Wyspiański był jednym z najbardziej wszechstronnych artystów swojego pokolenia. Zajmował się malowaniem, pisaniem poezji i dramatów, reżyserią, scenografią, tworzeniem witraży i elewacji, architekturą budowlaną, a nawet projektowaniem mebli, które choć nietuzinkowe w wyglądzie, nie były jednak zbyt wygodne w użytkowaniu.

W jednej z sal zobaczymy model "Akropolis" - to oto Stanisław Wyspiański wraz z Władysławem Ekielskim wyobrażali sobie Wawel po przebudowie:

Model "Akropolis", czyli Wawelu po przebudowie planowanej przez S. Wyspiańskiego i W. Ekielskiego
Model "Akropolis", czyli Wawelu po przebudowie planowanej przez S. Wyspiańskiego i W. Ekielskiego

“Księgi Moje” i “Metamorfozy”

To sale znajdujące się w podziemiu budynku. Mieści się tu księgozbiór z odręcznymi notatkami oraz publikacje, do których Wyspiański wykonał okładki i ilustracje. Znajdziemy tu plakaty do sztuk teatralnych Stanisława Wyspiańskiego a także możemy obejrzeć wybrane realizacje telewizyjne, spektakle teatralne i ekranizacje jego dzieł.

UWAGA! Wystawa nie ma charakteru stałego, będzie co jakiś czas zmieniana, zatem warto zaglądać tu regularnie!

Muzeum Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie
Muzeum Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie

Nowa odsłona Muzem Wyspiańskiego - co nowego?

Od 14 lutego 2023 r. Muzeum Wyspiańskiego prezentuje nowy wybór prac artysty. Z poprzedniej ekspozycji pozostały m.in. monumentalny projekt witraża "Bóg Ojciec - Stań się! oraz nie mniej słynne projekty "Apollo i system kopernikański", "Polonia" i "Wanda".

Nowości czekają na nas w sali na parterze. To nowe portrety, m.in. "Autoportret z żoną", "Helenka z wazonem", "Śpiący Mietek", ale także inne pejzaże z Kopcem Kościuszki. Na pierwszym piętrze z nowości czeka na nas obraz olejny  "Planty o świcie", wspomniana wyżej makieta Wzgórza Wawelskiego po przebudowie, a także nowe kartony do polichromii kościoła oo. franciszkanów.

Muzeum Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie - nowa odsłona
Muzeum Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie - nowa odsłona

Nowością jest też możliwość obejrzenia filmu 3D o twórczości Stanisława Wyspiańskiego w okularach VR. Jedno stanowisko znajduje się na 1 piętrze, dwa kolejne w podziemiach. Film trwa niecałe 9 minut, w czasie projekcji odbywamy wirtualną wycieczkę po Krakowie, ze szczególnym uwzględnieniem wnętrza kościoła oo. franciszkanów.

Muzeum Wyspiańskiego - informacje praktyczne

Muzeum mogą zwiedzać dla osób niepełnosprawnych i z wózkiem dziecięcym, jednak windy są dość wąskie - polecamy zabranie małej spacerówki lub chusty dla maluszka i pozostawienie wózka w szatni. We wtorki wstęp do muzeum jest bezpłatny. W czasie zwiedzania istnieje możliwość skorzystania z toalety (piętro -1)

Ciekawostki o Stanisławie Wyspiańskim

Polecamy Wam również:

Kraków S. Wyspiańskiego  – spacer z zagadkami

łatwa
directions_walk child_friendly

Kraków S. Wyspiańskiego – spacer z zagadkami

Krakowska wyprawa śladami Stanisława

Krakowska wyprawa śladami Stanisława

Razem z Ulką i jej bratem Staszkiem poznajcie Stanisława Wyspiańskiego. Dołączcie do ich niezwykłego spaceru po ulicach ...

Autor:
Data dodania:
Data aktualizacji: 2023-03-08

Wiecej w regionie Kraków


Wczytuję komentarze ...
cancel