Zwiedzanie Gdańska z dziećmi - spacer z legendami

w pobliżu: Gdańsk
max 13 m min 1 m
straighten 1.7km
timer 28min
north_east 22m
south_east 19m
łatwa - trasa dostpna dla każdego, bez trudności terenowych
trending_flat  Trasa przebiega płasko, bez nachyleń
stroller  Trasa na wózek spacerowy (małe kółka)
restaurant  Restauracja lub bar w pobliżu
directions_bus  Możliwy dojazd komunikacją miejską

Krótki spacer po Gdańsku, czyli trasa zwiedzania Gdańska, na której "zaliczymy" wszystkie najbardziej znane atrakcje i "punkty obowiązkowe", a przy okazji poznamy kilka gdańskich opowieści i miejskich legend.

Spis Treści
Spacer po Gdańsku z dziećmi
Spacer po Gdańsku z dziećmi

Trakt Królewski: Brama Wyżynna, Złota Brama i ul. Długa

Spacer po Gdańsku zaczynamy od przejścia główną drogą do miasta. To tędy wjeżdżali do Gdańska królowie i inni mniej, lub bardziej znamienici goście. 

Przy Bramie Wyżynnej król otrzymywał klucze do miasta, my możemy otrzymać wiele potrzebnych materiałów - tu właśnie mieści się kiosk miejskiej informacji turystycznej. Warto też przyjrzeć się herbowi miasta na bramie. Z jakich elementów się składa? Postarajcie się je zapamiętać, ta wiedza przyda nam się w dalszej części spaceru!

Za Bramą Wyżynną mijamy budynek Katownię z Wieżą Więzienną. Niegdyś mieściło się tu Muzeum Bursztynu, dziś przygotowywana jest nowa ekspozycja. Czy wiecie, że w tym miejscu był więziony bohater jednej z gdańskich legend?

Legenda o pięknej Madonnie z Gdańska

Legenda o pięknej Madonnie z Gdańska

Piękna Madonna to gotycka rzeźba, którą możecie zobaczyć w jednej z bocznych kaplic Bazyliki Mariackiej w Gdańsku ...

Za Katownią przechodzimy przez Złotą Bramę na ul. Długą. To jedna z najsłynniejszych i najbardziej reprezentacyjnych ulic gdańskiej starówki, czyli "Głównego Miasta".

Gdańsk, ul. Długa
Gdańsk, ul. Długa

Długi Targ, Ratusz, Fontanna Neptuna i Dwór Artusa

Ulicą Długą dojdziemy na Długi Targ, czyli główny plac miasta, "gdański rynek". Tu na pewno warto zatrzymać się na dłużej! Co warto zobaczyć na gdańskim rynku? Jakie opowieści są związane z tym miejscem?

Długi Targ, Gdańsk
Długi Targ, Gdańsk

Ratusz Głównego Miasta

Po pierwsze zatrzymajmy się przy ratuszu. Chętni mogą (za opłatą) wejść do środka, zwiedzić muzeum (reprezentacyjne sale, wystawa o historii ratusza) i wejść na wieżę ratuszową (ok. 200 stopni). To jeden z najpopularniejszych punktów widokowych na starówce.

Zwróćcie też koniecznie uwagę na ozdobny portal prowadzący do Ratusza i przyjrzyjcie się wyrzeźbionemu na nim herbowi miasta. Czy wygląda tak samo jak ten na Bramie Wyżynnej? Ciekawi jesteście dlaczego jeden z lwów ma odwróconą głowę? Poznajcie opowieść o lwach z gdańskiego ratusza!

Herb Gdańska - historia i legenda o lwach z ratusza

Herb Gdańska - historia i legenda o lwach z ratusza

Jaka jest historia herbu Gdańska? Skąd się wzięły gdańskie lwy? Dlaczego lwy patrzą się na siebie, a czasami nie? ...

Będąc na Długim Targu w Gdańsku warto poczekać do pełnej godziny. Można wtedy usłyszeć melodię wybijaną przez carillon, czyli instrument złocony z 37 dzwonów, umieszczony na ratuszowej wieży.

