Pan Twardowski

Dawno temu żył w Krakowie czarnoksiężnik – Jan Twardowski. Wiedział, że z pomocą diabła będzie miał większą moc do czarów. Diabeł zgodził się mu pomóc, ale w zamian za to kazał Twardowskiemu podpisać swoją krwią cyrograf – umowę, że będzie mógł zabrać jego duszę do piekła. Twardowski nie chciał oddawać duszy diabłu, więc wymyślił podstęp – dopisał do umowy, że diabeł może zabrać go do piekła tylko w Rzymie.

Jan Twardowski z pomocą diabła stał się największym czarodziejem w kraju – latał po całej Polsce na wielkim kogucie i pomagał ludziom – leczył ich, zdejmował złe czary. Usypał też jedyną w Polsce pustynię – Pustynię Błędowską.


Przede wszystkim nadal mieszkał i czarował w Krakowie – swoje laboratorium miał w Krzemionkach – dziś park im. W. Bednarskiego. Podobno od wybuchu podczas jednego z eksperymentów J. Twardowskiego powstały skałki na Zakrzówku (stąd nazwa „Skałki Twardowskiego”).

Tymczasem diabeł nie mógł się doczekać aż Twardowski pojedzie do Rzymu, nie podobało mu się też, że czarnoksiężnik używa otrzymanej przez niego mocy do dobrych czarów. Tym razem diabeł wymyślił podstęp – zaprosił Twardowskiego do karczmy na obiad. Kiedy tam weszli okazało się, że karczma nazywa się „Rzym”. Diabeł porwał Twardowskiego wysoko nad ziemię. Sprytny czarnoksiężnik nie chciał lecieć do piekła, zaczął się modlić, a tego diabeł nie mógł znieść. Diabeł upuścił czarnoksiężnika, tak, że Twardowski spadł na księżyc – i podobno nadal tam jest!

Karczma Rzym. Sucha Beskidzka


Wydrukuj kolorowankę do legendy:
Pan Twardowski - krakowskie legendy - karta pracy, kolorowanka do wydruku
Pan Twardowski - krakowskie legendy - kolorowanka do wydruku

Multimedialna aplikacja dla dzieci i nauczycieli

Zamieszczone wyżej kolorowanki są uzupełnieniem multimedialnej prezentacji dla dzieci o zabytkach, historii i legendach Krakowa. 

Dostępna w dwóch wersjach językowych:

Wersja polska: Z obwarzankiem po Krakowie

Wersja ukraińska: Краків: прогулянка з бубликом

Multimedialny przewodnik dla dzieci po Krakowie
Multimedialny przewodnik dla dzieci po Krakowie

Zobacz także:

Może chcecie wytropić inne krakowskie legendy i ciekawostki?

A poniższym artykule znajdziecie również komplet kolorowanek o innych krakowskich legendach do domowego wydruku:

Autor:
Data dodania:
Data aktualizacji: 2022-04-10
Wczytuję komentarze ...
cancel