Pirat, korsarz czy kaper? Kim byli kaprzy?

Kto to jest kaper? I czym kaprzy się różnią się od piratów i korsarzy? Poznaj najsłynniejszych kaprów i kaperskie opowieści z polskiego wybrzeża Bałtyku!

Pomnik kapra w Pucku
Pomnik kapra w Pucku

Piraci, korsarze i kaprzy - kto to jest?

Piraci to rozbójnicy, którzy napadają na statki na morzu, lub na nabrzeżu. W przeciwieństwie do nich korsarze i kaprzy  (kaprowie) prowadzili swoją morską zbójnicką działalność... legalnie!

Jak to możliwe? Otóż otrzymywali od swojego władcy list kaperski i na podstawie niego, wykorzystując swoje prywatne okręty i własne załogi prowadzili "działania wojenne". Zamiast zapłaty za swoją "służbę" otrzymywali możliwość ograbienia statku przeciwnika. Kaprowie i Korsarze nie używali pirackiej flagi z trupią czaszką i piszczelami, ale pływali pod banderą swojego zleceniodawcy.

Kaper czy korsarz?

Przyjęło się, że korsarzami nazywamy najemników walczących na Atlantyku i u wybrzeży obu Ameryk, a kaprzy - na Morzu Bałtyckim. Zarówno korsarstwo, jak i kaperstwo zostało oficjalnie zakazane w połowie XIX wieku (traktat paryski 1856 r.)

Piraci na Bałtyku, czyli kaprzy

Zgodnie z tymi definicjami "bałtyccy piraci" to w większości kaprzy. Kaperstwo uzupełniało wojsko państw bałtyckich w XV - XVIII w. W Polsce flotę kaperską stworzył król Kazimierz Jagiellończyk w 1456 r. Później kaprów opłacali też królowie Zygmunt Stary, Zygmunt August i Stefan Batory, a okręty polskich kaprów siały postrach wśród floty szwedzkiej. Miasto Gdańsk utrzymywało własnych kaprów, wśród nich najsłynniejszego bałtyckiego kapra: Pawła Beneke.

Paweł Beneke - najsłynniejszy kaper Bałtyku

Najsłynniejszym kaprem na Morzu Bałtyckim był gdański żeglarz żyjący w XV w. Paweł Beneke. Razem ze swoją załogą na zlecenie władz Gdańska (z właściwie całego Związku Hanzeatyckiego) prowadził działania wojenne przeciwko flocie angielskiej, m.in. udało mu się porwać burmistrza Londynu, a także skraść słynny obraz "Sąd Ostateczny" H. Memlinga:

Piraci i Sąd Ostateczny H. Memlinga

Piraci i Sąd Ostateczny H. Memlinga

"Sąd Ostateczny" Hansa Memlinga to jeden z największych skarbów miasta Gdańska! Jak tryptyk trafił do Gdańska? Jest z tym związana niesamowita opowieść... ...

PS. Jeśli macie ochotę odwiedzić miasto kaprów zajrzycie też tu:

Puck dla dzieci - atrakcje i zwiedzanie

Puck dla dzieci - atrakcje i zwiedzanie

Puck to niewielka miejscowość nad Zatoką Gdańską. To tu odbyły się słynne zaślubiny Polski z morzem. Czy i dlaczego warto tu dziś przyjechać? Co zwiedzić i zobaczyć z dziećmi? ...

Autor:
Data dodania:
Wczytuję komentarze ...
cancel