Zwiedzanie Gdańska z dziećmi - spacer z legendami
w pobliżu: Gdańskstroller Trasa na wózek spacerowy (małe kółka)
restaurant Restauracja lub bar w pobliżu
directions_bus Możliwy dojazd komunikacją miejską
Krótki spacer po Gdańsku, czyli trasa zwiedzania Gdańska, na której "zaliczymy" wszystkie najbardziej znane atrakcje i "punkty obowiązkowe", a przy okazji poznamy kilka gdańskich opowieści i miejskich legend.
Trakt Królewski: Brama Wyżynna, Złota Brama i ul. Długa
Spacer po Gdańsku zaczynamy od przejścia główną drogą do miasta. To tędy wjeżdżali do Gdańska królowie i inni mniej, lub bardziej znamienici goście.
Przy Bramie Wyżynnej król otrzymywał klucze do miasta, my możemy otrzymać wiele potrzebnych materiałów - tu właśnie mieści się kiosk miejskiej informacji turystycznej. Warto też przyjrzeć się herbowi miasta na bramie. Z jakich elementów się składa? Postarajcie się je zapamiętać, ta wiedza przyda nam się w dalszej części spaceru!
Za Bramą Wyżynną mijamy budynek Katownię z Wieżą Więzienną. Niegdyś mieściło się tu Muzeum Bursztynu, dziś przygotowywana jest nowa ekspozycja. Czy wiecie, że w tym miejscu był więziony bohater jednej z gdańskich legend?
Legenda o pięknej Madonnie z Gdańska
Piękna Madonna to gotycka rzeźba, którą możecie zobaczyć w jednej z bocznych kaplic Bazyliki Mariackiej w Gdańsku ...
Za Katownią przechodzimy przez Złotą Bramę na ul. Długą. To jedna z najsłynniejszych i najbardziej reprezentacyjnych ulic gdańskiej starówki, czyli "Głównego Miasta".
Długi Targ, Ratusz, Fontanna Neptuna i Dwór Artusa
Ulicą Długą dojdziemy na Długi Targ, czyli główny plac miasta, "gdański rynek". Tu na pewno warto zatrzymać się na dłużej! Co warto zobaczyć na gdańskim rynku? Jakie opowieści są związane z tym miejscem?
Ratusz Głównego Miasta
Po pierwsze zatrzymajmy się przy ratuszu. Chętni mogą (za opłatą) wejść do środka, zwiedzić muzeum (reprezentacyjne sale, wystawa o historii ratusza) i wejść na wieżę ratuszową (ok. 200 stopni). To jeden z najpopularniejszych punktów widokowych na starówce.
Zwróćcie też koniecznie uwagę na ozdobny portal prowadzący do Ratusza i przyjrzyjcie się wyrzeźbionemu na nim herbowi miasta. Czy wygląda tak samo jak ten na Bramie Wyżynnej? Ciekawi jesteście dlaczego jeden z lwów ma odwróconą głowę? Poznajcie opowieść o lwach z gdańskiego ratusza!
Herb Gdańska - historia i legenda o lwach z ratusza
Jaka jest historia herbu Gdańska? Skąd się wzięły gdańskie lwy? Dlaczego lwy patrzą się na siebie, a czasami nie? ...
Będąc na Długim Targu w Gdańsku warto poczekać do pełnej godziny. Można wtedy usłyszeć melodię wybijaną przez carillon, czyli instrument złocony z 37 dzwonów, umieszczony na ratuszowej wieży.
Fontanna Neptuna
Kolejny punkt obowiązkowy na gdańskim Długim Targu tu wizyta u króla mórz, Neptuna. Fontanna ozdobiona jego posągiem to jeden z symbolów miasta. Znajdziemy ją tuż obok ratusza, przed reprezentacyjnym gmachem Dworu Artusa (tu także mieści się muzeum, możemy zwiedzić reprezentacyjne sale bractw kupieckich).
Z samą fontanną wiąże się kilka ciekawych opowieści l legend:
Neptun w Gdańsku - historia, legendy i ciekawostki
Fontanna Neptuna w Gdańsku to jeden z symboli miasta. Krąży wokół niego niemało legend i opowieści. ...
Kiedy zatrzymamy się pod fontanną Neptuna poszukajmy jeszcze jednego śladu innej miejskiej legendy. Czy na jednej z kamienic uda się Wam odnaleźć "panienkę z okienka"?
Panienka z okienka - legenda o Deotymie
Czy wiecie, że słynna panienka wyglądała właśnie z gdańskiego okienka? ...
Nabrzeże Motławy, Żuraw i Wyspa Spichrzów
Z Długiego Targu wychodzimy na nabrzeże Motławy. To stąd wzięło się bogactwo miasta i jego mieszkańców: Motławą przypływały statki z towarami, którymi handlowali gdańscy kupcy. Do przeładunku używano wielkiego dźwigu portowego, zwanego żurawiem (wkrótce zostanie tu otwarta nowa ekspozycja). Czy wiecie, że ma on ponad 500 lat i był największym dźwigiem portowym średniowiecznej Europy?
