face Zielone Podgórze - śladem legend i opowieści
Miejscowość: Kraków w pobliżu: Kraków
Kraj: Polska  
Region:  Kraków Małopolskie

check_circle  Nachylenia terenu
check_circle  Trasa na wózek spacerowy (małe kółka)
check_circle  Trasa w cieniu
check_circle  Trasa w słońcu
check_circle  Restauracja lub bar w pobliżu
check_circle  Sklep w pobliżu
check_circle  Plac zabaw na trasie
check_circle  Atrakcje dla dzieci
check_circle  Trasa opisana i dostosowana dla osób z samochodem
check_circle  Możliwy dojazd pociągiem
check_circle  Trasa dostosowana jest do potrzeb dzieci niepełnosprawnych
check_circle  Miejsce z przewijakiem dla niemowląt na trasie
check_circle  Toaleta dla osób niepełnosprawnych na trasie
Długość trasy: wersja z wózkiem – ok. 5 km; wersja bez wózka (ze skrótami) – ok. 4 km
Czas przejścia: wersja z wózkiem - ok. 2 godz., wersja bez wózka (ze skrótami) – ok. 1,5 godz.

Po drodze zobaczymy m.in.: Kopiec Krakusa, panoramę Podgórza i Krakowa, 3 ciekawe murale – w tym największy na świecie, figurę „Bóg Ojciec”, mur getta, fort i kościółek Św. Benedykta, zegar pilnowany przez sowę, kłódki miłości i pomnik-huśtawkę oraz kłódki miłosci. Odpoczniemy na 3 placach zabaw, zwiedzimy 5 zielonych miejsc w Podgórzu. Poznamy podgórskie legendy i opowieści: o królu Kraku, o żydowskim getcie, o księżniczce z Lasoty, o Panu Twardowskim, o tym, skąd się wzięła nazwa Kraków i o herbie Podgórza.

Początek trasy: Spacer rozpoczynamy pod kopcem Krakusa – jest tu niewielki parking dla zmotoryzowanych; możemy tu dojechać MPK – przystanek Powstańców Wielkopolskich, a nawet PKP – stacja Kraków Krzemionki.

Do pierwszego punktu – Kopca Kraka na Wzgórzu Lasoty – podchodzimy bitą drogą – szeroką, ale kamienistą (od ul. Wielickiej można dostać się tu pieszo-rowerową kładką). Na sam szczyt prowadzi wąska ścieżka – wózek trzeba zostawić na dole. Podziwiając panoramę Krakowa i jego części, którą zaraz zwiedzimy – Podgórza możemy opowiedzieć dzieciom skąd się wzięła nazwa Kraków, o legendarnym założycielu miasta – królu Kraku i jak za jego panowania pojawił się nad Wisłą Smok Wawelski.

Panorama miasta z Kopca Kraka

Kopiec Kraka


Schodzimy z kopca, przechodzimy kładką na drugą stronę ul. Powstańców Śląskich – wzdłuż przeciwległej strony ulicy możemy zobaczyć ciekawy mural Silva Rerum. Powstał on w 2007 r. z okazji 750-lecia lokacji Krakowa i przedstawia historię miasta. Ma 90 m długości i 5 wysokości i w momencie otwarcia był największym muralem na świecie! Jego nazwa oznacza po łacinie „las rzeczy”. Dawno temu nazywano tak skrzynie, w których gromadzono na pamiątkę ważne dokumenty – malowidło jest „pamiątką” 1000-letnich dziejów Krakowa.

Jeżeli jesteśmy z wózkiem schodzimy z kładki do skrzyżowania z ul. Wielicką, jeśli nie – możemy dojść do szkoły podstawowej i tuż przed nią skręcić bitą ścieżką w prawo na łąki przy forcie Św. Benedykta, idziemy łąką wzdłuż ul. Powstańców Śląskich i schodzimy bitą ścieżką między fortem i cmentarzem do skrzyżowania z ul. Wielicką.

Przed bramą cmentarza, przy ul. Wielickiej zobaczymy nietypową kapliczkę „Bóg Ojciec”. Przedstawienie Boga bardzo rzadko spotyka się w malarstwie czy rzeźbie, zazwyczaj jest on pokazywany symbolicznie, np. jako oko w trójkącie – a tu widzimy brodatego starca z berłem i królewskim jabłkiem – prawdziwy Władca Całego Świata! Kiedyś ta figura oznaczała granicę miasta, powiedzenie „Za Bogiem Ojcem” oznaczało „bardzo daleko, za miastem”. Podobno „pod Bogiem Ojcem” umawiają się na spotkania zakochani i randka zawsze się wtedy udaje!

Od Boga Ojca idziemy kilkadziesiąt metrów wzdłuż ul. Wielickiej i skręcamy na plac zabaw pod górą Św. Benedykta tuż przed budynkiem gimnazjum. Możemy tu chwilę odpocząć i zobaczyć ważny element historii Podgórza – fragment murów getta, w którym w czasie wojny hitlerowcy zamknęli krakowskich Żydów.

Z placu zabaw wracamy do Boga Ojca i na łąkę przy forcie Św. Benedykta. Jeśli jesteśmy z wózkiem – wracamy na kładkę, możemy spróbować wejść na łąkę przy szkole podstawowej (krótkie podejście bitą ścieżką – powinno się udać), lub obejść budynek szkoły i wejść na łąkę od strony ul. Stawarza.

