Herb Gdańska - historia i legenda o lwach z ratusza
Jaka jest historia herbu Gdańska? Skąd się wzięły gdańskie lwy? Dlaczego lwy patrzą się na siebie, a czasami nie?
Historia herbu Gdańska
Powyżej widzicie aktualny, oficjalny herb Gdańska. Na tarczy herbowej znajdują się dwa równoramienne krzyże, nad którymi góruje królewska korona. Na wstędze widnieje napis łaciński: Nec temere, nec timide”, czyli po polsku: „Bez strachu, ale z rozwagą”.
Początkowo miasto używało pieczęci przedstawiającej statek taki wizerunek widnieje na zabytkach z XIII, XIV i początku XV wieku. Dwa białe krzyże na czerwonym tle pojawiły się w czasach panowania Zakonu Krzyżackiego (XV wiek). W 1457 roku król Kazimierz IV Jagiellończyk nadał miejskiemu herbowi złotą koronę. To dzięki temu władcy Pomorze Gdańskie powróciło pod władzę. Polski. W tym samym roku na pieczęci miasta pojawiły się też trzymające tarczę herbową gdańskie lwy.
Legenda o lwach z gdańskiego ratusza i rzeźbiarzu Danielu
Dlaczego herb na gdańskim ratuszu wygląda inaczej? Dlaczego jeden z lwów odwrócił się od tarczy herbowej? Opowiada o tym legenda o słynnym gdańszczaninie: rzeźbiarzu Danielu Eggercie (1732-1770).
Artysta, którego święty patron zasłynął z tego, że rzucony na pożarcie lwom zdołał się z nimi zaprzyjaźnić, szczególnie upodobał sobie tworzenia najróżniejszych wizerunków lwów. Wykonywał rzeźby dla najznamienitszych klientów w Gdańsku, w Polsce, ale także zagranicą.
To właśnie mistrzowi Danielowi w latach 1766-68 r. zlecono wykonanie ozdobnych schodów i portalu do Ratusza Głównego Miasta w Gdańsku. W czasie jego uroczystego otwarcia zgromadzony tłum mieszkańców miasta zamarł ze zdziwienia... Mistrz "odwrócił" głowę jednego z lwów, trzymających tarczę herbową! Dlaczego? Otóż w takiej pozie oba lwy patrzą w stronę Bramy Złotej i Wyżynnej oraz Drogi Królewskiej. Lwy zdają się zwracać w stronę Polski, króla Rzeczpospolitej.
Nie da się ukryć, że druga połowa XVIII wieku były to czasy pełne niepokoju o przyszłość Polski i jej granic. Niestety kamienne lwy nie doczekały się "ratunku" z Warszawy, wkrótce Gdańsk trafił pod panowanie króla Prus.
A oto dzieło mistrza Daniela Eggerta raz jeszcze, w całej okazałości:
Lwy w Gdańsku
Lwy w Gdańsku spotkacie nie tylko na herbie miasta!
Od kilku lat w mieście powstają metalowe figurki lwów, na wzór wrocławskich krasnali. To lwy w różnych pozach i przebraniach, funkcjach. Koniecznie poszukajcie ich w czasie swoich spacerów po Gdańsku!
Oto np. Gdański Lew Hewelion, którego wytropiliśmy obok Muzeum Bursztynu w Wielkim Młynie:
PS. Jeśli macie ochotę poznać więcej gdańskich legend "w terenie" polecamy Wam taką oto trasę spaceru:
łatwa
Zwiedzanie Gdańska z dziećmi - spacer z legendami
Data dodania: 2023-04-02