Towary przewożone statkami składowano w specjalnych magazynach, zwanych spichlerzami. Większość z nich znajdowała się na Wyspie Spichrzów. Czy macie ochotę na kolejną gdańską legendę?
Legenda o skrzypku z Wyspy Spichrzów w Gdańsku
Gdańsk - legenda o skrzypku z Wyspy Spichrzów ...
Nabrzeże Motławy - atrakcje dla dzieci
W czasie spaceru nad Motławą czekają na nas liczne atrakcje. Dzieciom na pewno spodobają się "ruchome mostki" na gdańskie wyspy, tj. obrotowa kładka na Wyspę Spichrzów oraz zwodzona kładka na Ołowiankę.
Poza tym możemy zobaczyć legendarną "Goldwasser" (Długie Pobrzeże 22), wybrać się na przejażdżkę tramwajem wodnym (lub innym statkiem), zwiedzić statek-muzeum Sołdek i Narodowe Muzeum Morskie, czy popatrzeć na miasto z góry z wielkiego koła widokowego AmberSky.
Ulica Mariacka, Bazylika Mariacka i najwyższa wieża widokowa
Ostatni etap naszego spaceru to powrót z nabrzeża na uliczki Głównego Miasta. Tym razem proponujemy wejść Bramą Mariacką na zaciszną, uroczą ul. Mariacką.
Być może nie jest ona tak reprezentacyjna jak ul. Długa, ale ma swój niepowtarzalny klimat. Znana jest z licznych sklepów z wyrobami z bursztyny, ale także z zachowanych gdańskich przedproży:
Przedproża w Gdańsku
Przedproża to typowe elementy gdańskich kamienic... ...
Bazylika Mariacka i wieża widokowa
Ulicą Mariacką dojdziemy do największej świątyni Głównego Miasta w Gdańsku: Bazyliki Mariackiej. Czy wiecie, że jest to też największa ceglana świątynia gotycka na świecie?
Warto wejść do środka, żeby zobaczyć przepiękne sklepienia, niezwykły zegar astronomiczny, przepiękną średniowieczną Madonnę z legendy (poznanej przy okazji mijania dawnej Katowni), a przy okazji podziwiania kopii "Sądu Ostatecznego" H. Memlinga usłyszeć opowieść, o tym w jaki niezwykły sposób obraz trafił do Gdańska.
Wszystko, co trzeba wiedzieć o Bazylice Mariackiej w Gdańsku zebraliśmy tu:
Bazylika Mariacka w Gdańsku - wieża widokowa i zwiedzanie
Zwiedzanie Bazyliki Mariackiej i podziwianie panoramy miasta z tarasu na wieży widokowej to jeden z punktów obowiązkowych w czasie spaceru po gdańskim St.rym Mieście. ...
...i na koniec oczywiście wejdźcie na najwyższą wieżę widokową! Czy wiecie, że odwiedził ją kiedyś kaszubski olbrzym stolem? Stąd zobaczycie cały Gdańsk i wszystkie odwiedzone w czasie spaceru miejsca "jak na dłoni"!
Co jeszcze warto zobaczyć z dziećmi w Gdańsku?
Na trasie naszego spaceru zmieściliśmy najważniejsze miejsca wokół Długiego Targu i Głównego Miasta w Gdańsku i aż 7 miejskich legend i opowieści. Oczywiście miejsc, które warto odwiedzić w Gdańsku z dziećmi jest o wiele więcej!
Szczególnie polecamy Wam:
Bardzo przyjazne najmłodszym odwiedzającym nowe Muzeum Bursztynu:
Muzeum Bursztynu w Gdańsku
Muzeum Bursztynu w starym Wielkim Młynie w Gdańsku to prawdziwy skarbiec bałtyckiego złota. Jedna z największych na świecie kolekcji bursztynu i wyrobów z bursztynu to także historia jego powstania, zastosowania i całe mnóstwo ciekawostek! ...
Miejsce pełne "żywej wiedzy", dla tych, którzy uwielbiają dobrą zabawę i odkrywanie tajemnic świata przez ich doświadczanie:
Hewelianum. Centrum nauki i zabawy!
Zwiedzanie Hewelianum...to zdecydowanie punkt obowiązkowy w czasie rodzinnej wycieczki do Gdańska! Centrum nauki, edukac ...
Oraz dla miłośników historii (i nie tylko):
Zwiedzanie Westerplatte
Westerplatte to jedno z najważniejszych miejsc w polskiej historii. Warto je odwiedzić całą rodziną: zaglądnąć do zachowanej Wartowni nr 1 (oddziału Muzeum Gdańska), przespacerować się po lesie pamiętającym tragiczne wydarzenia września 1939 r. ...
Data dodania: 2023-04-02
Wiecej w regionie: Trójmiasto
o łącznej długości 1 km
