Przedproża w Gdańsku

Przedproża to typowe elementy gdańskich kamienic. Szerokie kamienne schody z kutymi z żelaza poręczami i balustradami oraz szerokie tarasy przed wejściem pełniły funkcję miejsca spędzania wolnego czasu, spożywania posiłków i przyjmowania gości latem. To tu bawiły się dzieci pod czujnym okiem pracującej w domu matki.

Gdańsk, przedproża na ul. Mariackiej
Gdańsk, przedproża na ul. Mariackiej

To jak wyglądało dane przedproże zależało od fantazji, a przede wszystkim zamożności gospodarza. Stanowiły one swoistą wizytówkę domu.

Podobno popularność przedproży w Gdańsku wiązała się również z tym, że miasto zbudowano na terenie podmokłym, a ulice często były zalewane - stąd konieczność umieszczeni wejścia do budynku wyżej ponad poziomem drogi. Do odprowadzania wody z samych przedproży służyły rynny zakończone ozdobnymi rzygaczami i gargulcami w formie głów smoków, delfinów i wielorybów.

Rzygacz na jednym z gdańskich przedproży
Rzygacz na jednym z gdańskich przedproży

Czy wiecie, że przedproża spotykano też podobno w Krakowie i Olkuszu, a kilka zachowało się do dziś w Toruniu i Elblągu?

Nie zmienia to faktu, że te w Gdańsku są najbardziej znane i najbardziej reprezentacyjne. Najwięcej przedproży znajdziecie dziś na ul. Mariackiej i na Długim Targu, a także na ul. Piwnej, Chlebnickiej, Świętego Ducha, Ogarnej i Targu Rybnym.

A skąd się wzięły rzeźbione zwierzęta i stwory na gdańskich przedprożach? Poznajcie legendę o kaszubskim stolemie, który kiedyś postanowił odwiedzić Gdańsk...

Stolem i Bazylika Mariacka w Gdańsku

Stolem i Bazylika Mariacka w Gdańsku

Stolem, czyli olbrzym to najpopularniejsza postać z legend kaszubskich. Czy wiecie, że jeden z kaszubskich olbrzymów odwiedził kiedyś Gdańsk? ...

PS. Gdańskie przedproża znalazły się na trasie naszego spaceru śladem gdańskich legend i opowieści:

Zwiedzanie Gdańska z dziećmi - spacer z legendami

łatwa
directions_walk child_friendly

Zwiedzanie Gdańska z dziećmi - spacer z legendami

max 13 m min 1 m
straighten 1.7km
timer 28min
north_east 22m
south_east 19m
Autor:
Data dodania:
Data aktualizacji: 2023-02-20
Wczytuję komentarze ...
cancel