Puck dla dzieci - atrakcje i zwiedzanie

Puck to niewielka miejscowość nad Zatoką Gdańską (zwaną też zresztą Zatoką Pucką). Historia miasta sięga średniowiecza, czasów piratów, kaprów i Krzyżaków. To tu odbyły się także słynne zaślubiny Polski z morzem. Czy i dlaczego warto tu dziś przyjechać? Co zwiedzić i zobaczyć z dziećmi?

Puck, Rynek
Spis Treści

Puck - atrakcje dla dzieci i nie tylko

Puck to doskonały wybór, kiedy chcemy odpocząć nad wodą, a jednocześnie mieć alternatywę na deszczowe, czy chłodniejsze dni. W samym Pucku, jak i w jego najbliższej okolicy znajdziemy nie tylko trasy na spacery, ale także ciekawe miejsca, które warto zwiedzić.

Molo w Pucku. W tle sylwetka gotyckiego kościoła św. św. Piotra i Pawła

Kąpielisko i plaża w Pucku

Nie ukrywajmy: do Pucka przyjeżdżamy jednak przede wszystkim "nad morze". Tak, być może nie jest to "otwarte morze", a zatoka, co ma i swoje plusy: woda jest cieplejsza, często spokojna niczym w wielkim jeziorze. Najbardziej spodobało nam się to, że na puckiej plaży... rosną drzewa! W słoneczny letni dzień nie będziemy się czuć jak na piaskowej patelni:

Plaża miejska w Pucku

Wybrzeże w Pucku to także port, przystań jachtów i żaglówek, wypożyczalnie sprzętu wodnego, a w jego pobliżu park z alejkami spacerowymi, park linowy, szlaki piesze i rowerowe.

Z Pucka startuje m.im. żółty szlak, który wybrzeżem Zatoki Puckiej zaprowadzi nas aż do Władysławowa (ok. 11 km), niebieski szlak - w stronę Rezerwatu Beka (ok. 11 km).

Co zobaczyć w Pucku?

Puck to także uroczy rynek, na którym znajdziemy Muzeum Ziemi Puckiej: oddział Kamienica Mieszczańska (ekspozycja archeologiczno-historyczna). Wystawa etnograficzna znajduje się w innym oddziale: w Szpitaliku przy ul. Wałowej 11.

Muzeum Ziemi Puckiej i Huta szkła Puck Glas na Rynku w Pucku

Miejsce, które koniecznie warto odwiedzić na rynku w Pucku to zajmująca sąsiednią kamieniczkę manufaktura Puck Glass. Znajdziemy tu wystawę i sklepik z wyrobami oryginalnymi szklanymi, możemy też wziąć udział w pokazach formowania szkła:

Huta szkła Puck Glas - pokazy

Huta szkła Puck Glas - pokazy

Huta szkła w Pucku to niezwykła atrakcja dla wszystkich: dzieci i dorosłych! Możemy tu na własne oczy zobaczyć jak powstają szklane wyroby, a na warsztatach spróbować także własnych sił w tej magicznej sztuce. ...

Na puckim rynku znajdziemy też m.in. makietę średniowiecznego miasta:

Makieta miasta Puck na rynku

...oraz ławeczkę - pomnik z lwem i łososiem - zwierzętami, które znajdują się w herbie miasta i z którym związana jest lokalna legenda:

Herb Pucka - legenda o lwie i łososiu

Herb Pucka - legenda o lwie i łososiu

Skąd się wziął lew i ryba na herbie Pucka? ...

Hejnał w Pucku

Czy wiecie, o której godzinie usłyszycie pucki hejnał? Dokładnie o 13:48! Dlaczego? Własnie w 1348 roku miasto otrzymało prawa miejskie.

Inne ciekawe miejsca w Pucku

Poza rynkiem "punkty obowiązkowe", które warto odwiedzić w Pucku to ceglany gotycki kościół św. Piotra i Pawła, którego historia sięga XIII wieku. Czy wiecie, że co roku, w dzień św. Piotra i Pawła, czyli 29 czerwca na parafialny odpust przybywa tu pielgrzymka łodziowa z całej Zatoki Puckiej i Mierzei Helskiej? Marynarze uczestniczą w plenerowym nabożeństwie pozostając na swoich łodziach.

Puck: gotycki kościół św. Piotra i Pawła

U stóp kościoła znajduje się port pucki, a w nim miejsce upamiętnienia zaślubin Polski z morzem, pomnik gen. J. Hallera i ławeczka grająca pieśni patriotyczne.

