Rewa: Cypel Rewski czyli Szperk

Miejscowość: Rewa

check_circle  Drogi płaskie, bez nachyleń
check_circle  Drogi na wózek z dużymi kołami
check_circle  Głównie w słońcu
check_circle  Restauracja lub bar w pobliżu
check_circle  Wygodne zaparkowanie samochodu
check_circle  Możliwy dojazd busem lub autobusem
check_circle  Możliwość skorzystania z toalety

Cypel w Rewie (z kaszubskiego: Rewski Szperk lub Szpyrk) to niezwykle malownicza piaszczysta mierzeja wcinająca się w Zatokę Pucką i jedna z najciekawszych przyrodniczych atrakcji regionu. Najbardziej efektownie prezentuje się z lotu ptaka, jednak, kiedy stoimy na cyplu niecodzienny widok też robi wrażenie!

Rewa: Cypel Rewski
Rewa: Cypel Rewski

Co to jest Cypel Rewski?

Wąskie pasmo lądu zdaje się "wydzielać" wewnętrzną Zatokę Pucką z Zatoki Gdańskiej. Łącznie z  Rewą Mew, czyli Rybitwią Mielizną Cypel Rewski tworzy wał łączący Rewę z Kuźnicą na Mierzei Helskiej. Czy stojąc na "przylądku", końcu cypla odważycie się ruszyć dalej?

Na końcu Rewskiego Cypla
Na końcu Rewskiego Cypla

Jak dojść na Cypel Rewski?

Najpierw musicie dojechać do Rewy: samochodem (płatne parkingi przy plaży), autobusem z Gdyni, Rumi, lub Pucka, a z Mechelinek - pieszo wzdłuż plaży lub przez Mechelińskie Łąki.

Miejscowość jest niewielka, więc na pewno się nie zgubicie! Najłatwiej iść cały czas wzdłuż wybrzeża. Jeśli jesteśmy na nabrzeżu przy porcie to w prawo (na wschód), jeśli na plaży miejskiej (strzeżone kąpielisko) to w lewo, na północ.

Punktem charakterystycznym jest pomnik: krzyż z kotwic poświęcony ofiarom morza: 

Rewa, krzyż dla ofiar morza na cyplu w Rewie
Rewa, krzyż dla ofiar morza na cyplu w Rewie

Jak długi jest cypel w Rewie?

Oczywiście długość piaszczystej mierzei związana jest z aktualnym poziomem morza, zależy też, które miejsce uznamy za jego "początek". Źródła podają, że Cypel Rewski ma średnio około 1 km. Piasek i drobne kamienie wciąż odkładają się na cyplu za sprawą prądu morskiego, także zasadniczo cypel cały czas rośnie!

Cypel Rewski
Cypel Rewski

Cypel Rewski - informacje praktyczne

  • Co ważne: piasek na cyplu jest dość kamienisty - dla wrażliwych małych stópek polecamy odpowiednie obuwie (przejście na bosaka może być uciążliwe). 
  • Wstęp bezpłatny - nie ma tu żadnego rezerwatu, to zwykła miejska plaża
  • Można wchodzić z psami na smyczy
  • z wózkiem bez problemu dojdziemy wygodnym chodnikiem do krzyża, potem wiele zależy od aktualnych warunków i naszych sił... Najłatwiej będzie iść zachodnim brzegiem cypla (bardziej kamienisty).
  • podobno na cyplu zawsze wieje - korzystają z tego miłośnicy kitesurfingu!
Cypel w Rewie - "meta" Marszu Śledzia z Kuźnicy
Cypel w Rewie - "meta" Marszu Śledzia z Kuźnicy

Cypel w Rewie i Marsz Śledzia

Kiedy już staniecie na samym końcu cypla, wyobraźcie sobie, że od strony wody idzie do was tłum ludzi... Otóż co roku z przeciwległego brzegu, z Kuźnicy na Mierzei Helskiej wyrusza "Marsz Śledzia". Śmiałkowie ruszają pieszo przez zatokę! Pokonują trasę ok 12 km: częściowo "suchą stopą", częściej jednak brodząc w wodzie (a tzw. Głębinkę muszą przepłynąć).

Cypel w Rewie
Cypel w Rewie

PS. Więcej atrakcji w okolicy Pucka oraz ciekawostek o mieście i regionie znajdziecie tu: 

Puck dla dzieci - atrakcje i zwiedzanie

Puck dla dzieci - atrakcje i zwiedzanie

Puck to niewielka miejscowość nad Zatoką Gdańską. To tu odbyły się słynne zaślubiny Polski z morzem. Czy i dlaczego warto tu dziś przyjechać? Co zwiedzić i zobaczyć z dziećmi? ...

Autor:
Data dodania:
Data aktualizacji: 2022-09-02

Wiecej w regionie Morze - wschód


Wczytuję komentarze ...
cancel