Rewa: Cypel Rewski czyli Szperk

Miejscowość: Rewa

check_circle  Drogi płaskie, bez nachyleń
check_circle  Drogi na wózek z dużymi kołami
check_circle  Głównie w słońcu
check_circle  Restauracja lub bar w pobliżu
check_circle  Wygodne zaparkowanie samochodu
check_circle  Możliwy dojazd busem lub autobusem
check_circle  Możliwość skorzystania z toalety

Cypel w Rewie (z kaszubskiego: Rewski Szperk lub Szpyrk) to niezwykle malownicza piaszczysta mierzeja wcinająca się w Zatokę Pucką i jedna z najciekawszych przyrodniczych atrakcji regionu. Najbardziej efektownie prezentuje się z lotu ptaka, jednak, kiedy stoimy na cyplu niecodzienny widok też robi wrażenie!

Rewa: Cypel Rewski

Co to jest Cypel Rewski?

Wąskie pasmo lądu zdaje się "wydzielać" wewnętrzną Zatokę Pucką z Zatoki Gdańskiej. Łącznie z  Rewą Mew, czyli Rybitwią Mielizną Cypel Rewski tworzy wał łączący Rewę z Kuźnicą na Mierzei Helskiej. Czy stojąc na "przylądku", końcu cypla odważycie się ruszyć dalej?

Na końcu Rewskiego Cypla

Jak dojść na Cypel Rewski?

Najpierw musicie dojechać do Rewy: samochodem (płatne parkingi przy plaży), autobusem z Gdyni, Rumi, lub Pucka, a z Mechelinek - pieszo wzdłuż plaży lub przez Mechelińskie Łąki.

Miejscowość jest niewielka, więc na pewno się nie zgubicie! Najłatwiej iść cały czas wzdłuż wybrzeża. Jeśli jesteśmy na nabrzeżu przy porcie to w prawo (na wschód), jeśli na plaży miejskiej (strzeżone kąpielisko) to w lewo, na północ.

Punktem charakterystycznym jest pomnik: krzyż z kotwic poświęcony ofiarom morza: 

Rewa, krzyż dla ofiar morza na cyplu w Rewie

Jak długi jest cypel w Rewie?

Oczywiście długość piaszczystej mierzei związana jest z aktualnym poziomem morza, zależy też, które miejsce uznamy za jego "początek". Źródła podają, że Cypel Rewski ma średnio około 1 km. Piasek i drobne kamienie wciąż odkładają się na cyplu za sprawą prądu morskiego, także zasadniczo cypel cały czas rośnie!

Cypel Rewski

Cypel Rewski - informacje praktyczne

  • Co ważne: piasek na cyplu jest dość kamienisty - dla wrażliwych małych stópek polecamy odpowiednie obuwie (przejście na bosaka może być uciążliwe). 
  • Wstęp bezpłatny - nie ma tu żadnego rezerwatu, to zwykła miejska plaża
  • Można wchodzić z psami na smyczy
  • z wózkiem bez problemu dojdziemy wygodnym chodnikiem do krzyża, potem wiele zależy od aktualnych warunków i naszych sił... Najłatwiej będzie iść zachodnim brzegiem cypla (bardziej kamienisty).
  • podobno na cyplu zawsze wieje - korzystają z tego miłośnicy kitesurfingu!
Cypel w Rewie - "meta" Marszu Śledzia z Kuźnicy

Cypel w Rewie i Marsz Śledzia

Kiedy już staniecie na samym końcu cypla, wyobraźcie sobie, że od strony wody idzie do was tłum ludzi... Otóż co roku z przeciwległego brzegu, z Kuźnicy na Mierzei Helskiej wyrusza "Marsz Śledzia". Śmiałkowie ruszają pieszo przez zatokę! Pokonują trasę ok 12 km: częściowo "suchą stopą", częściej jednak brodząc w wodzie (a tzw. Głębinkę muszą przepłynąć).

Cypel w Rewie

PS. Więcej atrakcji w okolicy Pucka oraz ciekawostek o mieście i regionie znajdziecie tu: 

Puck dla dzieci - atrakcje i zwiedzanie

Puck dla dzieci - atrakcje i zwiedzanie

Puck to niewielka miejscowość nad Zatoką Gdańską. To tu odbyły się słynne zaślubiny Polski z morzem. Czy i dlaczego warto tu dziś przyjechać? Co zwiedzić i zobaczyć z dziećmi? ...

Autor:
Data dodania:
Data aktualizacji: 2022-09-02

Wiecej w regionie: Morze - wschód


Wczytuję komentarze ...
cancel