Miejsce upamiętnienia zaślubin Polski z morzem 10 lutego 1920 r. i pomnik gen. Józefa Hallera w Pucku

Jeśli interesuje Was historia samych zaślubin, a także międzywojennego Pucka koniecznie wybierzcie się do Muzeum Morskiego Dywizjonu Lotniczego w Pucku. Tutejszy gospodarz opowie Wam nie tylko o kulisach tego ważnego wydarzenia, ale przede wszystkim o dziejach wodnosamolotów w Pucku.

MDLot: Muzeum Morskiego Dywizjonu Lotniczego w Pucku

MDLot: Muzeum Morskiego Dywizjonu Lotniczego w Pucku

Niewielkie muzeum w niedużym miasteczku, w którym czeka nas fascynująca opowieść o wielkiej historii z czasów początków niepodległości Polski. Uwaga: nie tylko dla fanów militariów! ...

Historyczne murale w Pucku

Puck to także Kaszuby i jedno z centrów kaszubskiej kultury. Kaszubskie ślady znajdziecie nie tylko na wspomnianej wystawie etnograficznej w Szpitaliku na ul. Wałowej 11, ale wręcz na każdym kroku: wystarczy dobrze się rozejrzeć!

Sklepik kaszubski i kaszubskie ryby na schodach niedaleko portu w Pucku

Puck - legendy i opowieści

Z miastem Puck związane jest wiele legend i historycznych opowieści: począwszy od wspomnianej legendy o herbie miasta po historię puckich hydroplanów i słynną wizytę gen. J. Hallera 10 lutego 1920 roku.

Część z nich sięga do jeszcze do czasów krzyżackich i średniowiecznej twierdzy Puck:

Twierdza Puck - tablica informacyjna przy porcie puckim. W tle gotycki kościół św. Piotra i Pawła.

A czy w Pucku mieszkali piraci? I tak i nie, bo właściwie byli to nie piraci a kaprzy. Pomnik jednego z nich znajdziecie niedaleko puckiego portu. A kim byli kaprzy i czym różnili się od piratów?

Pirat, korsarz czy kaper? Kim byli kaprzy?

Pirat, korsarz czy kaper? Kim byli kaprzy?

Kto to jest kaper? I czym kaprzy się różnią się od piratów i korsarzy? Poznaj najsłynniejszych kaprów i kaperskie opowieści z polskiego wybrzeża Bałtyku! ...

Puck i okolice - co zobaczyć?

Będąc w Pucku warto odwiedzić atrakcje w okolicznych miejscowościach. Około 10 km na południe od Pucka znajduje się Rezerwat Beka, urocza oaza spokoju, raj dla miłośników ptaków. Z Pucka możecie się tu dostać niebieskim szlakiem pieszym wzdłuż wybrzeża, rowerem (też raczej lepiej wzdłuż wybrzeża niż ruchliwą główną droga) lub samochodem:

Rezerwat Beka - spacer ścieżką edukacyjną

średnia
directions_walk directions_bike

Rezerwat Beka - spacer ścieżką edukacyjną

max 7 m min -1 m
straighten 4.9km
timer 1h 21min
north_east 50m
south_east 51m

Jeszcze ciut dale na południe od Pucka, w Rewie warto zobaczyć słynny Szperk, czyli Cypel Rewski

Rewa: Cypel Rewski czyli Szperk

Rewa: Cypel Rewski czyli Szperk

Cypel w Rewie (Szperk lub Szpyrk) to niezwykle malownicza piaszczysta mierzeja wcinająca się w Zatokę Pucką i jedna z najciekawszych przyrodniczych atrakcji regionu. ...

Z Pucka możemy też wybrać się też do Wejherowado Redy (czeka tu na Was na Was Aquapark), w Sławutówku znajdziecie Park Ewolucji, w Sławutowie: Osadę Średniowieczną, w Kłaninie: Muzeum Pancerne, w Rzucewie czeka Park Kulturowy Osada Łowców Fok, a w Swarzewie możecie zgubić się w... labiryncie z kukurydzy!

Z Pucka łatwo dostaniecie się także do Władysławowa i na Hel, a także do pełnego atrakcji Trójmiasta >>> 

Przy wybieraniu się na wycieczki z Pucka polecamy Wam skorzystanie z kolejki SKM (stacja PKP Puck), dzięki której w sezonie unikniecie korków na drodze Gdańsk - Władysławowo - Hel.

Puck - mapa atrakcji

Lokalizację wszystkich opisanych miejsc zobaczycie na mapie, umieszczonej w nagłówku naszego artykułu.

Autor:
Data dodania:
Wczytuję komentarze ...
cancel