Na Górze Św. Benedykta zobaczymy fort nr 31 (niestety zamknięty), który kiedyś bronił granic miasta Krakowa. Takich fortów było dookoła miasta aż 60! Podobny fort był kiedyś dookoła kopca Krakusa (został rozebrany) oraz na miejscu siedziby TVP Kraków. Na wzgórzu znajduje się też najmniejszy kościółek w Krakowie – podobno jego historia sięga roku 1000! Na jego patrona wybrano Św. Benedykta, ponieważ jego święto przypada 21 marca. Poganie czcili wtedy święto równonocy wiosennej i księża chcieli zamienić te obchody nowym, chrześcijańskim świętem – imieninami Św. Benedykta. Z miejscem tym związana jest legenda o księżniczce z Lasoty.Ul. Stawarza dochodzimy do Placu Lasoty. Kiedyś plac nazywał się „Na Zbóju”, ponieważ znajdowała się tu szubienica, na której wieszano przestępców. Przy placu znajdują się piękne secesyjne wille – na jednej z nich znajdziemy zegar, którego pilnuje sowa!

Wchodzimy do Parku Bednarskiego , w którym znajduje się też niewielki plac zabaw. Z miejscem tym związane są legendy: o Panu Twardowskim i o tym skąd się wzięła nazwa Kraków.

Czy wiecie, że skałach pod parkiem mieściła się miejska lodownia? W czasach, kiedy nie było lodówek mieszkańcy Podgórza zbierali zimą lód z Wisły i zanosili go do jaskini pod obecnym parkiem Bednarskiego. Potem prze cały rok mogli tam w chłodzie przechowywać żywność – jak w lodówce! (przy ul. Zamoyskiego można znaleźć pamiątkową tablicę).

Idziemy przez park wzdłuż ul. Zamoyskiego, w kierunku ul. Krzemionki. Jeżeli nie jesteśmy z wózkiem możemy do niej zejść tuż przy skrzyżowaniu z ul. Zamoyskiego. Jeśli jesteśmy z wózkiem, idziemy dalej parkiem, szeroką bitą alejką. Kolejne zejście do ul. Krzemionki znajduje się za budynkiem IV LO. Jeśli tu nie damy rady zejść podchodzimy jeszcze kawałek prosto do siedziby TVP Kraków – tu schodzimy wygodnym chodnikiem do ul. Krzemionki a następnie w prawo do skrzyżowania z ul. Zamoyskiego.Od skrzyżowania ul. Krzemionki i Zamoyskiego idziemy ul. W. Warneńczyka, przechodzimy przez ul. Kalwaryjską i dochodzimy do Plant im. F. Nowackiego z zacienionym placem zabaw - największym na naszej trasie. To kolejna okazja do odpoczynku w trakcie spaceru.

Będąc na plantach możemy podejść kilka metrów ul. I. Krasickiego – na domu z nr 7 znajduje się symboliczne przedstawieni Boga Ojca – oko w trójkącie. Pamiętacie postać Boga-Króla z początku wycieczki?Z plant kierujemy się na bulwary wiślane – to ostatni teren zielony Podgórza, który odwiedzimy w trakcie naszej wycieczki. Możemy wstąpić na most Retmański nad ujściem Wilgi – jego nazwa pochodzi od retmana – starszego flisaka (flisacy zajmowali się transportowaniem towarów rzeką – zazwyczaj na tratwach). Jeżeli przejdziemy na drugą stronę mostu i zejdziemy po pochylni w stronę Wisły i ujścia Wilgi zobaczymy mural ze znajomym nam Smokiem Wawelskim.

Mostem nad Wilgą wracamy na Bulwar Podolski, przechodzimy pod mostem J. Piłsudskiego i dochodzimy do pieszo-rowerowej kładki o. Bernatka.

Przed wejściem na kładkę warto podejść do pamiątkowego kamienia z herbem Wolnego Królewskiego Miasta Podgórza – kiedyś samodzielnego miasta, dziś dzielnicy Krakowa. Znajduje się on na niewielkim skwerku niedaleko wejścia na kładkę.Niedaleko od skwerku – u zbiegu ul. Piwnej i Józefińskiej możemy zobaczyć pomnik-huśtawkę (działającą!) z napisem „Gombrowiczowi – rodacy”, a tuż za nią, na starej kamienicy: mural z wielkim dzwonem – pamiętacie jak nazywał się mural, który widzieliśmy na początku wycieczki?.Ostatni punkt spaceru to kładka o. Bernatka – możemy tu zobaczyć kolekcję kłódek miłości poprzypinanych do barierki, często w ciekawych kształtach i z podpisanymi inicjałami lub imionami. Zakochani przypinają je na znak swojej miłości, a klucz wrzucają do rzeki. Niestety, kiedy miłość się kończy aby usunąć kłódkę rozcinają metalową siatkę ogrodzenia… A czy pamiętacie gdzie spotykają się na randki zakochani z Podgórza?Do punktu wyjścia wycieczki możemy wrócić przez Rynek Podgórski, ul. Parkową i E. Dembowskiego (ok. 1 km, 15 min). Najbliższe przystanki MPK przy końcu trasy: Rynek Podgórski, Plac Wolnica.

Punkty gastronomiczne z udogodnieniami dla dzieci na trasie: Kinokawiarnia KIKA (koło Plant im. F. Nowackiego) i Barka Restauracja Augusta (Bulwar Kurlandzki, przy kładce o. Bernatka.

Przewijaki: Kinokawiarnia KIKA i Barka Augusta.

Toalety dla niepełnosprawnych Barka Augusta.

Mapa trasy z wózkiem:


Pokaż Większy widok mapy

Mapa trasy bez wózka:


Pokaż Większy widok mapy

Autor: marfusza
Data dodania:2013-04-23

Wiecej w regionie: Kraków

Trasy (22) Przyroda (26) Miejsca (65) Legendy
Przeglądaj inne regiony >>
comments powered by Disqus