check_circle Na wolnym powietrzu
check_circle Drogi płaskie, bez nachyleń terenu
check_circle Wygodne poruszanie się z wózkiem
check_circle Głównie w cieniu
check_circle Dojazd komunikacją miejską
check_circle Parking
check_circle Możliwość skorzystania z toalety
Westerplatte to jedno z najważniejszych miejsc w polskiej historii. Warto je odwiedzić całą rodziną: zaglądnąć do zachowanej Wartowni nr 1 (oddziału Muzeum Gdańska), przespacerować się po lesie pamiętającym tragiczne wydarzenia września 1939 r.
Westerplatte - co zobaczyć z dziećmi?
Niestety do dziś niewiele zostało z legendarnej Wojskowej Składnicy Tranzytowej, która stała się symbolicznym miejscem wybuchu II wojny światowej. Budynki, które się zachowały znajdują się niedostępnym terenie jednostki wojskowej (np. Elektrownia). My możemy zobaczyć niemal cudem ocaloną (przeniesioną) Wartownię nr 1 i ruiny koszar- uwaga: wysadzonych dopiero po 1945 roku!
Dziś: wejście na własną odpowiedzialność.
Westerplatte - Wartownia nr 1
Jedynym miejscem, które możemy bezpiecznie i legalnie zwiedzić jest Wartownia nr 1. W tym budynku Muzeum Gdańska urządziło niewielką wystawę.
Zobaczymy tu m.in. model pancernika Schleswig-Holstein wraz z wykonanym w odpowiedniej skali modelem działa, którym dysponowali obrońcy. Porównanie robi wrażenie...
Poza tym zobaczymy tu rekonstrukcję pokoju żołnierzy, broń, kilka pamiątek, w tym najcenniejszą: mundur i szablę dowódcy jednostki, majora Henryka Sucharskiego:
Pomnik na Westerplatte
Celem większości turystów i wycieczek odwiedzających Westerplatte jest wejście na kopiec i zrobienie zdjęcia przy słynnym pomniku. Uwaga: to nie jest pomnik obrońców Westerplatte! Oficjalna nazwa to "Pomnik Obrońców Wybrzeża", ale czy Lenino i Studzianki leżą nad morzem? Czy radziecki żołnierz z pepeszą ma cokolwiek wspólnego z Westerplatte?
Może zamiast fotografować się z radzieckim pomnikiem warto więcej uwagi zwrócić na to hasło?
Widoki spod pomnika w większości zasłaniają drzewa. Zobaczymy za to promy do Szwecji (z których płynie do nas skoczna muzyka disco...), port i latarnię morską (skąd również ostrzeliwano Westerplatte).
Na spacer "po widoki" warto przejść się wschodnim nabrzeżem, wygodną promenadą:
Prace budowlane i archeologiczne na Westerplatte
Część terenu Westerplatte jest obecnie ogrodzona. Trwają tu pierwsze prace archeologiczne, w tym ekshumacje. Wkrótce powstanie tu cmentarz żołnierzy Westerplatte. Lepiej późno niż wcale...
Co warto wiedzieć o Westerplatte?
Kiedyś "Zachodnia Wyspa", dziś cypel, kiedyś podmiejski nadmorski kurort, dziś miejsce pamięci w granicach miasta Gdańska ma niezwykłą historię. O tragicznych dniach 1-7 września wszyscy słyszeliśmy niejednokrotnie w szkole, ale to nie wszystko! Z Westerplatte wiąże się wiele opowieści także międzywojennych (czy wiecie np. jak "podstępem" kupiono ten skrawek lądu?) i powojennych (czy wiecie, że wiele zniszczeń zabudowań pochodzi już z czasów PRL?). Warto przypomnieć je sobie, lub poznać właśnie tu - np. korzystając z bogatych źródeł internetowych, w tym filmów dokumentalnych.
Westerplatte - zwiedzanie z przewodnikiem
Teren Westerplatte zwiedzamy samodzielnie, o poszczególnych miejscach możemy poczytać na tablicach informacyjnych, jednak będą to tzw. "suche fakty". O wiele więcej dowiemy się w czasie spaceru z kompetentnym przewodnikiem. Szczerze: nam wydawało się, że wiemy wszystko... i wtedy przypadkiem spotkaliśmy Pana Piotra Dąbrowskiego, eksperta, który zgodził się podzielić z nami swoją wiedzą i pasją. Znajdziecie go tu przewodnik po Westerplatte >>> Polecamy!
Westerplatte - dojazd, bilety, informacje praktyczne
- na teren Westerplatte wstęp jest bezpłatny
- bilety musimy kupić, jeśli chcemy wejść na wystawę w budynku Wartowni nr 1
- Wartownia nr 1 to oddział Muzeum Gdańska otwarty sezonowo: codziennie od początku maja do końca września
- toalety w pawilonie przy wejściu, płatne
- na terenie kilka sezonowych punktów gastronomicznych (fast-food), sklepiki z pamiątkami
- cały teren jest dostępny dla wózków i osób niepełnosprawnych z wyjątkiem schodów na kopiec z pomnikiem.
- teren w większości zacieniony, sporo ławek do odpoczynku, a przy wartowni również stoliki
A jak dojechać na Westerplatte?
Z centrum Gdańska dojedziemy tu samochodem (parking bezpłatny), autobusem komunikacji miejskiej (pospieszna linia spod dworca PKP, ok 20 min.), rowerem lub tramwajem wodnym do Nowego Portu, rozkład rejsów >>>
Ps. Polecamy Wam też spacer śladem gdańskich legend i opowieści:
łatwa
Zwiedzanie Gdańska z dziećmi - spacer z legendami
Data dodania: 2022-08-30
Data aktualizacji: 2022-08-31
Wiecej w regionie: Trójmiasto
o łącznej długości 1 km
