Piraci i Sąd Ostateczny H. Memlinga

"Sąd Ostateczny" Hansa Memlinga to jeden z największych skarbów miasta Gdańska! Obraz powstał w drugiej połowie XV wieku. Oryginał znajduje się w Muzeum Narodowym w Gdańsku, kopia - w gdańskim kościele Mariackim.

Jak tryptyk trafił do Gdańska? Jest z tym związana niesamowita opowieść!

Hans Memling, "Sąd Ostateczny", kopia tryptyku w Kościele Mariackim w Gdańsku
Hans Memling, "Sąd Ostateczny", kopia tryptyku w Kościele Mariackim w Gdańsku

Bogaty włoski bankier zamówił obraz do swojej kaplicy rodowej. W czasie transportu do Włoch na okręt napadli piraci... z Gdańska! Dokładniej byli to kaprzy, czyli marynarze, walczący na morzu na zlecenie króla, lub władz miejskich. Atakowali okręty, które ich zleceniodawca uważał za wrogie.

Okręt kaperski pod nazwą "Piotr z Gdańska" pod wodzą słynnego wilka morskiego Pawła Beneke otrzymał polecenie nie przepuszczania okrętów w stronę Anglii. To dlatego "Piotr z Gdańska" napadł na okręt "Święty Tomasz", a kaprzy nie zważając na to, że marynarze straszyli ich gniewem samego papieża obrabowali statek, w tym zabrali cenny obraz "Sąd Ostateczny". W czasie podziału łupów postanowili podarować go Kościołowi Mariackiemu w Gdańsku.

To jednak nie była ostatnia podróż obrazu! W czasie wojen napoleońskich cenny tryptyk został skradziony i wywieziony do Luwru, skąd jednak wkrótce wrócił od Gdańska. Kolejna podróż czekała go w czasie II wojny światowej: najpierw został wywieziony do Niemiec, potem przez Armię Czerwoną do Ermitażu w Sankt Petersburgu. Stąd w połowie XX w. trafił najpierw do Warszawy i później ostatecznie do Gdańska.

Więcej o bałtyckich kaprach dowiecie się tu:

Pirat, korsarz czy kaper? Kim byli kaprzy?

Pirat, korsarz czy kaper? Kim byli kaprzy?

Kto to jest kaper? I czym kaprzy się różnią się od piratów i korsarzy? Poznaj najsłynniejszych kaprów i kaperskie opowieści z polskiego wybrzeża Bałtyku! ...

PS. A jeśli macie ochotę poznać więcej gdańskich legend "w terenie" polecamy Wam taką oto trasę spaceru:

Zwiedzanie Gdańska z dziećmi - spacer z legendami

łatwa
directions_walk child_friendly

Zwiedzanie Gdańska z dziećmi - spacer z legendami

max 13 m min 1 m
straighten 1.7km
timer 28min
north_east 22m
south_east 19m
Autor:
Data dodania:
Data aktualizacji: 2023-02-20
Wczytuję komentarze ...
cancel