Centrum Szkła i Ceramiki Lipowa 3

ul. Lipowa 3 (Kazimierz, przy Placu Bohaterów Getta)
30-702 Kraków
call 12 423 67 90    link www.lipowa3.pl

check_circle  W pomieszczeniu
check_circle  Wygodne poruszanie się z wózkiem
check_circle  Sklep w pobliżu
check_circle  Miejsce dostosowane jest do potrzeb dzieci niepełnosprawnych
Przystanki MPK w pobliżu: "Plac Bohaterów Getta"

Informacje praktyczne dla rodziców z dziećmi: na pokaz możemy bezproblemowo wjechać wózkiem (także inwalidzkim) - jedynie do muzeum wchodzi się po schodach. Wózek pewnie możemy zostawić w szatni lub przy kasie. W czasie pokazu możemy podglądać hutników w trakcie pracy, zobaczyć jak z płynnego szkła wyrabiane są rożne cudeńka: naczynia, szklane róże, kotki itp. Dziecko może spróbować też własnych sił wydmuchując szklana bańkę.

Przed wyprawą na pokaz warto opowiedzieć dziecku jak i z czego powstaje szkło.

Centrum Szkła i Ceramiki, zlokalizowane w Krakowie przy ulicy Lipowej 3, to inicjatywa krakowskiego Oddziału Szkła i Materiałów Budowlanych Instytutu Ceramiki i Materiałów Budowlanych. To miejsce, które poprzez działalność edukacyjną, dydaktyczną, wystawienniczą i kulturalną przybliża Krakowianom oraz turystom historię i technologię sztuki szklarskiej.

W skład Centrum Szkła i Ceramiki wchodzą:

Galeria Lipowa 3 organizująca cykliczne wystawy prac polskich artystów współczesnych, równocześnie oferująca oryginalne, ręcznie wykonane wyroby ze szkła i ceramiki (patery, misy, kieliszki, figurki, kasetki, biżuterię).

Pokazy ręcznego formowania szkła „na żywo" - pozwalające z bliska poznać fascynujący proces powstawania szkła, a także umożliwiają wypróbowanie swoich sił w zawodzie hutnika-szklarza.

"Szkło w Krakowie. Przemysł i sztuka. 1931-1998" – stała ekspozycja dotycząca historii i technologii szklarstwa, obejmująca zbiór oryginalnych narzędzi używanych do ręcznego wytwarzania szkła, kolekcję zabytkowych naczyń szklanych pochodzących z przełomu XIX i XX wieku, a także kolekcję współczesnych artystycznych szkieł kolorowych, które zostały wytworzone w latach 1969-1998 przy Lipowej 3.

Centrum kształcenia studentów, m.in. Akademii Górniczo-Hutniczej (makrokierunek „Ceramika", specjalność „Materiały dla konserwacji i rewitalizacji") oraz Akademii Sztuk Pięknych (wydziały: Rzeźby, Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki), obejmujące prowadzenie zajęć dydaktycznych, laboratoryjnych i ćwierćprzemysłowych z zakresu produkcji szkła, ceramiki i materiałów budowlanych.

Centrum produkcji krótkich serii: materiałów budowlanych na bazie cementu romańskiego: zapraw tynkarskich, murarskich, farb oraz szkła artystycznego, płytek ceramicznych, kafli, dachówek szkliwionych oraz zapraw do uzupełniania fug w murach ceglanych i naprawy wyrobów z piaskowców - do wykorzystania w konserwacji zabytkowej architektury

Autor:
Data dodania:

Wiecej w regionie: Kraków


Wczytuję komentarze ...
cancel