Legenda o skrzypku z Wyspy Spichrzów w Gdańsku

Nie jest tajemnicą, że dawny Gdańsk powstał jako miasto handlowe. Gdańscy kupcy bogacili się na pośrednictwie w kupowaniu i sprzedawaniu towarów przywożonych drogą morską do miasta. Wszystkie te dobra trzeba było gdzieś zgromadzić. Właśnie do tego celu służyły wielkie gdańskie spichlerze. To były prawdziwe skarbce, kryjące w sobie bogactwo miasta i jego mieszkańców.

Zabytkowe spichlerze w Gdańsku

Spichlerze i Wyspa Spichrzów w Gdańsku

Najsłynniejsze gdańskie spichlerze znajdowały się na Wyspie Spichrzów. Miała ona ten duży plus, że po podniesieniu mostów nie było na nią wstępu. Dodatkowo zgromadzonego tam majątku gdańszczan broniły spuszczane nocą na wyspę groźne psy.

Legenda o skrzypku z Wyspy Spichrzów

Według miejskiej legendy pewnego razu młody skrzypek zasiedział się w lokalnej karczmie i nie zdążył opuścić wyspy przed nocnym zamknięciem mostów i wypuszczeniem pilnujących jej psów. Kiedy już był pewien, że za swoją lekkomyślność przyjdzie mu się zapłacić życiem postanowił zagrać po raz ostatni na swoich skrzypcach. Psy usłyszały muzykę uspokoiły się i nie podchodziły do skrzypka. Jednak kiedy tylko muzyka cichła ponownie zbliżały się do grajka groźnie szczerząc ostre kły... Biedy skrzypek, aby ujść cało ze swojej przygody musiał grać bez przerwy aż do rana, kiedy to otworzono mosty i zamknięto psy.

Czy wiecie, że na jednym z domów na Wyspie Spichrzów możecie znaleźć figurkę legendarnego grajka? Szukajcie jej na szczycie jednej z kamienic przy ul. Stągiewnej!

 Gdańsk - kolorowanka dla dzieci: Legenda o skrzypku z Wyspy Spichrzów

Kolorowanka on-line:

Autor:
Data dodania:
Wczytuję komentarze ...
cancel