Jak powstała Pustynia Błędowska?

Ciekawi jesteście skąd się wzięła Pustynia Błędowska?

Jej piaski to pozostałości epoki lodowcowej. Później jednak znajdowała się tu... gęsty las! Lasy wycięto dopiero ok XIII wieku, w czasie powstania w Olkuszu i okolicach kopalń srebra i ołowiu. Intensywna wycinka drzew + piaskowe podłoże + mała ilość wód gruntowych spowodowały powstanie pustyni o pochodzeniu "antropogenicznym" - czyli "stworzonej przez człowieka".

Jeszcze na początku XX wieku pustynia była naprawdę wielka! Miała ponad 150 km2 (dziś ma ok 33 km2). Po II wojnie światowej zaczęła zarastać. Od początku XXI prowadzone jest przywracanie pustynnego charakteru terenu (m.in. w celu ochrony rzadkiej wydmowej roślinności).

Pustynia Błędowska
Pustynia Błędowska

A legenda o powstaniu Pustyni Błędowskiej?

Jest w niej "ziarnko prawdy", gdyż też wiąże się z olkuskimi kopalniami. Otóż lokalnemu diabłu bardzo nie podobało się, że ludzie "dobrali się" do skrywanych przez niego pod ziemią skarbów, tj. złóż srebra. Zastanawiał się, jak przeszkodzić górnikom w wydobyciu cennego kruszcu, myślał, myślał... i wymyślił, że zasypie szyby kopalniane... piaskiem! Piasek nabrał aż znad Bałtyku. Niestety kiedy leciał z nim do Olkusza przestraszył się bicia dzwonów kościelnych (albo wg innej wersji: zahaczył workiem o wieżę kościelną) i piasek się rozsypał.

Pustynia Błędowska i Pan Twardowski

Inna wersji legendy wiąże powstanie Pustyni Błędowskie z Panem Twardowskim. Podobno powstałą za sprawą jego czarów.

Pan Twardowski

Pan Twardowski

Dawno temu żył w Krakowie czarnoksiężnik – Jan Twardowski. Wiedział, że z pomocą diabła będzie miał większą moc do czaró ...

A może wybierzecie się na wycieczkę na Pustynię Błędowską?

Tu znajdziecie wszystkie potrzebne informacje:

Pustynia Błędowska - dojazd, punkty widokowe, atrakcje

Pustynia Błędowska - dojazd, punkty widokowe, atrakcje

Pustynia Błędowska - największy w Polsce śródlądowy obszar lotnych piasków i wydm śródlądowych. Otoczony lasem teren Pustyni Błędowskiej zajmuje ok 33 km² (niecałe 10 km długości i 4 km szerokości). ...

Autor:
Data dodania:
Wczytuję komentarze ...
cancel