Fontanna Neptuna

Kolejny punkt obowiązkowy na gdańskim Długim Targu tu wizyta u króla mórz, Neptuna. Fontanna ozdobiona jego posągiem to jeden z symbolów miasta. Znajdziemy ją tuż obok ratusza, przed reprezentacyjnym gmachem Dworu Artusa (tu także mieści się muzeum, możemy zwiedzić reprezentacyjne sale bractw kupieckich).

Dwór Artusa i fontanna Neptuna na Długim Targu w Gdańsku
Dwór Artusa i fontanna Neptuna na Długim Targu w Gdańsku

Z samą fontanną wiąże się kilka ciekawych opowieści l legend:

Neptun w Gdańsku - historia, legendy i ciekawostki

Neptun w Gdańsku - historia, legendy i ciekawostki

Fontanna Neptuna w Gdańsku to jeden z symboli miasta. Krąży wokół niego niemało legend i opowieści. ...

Kiedy zatrzymamy się pod fontanną Neptuna poszukajmy jeszcze jednego śladu innej miejskiej legendy. Czy na jednej z kamienic uda się Wam odnaleźć "panienkę z okienka"?

Panienka z okienka - legenda o Deotymie

Panienka z okienka - legenda o Deotymie

Czy wiecie, że słynna panienka wyglądała właśnie z gdańskiego okienka? ...

Nabrzeże Motławy, Żuraw i Wyspa Spichrzów

Z Długiego Targu wychodzimy na nabrzeże Motławy. To stąd wzięło się bogactwo miasta i jego mieszkańców: Motławą przypływały statki z towarami, którymi handlowali gdańscy kupcy. Do przeładunku używano wielkiego dźwigu portowego, zwanego żurawiem (wkrótce zostanie tu otwarta nowa ekspozycja). Czy wiecie, że ma on ponad 500 lat i był największym dźwigiem portowym średniowiecznej Europy?

Motława i Żuraw - największy dźwig portowy średniowiecznej Europy!
Motława i Żuraw - największy dźwig portowy średniowiecznej Europy!

Towary przewożone statkami składowano w specjalnych magazynach, zwanych spichlerzami. Większość z nich znajdowała się na Wyspie Spichrzów. Czy macie ochotę na kolejną gdańską legendę?

Legenda o skrzypku z Wyspy Spichrzów w Gdańsku

Legenda o skrzypku z Wyspy Spichrzów w Gdańsku

Gdańsk - legenda o skrzypku z Wyspy Spichrzów ...

Nabrzeże Motławy - atrakcje dla dzieci

W czasie spaceru nad Motławą czekają na nas liczne atrakcje. Dzieciom na pewno spodobają się "ruchome mostki" na gdańskie wyspy, tj. obrotowa kładka na Wyspę Spichrzów oraz zwodzona kładka na Ołowiankę.

Kładka obrotowa na Wyspę Spichrzów, Gdańsk
Kładka obrotowa na Wyspę Spichrzów, Gdańsk

Poza tym możemy zobaczyć legendarną "Goldwasser" (Długie Pobrzeże 22), wybrać się na przejażdżkę tramwajem wodnym (lub innym statkiem), zwiedzić statek-muzeum Sołdek i Narodowe Muzeum Morskie, czy popatrzeć na miasto z góry z wielkiego koła widokowego AmberSky.

Atrakcje nad Motławą: Narodowe Muzeum Morskie i statek Sołdek, koło widokowe i gmach opery na Ołowiance
Atrakcje nad Motławą: Narodowe Muzeum Morskie i statek Sołdek, koło widokowe i gmach opery na Ołowiance

Ulica Mariacka, Bazylika Mariacka i najwyższa wieża widokowa

Ostatni etap naszego spaceru to powrót z nabrzeża na uliczki Głównego Miasta. Tym razem proponujemy wejść Bramą Mariacką na zaciszną, uroczą ul. Mariacką.

