check_circle W pomieszczeniu
check_circle Wygodne poruszanie się z wózkiem
check_circle Restauracja lub bar w pobliżu
check_circle Sklep w pobliżu
check_circle Dojazd komunikacją miejską
check_circle Miejsce dostosowane jest do potrzeb dzieci niepełnosprawnych
check_circle Możliwość skorzystania z toalety
check_circle Przewijak dla niemowląt
check_circle Atrakcje dla dzieci
check_circle Plac zabaw
Muzeum Wyspiańskiego - zwiedzanie
Muzeum Stanisława Wyspiańskiego przy pl. Sikorskiego 6 to nowo otwarty oddział Muzeum Narodowego w Krakowie, które zgromadziło największą i najcenniejszą kolekcję dzieł artysty. Muzeum mieści się w budynku dawnego spichlerza wybudowanego w XVII wieku, wtedy jeszcze poza murami miasta. Wystawa znajduje się na trzech piętrach budynku, między którymi poruszamy się windą lub schodami.
Co zobaczymy na wystawie w Muzeum Wyspiańskiego?
Przede wszystkim portrety wykonane pastelami. W sali na parterze zobaczymy autoportrety Stanisława Wyspiańskiego dopełnione wizerunkami jego żony i dzieci (w tym obraz “Macierzyństwo”) portrety przyjaciół i znajomych oraz pastele artysty. Większość obrazów malarza to dzieła wykonane właśnie pastelami - może dlatego, że był uczulony na jeden ze składników białej farby?
Karton - witraż “Bóg Ojciec”
W sali na pierwszym piętrze wrażenie robi nawinięty na olbrzymi wał projekt witraża “Bóg Ojciec” oraz pastelowe projekty kwiatów do polichromii kościoła oo. Franciszkanów.
Dzieciom warto opowiedzieć, że zanim na ścianach kościoła powstały kwieciste polichromie artysta długo szukał inspiracji, szkicował kwiaty przemierzając krakowskie łąki i ogrody, a wielu roślinom nadawał nowe, wymyślone przez siebie nazwy!
Przebudowa Wawelu
Wyspiański był jednym z najbardziej wszechstronnych artystów swojego pokolenia. Zajmował się malowaniem, pisaniem poezji i dramatów, reżyserią, scenografią, tworzeniem witraży i elewacji, architekturą budowlaną, a nawet projektowaniem mebli, które choć nietuzinkowe w wyglądzie, nie były jednak zbyt wygodne w użytkowaniu.
W jednej z sal zobaczymy model "Akropolis" - to oto Stanisław Wyspiański wraz z Władysławem Ekielskim wyobrażali sobie Wawel po przebudowie:
“Księgi Moje” i “Metamorfozy”
To sale znajdujące się w podziemiu budynku. Mieści się tu księgozbiór z odręcznymi notatkami oraz publikacje, do których Wyspiański wykonał okładki i ilustracje. Znajdziemy tu plakaty do sztuk teatralnych Stanisława Wyspiańskiego a także możemy obejrzeć wybrane realizacje telewizyjne, spektakle teatralne i ekranizacje jego dzieł.
UWAGA! Wystawa nie ma charakteru stałego, będzie co jakiś czas zmieniana, zatem warto zaglądać tu regularnie!
Nowa odsłona Muzem Wyspiańskiego - co nowego?
Od 14 lutego 2023 r. Muzeum Wyspiańskiego prezentuje nowy wybór prac artysty. Z poprzedniej ekspozycji pozostały m.in. monumentalny projekt witraża "Bóg Ojciec - Stań się! oraz nie mniej słynne projekty "Apollo i system kopernikański", "Polonia" i "Wanda".
Nowości czekają na nas w sali na parterze. To nowe portrety, m.in. "Autoportret z żoną", "Helenka z wazonem", "Śpiący Mietek", ale także inne pejzaże z Kopcem Kościuszki. Na pierwszym piętrze z nowości czeka na nas obraz olejny "Planty o świcie", wspomniana wyżej makieta Wzgórza Wawelskiego po przebudowie, a także nowe kartony do polichromii kościoła oo. franciszkanów.
Nowością jest też możliwość obejrzenia filmu 3D o twórczości Stanisława Wyspiańskiego w okularach VR. Jedno stanowisko znajduje się na 1 piętrze, dwa kolejne w podziemiach. Film trwa niecałe 9 minut, w czasie projekcji odbywamy wirtualną wycieczkę po Krakowie, ze szczególnym uwzględnieniem wnętrza kościoła oo. franciszkanów.
Muzeum Wyspiańskiego - informacje praktyczne
Muzeum mogą zwiedzać dla osób niepełnosprawnych i z wózkiem dziecięcym, jednak windy są dość wąskie - polecamy zabranie małej spacerówki lub chusty dla maluszka i pozostawienie wózka w szatni. We wtorki wstęp do muzeum jest bezpłatny. W czasie zwiedzania istnieje możliwość skorzystania z toalety (piętro -1)
Ciekawostki o Stanisławie Wyspiańskim
Polecamy Wam również:
łatwa
Kraków S. Wyspiańskiego – spacer z zagadkami
Krakowska wyprawa śladami Stanisława
Razem z Ulką i jej bratem Staszkiem poznajcie Stanisława Wyspiańskiego. Dołączcie do ich niezwykłego spaceru po ulicach ...
Data dodania: 2022-01-14
Data aktualizacji: 2023-03-08
Wiecej w regionie: Kraków
o łącznej długości 97 km
