Legenda o pięknej Madonnie z Gdańska

Piękna Madonna to gotycka rzeźba, którą możecie zobaczyć w jednej z bocznych kaplic Bazyliki Mariackiej w Gdańsku. Nie wiadomo kto i kiedy dokładnie ją stworzył. Przypuszcza się, że pochodzi z początku XV wieku, czyli ma około 600 lat! Czasy II wojny światowej figura spędziła zamurowana w podziemiach kościoła.

Owiana legendą Piękna Madonna. Kościół Mariacki, Gdańsk

Z powstaniem Pięknej Madonny związana jest jedna z najpopularniejszych gdańskich legend. Otóż po śmierci bogatego garncarza o rękę jego pięknej żony, która odziedziczyła spory majątek, starało się dwóch czeladników: pracowity i dobry Paweł i leń i łobuz o imieniu Zygfryd. 

Pewnej nocy Zygfryd postanowił zabić swojego rywala. W czasie bójki nieszczęśliwie się potknął i sam wbił sobie nóż w plecy. Nikt nie chciał uwierzyć Pawłowi, kiedy opowiadał o wypadku. Uwięziono go i skazano na śmierć za morderstwo.

W celi czeladnik modlił się o ocalenie do Matki Boskiej, która pewnego dnia sama mu się objawiła. Była tak piękna, że skazaniec w ramach swojego "ostatniego życzenia" zapragnął móc stworzyć jej wizerunek. Kiedy władze miasta zobaczyły figurę, którą wyrzeźbił z piaskowca postanowiły go ułaskawić: wszak nikt, kto potrafi stworzyć takie piękno nie może być mordercą!

Paweł wyszedł na wolność, ożenił się z piękną i bogatą wdową. Jak to w legendach (i nie tylko) bywa: żyli długo i szczęśliwie!

Gdańsk, Piękna Madonna - kolorowanka dla dzieci do wydruku

https://www.trasadlabobasa.pl/plik/kolorowanka-madonna-gdansk.pdf
Autor:
Data dodania:
Data aktualizacji: 2023-02-20
Wczytuję komentarze ...
cancel