Ul. Mariacka, Gdańsk
Ul. Mariacka, Gdańsk

Być może nie jest ona tak reprezentacyjna jak ul. Długa, ale ma swój niepowtarzalny klimat. Znana jest z licznych sklepów z wyrobami z bursztyny, ale także z zachowanych gdańskich przedproży:

Przedproża w Gdańsku

Przedproża w Gdańsku

Przedproża to typowe elementy gdańskich kamienic... ...

Bazylika Mariacka i wieża widokowa

Ulicą Mariacką  dojdziemy do największej świątyni Głównego Miasta w Gdańsku: Bazyliki Mariackiej. Czy wiecie, że jest to też największa ceglana świątynia gotycka na świecie?

Bazylika Mariacka, Gdańsk
Bazylika Mariacka, Gdańsk

Warto wejść do środka, żeby zobaczyć przepiękne sklepienia, niezwykły zegar astronomiczny, przepiękną średniowieczną Madonnę z legendy (poznanej przy okazji mijania dawnej Katowni), a przy okazji podziwiania kopii "Sądu Ostatecznego" H. Memlinga usłyszeć opowieść, o tym w jaki niezwykły sposób obraz trafił do Gdańska.

Wszystko, co trzeba wiedzieć o Bazylice Mariackiej w Gdańsku zebraliśmy tu:

Bazylika Mariacka w Gdańsku - wieża widokowa i zwiedzanie

Bazylika Mariacka w Gdańsku - wieża widokowa i zwiedzanie

Zwiedzanie Bazyliki Mariackiej i podziwianie panoramy miasta z tarasu na wieży widokowej to jeden z punktów obowiązkowych w czasie spaceru po gdańskim St.rym Mieście. ...

...i na koniec oczywiście wejdźcie na najwyższą wieżę widokową! Czy wiecie, że odwiedził ją kiedyś kaszubski olbrzym stolem? Stąd zobaczycie cały Gdańsk i wszystkie odwiedzone w czasie spaceru miejsca "jak na dłoni"!

Widok z wieży Bazyliki Mariackiej na Ratusz Głównego Miasta i Długi Targ w Gdańsku
Widok z wieży Bazyliki Mariackiej na Ratusz Głównego Miasta i Długi Targ w Gdańsku

Co jeszcze warto zobaczyć z dziećmi w Gdańsku?

Na trasie naszego spaceru zmieściliśmy najważniejsze miejsca wokół Długiego Targu i Głównego Miasta w Gdańsku i aż 7 miejskich legend i opowieści. Oczywiście miejsc, które warto odwiedzić w Gdańsku z dziećmi jest o wiele więcej!

Szczególnie polecamy Wam:

Bardzo przyjazne najmłodszym odwiedzającym nowe Muzeum Bursztynu:

Muzeum Bursztynu w Gdańsku

Muzeum Bursztynu w Gdańsku

Muzeum Bursztynu w starym Wielkim Młynie w Gdańsku to prawdziwy skarbiec bałtyckiego złota. Jedna z największych na świecie kolekcji bursztynu i wyrobów z bursztynu to także historia jego powstania, zastosowania i całe mnóstwo ciekawostek! ...

Miejsce pełne "żywej wiedzy", dla tych, którzy uwielbiają dobrą zabawę i odkrywanie tajemnic świata przez ich doświadczanie:

Hewelianum. Centrum nauki i zabawy!

Hewelianum. Centrum nauki i zabawy!

Zwiedzanie Hewelianum...to zdecydowanie punkt obowiązkowy w czasie rodzinnej wycieczki do Gdańska! Centrum nauki, edukac ...

Oraz dla miłośników historii (i nie tylko):

Zwiedzanie Westerplatte

Zwiedzanie Westerplatte

Westerplatte to jedno z najważniejszych miejsc w polskiej historii. Warto je odwiedzić całą rodziną: zaglądnąć do zachowanej Wartowni nr 1 (oddziału Muzeum Gdańska), przespacerować się po lesie pamiętającym tragiczne wydarzenia września 1939 r. ...

Autor:
Data dodania:

Wiecej w regionie Trójmiasto


Wczytuję komentarze ...
cancel