Muzeum Stanisława Wyspiańskiego - oddział MNK

Plac Sikorskiego 6
31-115 Kraków
link mnk.pl

check_circle  W pomieszczeniu
check_circle  Wygodne poruszanie się z wózkiem
check_circle  Restauracja lub bar w pobliżu
check_circle  Sklep w pobliżu
check_circle  Dojazd komunikacją miejską
check_circle  Miejsce dostosowane jest do potrzeb dzieci niepełnosprawnych
check_circle  Możliwość skorzystania z toalety
check_circle  Przewijak dla niemowląt
check_circle  Atrakcje dla dzieci
check_circle  Plac zabaw

Muzeum Wyspiańskiego - zwiedzanie

Muzeum Stanisława Wyspiańskiego przy pl. Sikorskiego 6 to nowo otwarty oddział Muzeum Narodowego w Krakowie, które zgromadziło największą i najcenniejszą kolekcję dzieł artysty. Muzeum mieści się w budynku dawnego spichlerza wybudowanego w XVII wieku, wtedy jeszcze poza murami miasta. Wystawa znajduje się na trzech piętrach budynku, między którymi poruszamy się windą lub schodami.

Muzeum Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie
Muzeum Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie

Co zobaczymy na wystawie w Muzeum Wyspiańskiego?

Przede wszystkim portrety wykonane pastelami. W sali na parterze zobaczymy autoportrety Stanisława Wyspiańskiego dopełnione wizerunkami jego żony i dzieci (w tym słynny obraz “Macierzyństwo”) portrety przyjaciół i znajomych oraz pastele artysty. Większość obrazów malarza to dzieła wykonane właśnie pastelami - może dlatego, że był uczulony na jeden ze składników białej farby?

Karton - witraż “Bóg Ojciec”

W sali na pierwszym piętrze wrażenie robi nawinięty na olbrzymi wałek projekt witraża “Bóg Ojciec” oraz pastelowe projekty kwiatów do polichromii kościoła o. Franciszkanów.

Muzeum Stanisława Wyspiańskiego - projekt witrażu
Muzeum Stanisława Wyspiańskiego - projekt witraża "Bóg Ojciec - Stań się!"
Muzeum Stanisława Wyspiańskiego - projekt witrażu Bóg Ojciec - Stań się!
Muzeum Stanisława Wyspiańskiego - projekt witraża "Bóg Ojciec - Stań się!"


Dzieciom warto opowiedzieć, że zanim na ścianach kościoła powstały kwieciste polichromie artysta długo szukał inspiracji, szkicował kwiaty przemierzając krakowskie łąki i ogrody, a wielu roślinom nadawał nowe, wymyślone przez siebie nazwy!
Muzeum Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie
Muzeum Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie

Meble 

Wyspiański był jednym z najbardziej wszechstronnych artystów swojego pokolenia. Zajmował się malowaniem, pisaniem poezji i dramatów, reżyserią, scenografią, tworzeniem witraży i elewacji, architekturą budowlaną, a także projektowaniem mebli - które choć nietuzinkowe w wyglądzie, nie były jednak zbyt wygodne w użytkowaniu.

“Księgi Moje” i “Metamorfozy”

To sale znajdujące się w podziemiu budynku. Mieści się tu księgozbiór z odręcznymi notatkami oraz publikacje, do których Wyspiański wykonał okładki i ilustracje. Znajdziemy tu plakaty do sztuk teatralnych Stanisława Wyspiańskiego a także możemy obejrzeć wybrane realizacje telewizyjne, spektakle teatralne i ekranizacje jego dzieł.

UWAGA! Wystawa nie ma charakteru stałego, będzie co jakiś czas zmieniana, zatem warto zaglądać tu regularnie!

Muzeum Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie
Muzeum Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie

Stanisław Wyspiański - kilka słów o artyście

Żył w czasach kiedy Polska była pod zaborami. Już jako mały chłopiec bardzo lubił kwiaty, zrywał te rosnące przed domem, by ustrajać nimi ojcowską pracownię. Gdy studiował na Akademii Sztuk pięknych jego nauczycielem był sam Jan Matejko. Wraz z innymi studentami pomagał swojemu nauczycielowi przy renowacji Kościoła Mariackiego m.in. za pomocą kalek przenosił szkice mistrza na ściany kościoła. Był niezwykle przestronnym: malował obrazy, tworzył witraże i polichromie, pisał i reżyserował, a nawet projektował meble!

Muzeum Wyspiańskiego - informacje praktyczne

Muzeum mogą zwiedzać dla osób niepełnosprawnych i z wózkiem dziecięcym, jednak windy są dość wąskie - polecamy zabranie małej spacerówki lub chusty dla maluszka i pozostawienie wózka w szatni. We wtorki wstęp do muzeum jest bezpłatny.

Ciekawostki o Stanisławie Wyspiańskim

Polecamy Wam również:Autor:
Data dodania:
Data aktualizacji: 2022-01-15

Wiecej w regionie: Kraków


Wczytuję komentarze ...
cancel