MDLot: Muzeum Morskiego Dywizjonu Lotniczego w Pucku
10 lutego 3684-100 Puck
check_circle W pomieszczeniu
check_circle Wygodne poruszanie się z wózkiem
check_circle Możliwy dojazd pociągiem
check_circle Parking
Niewielkie muzeum w niedużym miasteczku, w którym czeka nas fascynująca opowieść o wielkiej historii z czasów początków niepodległości Polski. Uwaga: nie tylko dla fanów militariów!
Co zobaczymy w muzeum lotnictwa MDLot w Pucku?
Muzeum Morskiego Dywizjonu Lotniczego znajduje się w niewielkim budynku, wszystkie eksponaty zgromadzono w jednej sali. Są to przede wszystkim mini modele samolotów, ale także starannie wykonana makieta bazy lotniczej w Pucku.
Wrażenie robią gigantyczne śmigła samolotów!
Muzeum Morskiego Dywizjonu Lotniczego - atrakcje
Jedak w tym muzeum nie chodzi wyłącznie o oglądanie eksponatów! Największą atrakcją jest spotkanie z gospodarzem miejsca, Panem Krzysztofem, który ma dla nas przygotowane całe mnóstwo opowieści!
Zatem zasiadamy na wygodnym krzesełku i z uwagą słuchamy nie tylko o puckich hydroplanach, ale też o samym mieście i jego dawnych dziejach i o tym jak naprawdę wyglądały zaślubiny Polski z morzem.
Opowieści ilustrowane są archiwalnymi zdjęciami i filmami.
...a jak poprosimy to Pan Krzysztof opowie nam i pokaże, jak grupa pasjonatów wydobywała z dna zatoki silnik zatopionego hydroplanu (zobaczymy go w muzeum).
Zwiedzanie Muzeum Morskiego Dywizjonu Lotniczego - informacje
Muzeum znajduje się ok. 10 min. spacerkiem od Rynku w Pucku, 15 min ze stacji PKP. Samochód możemy zostawić przy samym muzeum, lub na dużym parkingu przed Urzędem Gminy (w weekendy bezpłatny).
Do budynku bez problemu wejdziemy z wózkiem (brak schodów). Przy kasie sklepik z pamiątkami.
Muzeum organizuje różnego rodzaju wydarzenia, rekonstrukcje itp. Aktualności na stronie FB >>> Stowarzyszenia Historycznego MDLot w Pucku.
Polskie hydroplany - ciekawostki
- polscy lotnicy morscy latali na francuskich wodnosamolotach oraz polskiej konstrukcji Lublin R VIII bis
- jak wyglądały i latały polskie hydroplany? Zobaczycie m.in. w przedwojennym romansie z budową Gdyni w tle "Rapsodia Bałtyku" z 1935 r. Polecamy!
- hydroplany latały nie tylko w Pucku, ale także w rejonie Pińska (dziś teren Białorusi), gdzie doskonale sprawdzały się na bagnistych i podmokłych terenach Polesia
- wszystkie puckie hydroplany zostały zniszczone: zbombardowane i zatopione w Zatoce Puckiej w pierwszych dniach września 1939 r., ich wraki dotychczas znajdują się pod wodą w rejonie Pucka i Mierzei Helskiej
- dziś w wojsku bardziej sprawdzają się samoloty pokładowe bazujące na lotniskowcach. Hydroplany są wykorzystywane przez prywatne firmy i państwowe służby raczej na rzekach i jeziorach w rejonach, gdzie brakuje lotnisk. Popularne są też wodnosamoloty strażackie, wykorzystywane go gaszenia pożarów lasów.
- pływak jednego z hydroplanów (wydobyty z wód Zatoki Puckiej) zobaczymy dziś w Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni
PS. Więcej o tym, co warto zobaczyć w Pucku i jego okolicach przeczytacie w artykule:
Puck dla dzieci - atrakcje i zwiedzanie
Puck to niewielka miejscowość nad Zatoką Gdańską. To tu odbyły się słynne zaślubiny Polski z morzem. Czy i dlaczego warto tu dziś przyjechać? Co zwiedzić i zobaczyć z dziećmi? ...
Data dodania: 2022-09-08
Data aktualizacji: 2022-09-22
Wiecej w regionie: Morze - wschód
o łącznej długości 40 km
