Muzeum Podgórza

Powstańców Wielkopolskich 1
30-553 Kraków
call 12 39-68-101    link muzeumkrakowa.pl/oddzialy/muzeum-podgorza

check_circle  W pomieszczeniu
check_circle  Wygodne poruszanie się z wózkiem
check_circle  Restauracja lub bar w pobliżu
check_circle  Dojazd komunikacją miejską
check_circle  Możliwy dojazd pociągiem
check_circle  Możliwość skorzystania z toalety
check_circle  Przewijak dla niemowląt
check_circle  Toaleta dla osób niepełnosprawnych
check_circle  Atrakcje dla dzieci

Nowe (kolejne?) muzeum w Krakowie = nowa (kolejna!) przestrzeń do zabawy w odkrywanie przeszłości.

Muzeum Podgórza i kapliczka "Bóg Ojciec"
Muzeum Podgórza i kapliczka "Bóg Ojciec"

Najmłodszy oddział Muzeum Historycznego Miasta Krakowa prezentuje nam w pigułce (bardzo kolorowej i smacznej!) dzieje dzisiejszej dzielnicy, a niegdyś odrębnego miasta – Podgórza: od jurajskich amonitów po współczesność. Dla lokalnej społeczności to wyjątkowe miejsce – oj, marzyłoby się pewnie takie mieszkańcom każdej z dzielnic większych miast…

fot. A. Janikowski, Muzeum Historyczne Miasta Krakowa
fot. A. Janikowski, Muzeum Historyczne Miasta Krakowa

NAJWAŻNIEJSZE DLA RODZIN Z DZIEĆMI ODWIEDZAJĄCYCH MUZEUM PODGÓRZA:

* Rozmiar muzeum nie przytłacza. Sal jest dosłownie kilka, eksponaty starannie dobrane, czyli nogi nie zdążą się zmęczyć, a głowy znudzić.

fot. A. Janikowski, Muzeum Historyczne Miasta Krakowa
fot. A. Janikowski, Muzeum Historyczne Miasta Krakowa

* W każdej z sal jest coś specjalnego dla najmłodszych, do dotykania i zabawy: „żywy obraz”, układanka, kolorowanka itp.

* To co adresowane niby do starszych jest na tyle ciekawie podane, że zainteresuje (nawet bez zbytniego namawiania!) i młodszych. U nas hitami okazały się: rozsuwana makieta kopca (tu przydałby się stołeczek…) , film z otwierania kapsuły na szczycie wieży kościoła św. Józefa (a tuż przy nim i sam odnaleziony dokument w całej okazałości!), podświetlane kontury granic Polski

przedrozbiorowej, międzywojennej i współczesnej oraz stanowiska do odsłuchania wspomnień (niby dzieci miały kolorować, ale też chciały posłuchać). .

fot. A. Janikowski, Muzeum Historyczne Miasta Krakowa
fot. A. Janikowski, Muzeum Historyczne Miasta Krakowa

* Najczarniejszy okres w historii (II wojna światowa: żydowskie getto i obóz w Płaszowie) zostały zasygnalizowane ciemnym korytarzem i odesłaniem do odrębnego oddziału MHK, tj. Fabryki Schindlera. Biorąc pod uwagę wrażliwość najmłodszych to idealne rozwiązanie!

fot. A. Janikowski, Muzeum Historyczne Miasta Krakowa
fot. A. Janikowski, Muzeum Historyczne Miasta Krakowa

* Na deser czeka na nas Alchemia Miasta, czyli sala warsztatowa zaaranżowana na wzór pracowni mistrza Twardowskiego (dostępna też dla indywidualnych zwiedzających, pod warunkiem, że nie ma zajęć grupowych). Pana Twardowskiego spotkamy tu w filmie (teatr cieni), a następnie sami wcielimy się w odkrywców tajemnic przeszłości!

* Nie bez znaczenia są i dodatkowe udogodnienia: możliwość wjazdu z wózkiem (brak schodów, ale przejścia bywają wąskie), kawiarenka (niestety tymczasowo nieczynna...) i zaciszny ogródek, toaleta z przewijakiem.

Na koniec ogólna refleksja i odpowiedź na pytanie dlaczego polecamy to muzeum szczególnie gościom z innych rejonów Krakowa, Polski… i świata?

Wielka historia czasami przytłacza… Małemu człowiekowi chyba łatwiej zrozumieć ją w mniejszej skali: swojej rodziny, miejscowości, czy dzielnicy. W Muzeum Podgórza w „miniskali” mieści się wszystko co najważniejsze z „makro”: od prehistorii, przez czasy pogańskie, początki chrześcijaństwa, średniowiecze, czasy zaborów, rozwój przemysłowy, odzyskanie niepodległości i XX wiek.

Co ważne: to co zobaczyliśmy w muzeum możemy zaraz „doświadczyć” samemu! Jeżeli podgórską przygodę rozpoczniemy od wizyty w muzeum, później, w ramach wcale niedługiego spaceru, możemy zobaczyć i jurajską skałę (choćby przy placu zabaw naprzeciwko muzeum, wejście przy budynku szkoły), pogański kopiec, średniowieczny kościółek św. Benedykta, austriacki fort i wiele innych miejsc znanych z muzealnych eksponatów, filmów i fotografii.

Polecamy Wam naszą trasę spaceru Zielone Podgórze: śladami legend i opowieści. Zaopatrzcie się również koniecznie w wydany przez MHK przewodnik Podróże przez Podgórze. Przygodownik dla małych odkrywców (do nabycia w Muzeum Podgórza lub w sklepie internetowym Muzeum Historii Miasta Krakowa). Więcej o Przygodowniku przeczytacie wkrótce w naszej recenzji w ramach cyklu W Polskę bez plecaka.

Autor:
Data dodania:

Wiecej w regionie Kraków


Wczytuję komentarze ...
cancel