Hewelianum. Centrum nauki i zabawy!
Gradowa 680-802 Gdańsk
check_circle W pomieszczeniu
check_circle Restauracja lub bar w pobliżu
check_circle Dojazd komunikacją miejską
check_circle Możliwy dojazd pociągiem
check_circle Parking
check_circle Miejsce dostosowane jest do potrzeb dzieci niepełnosprawnych
check_circle Możliwość skorzystania z toalety
check_circle Przewijak dla niemowląt
check_circle Toaleta dla osób niepełnosprawnych
Zwiedzanie Hewelianum
...to zdecydowanie punkt obowiązkowy w czasie rodzinnej wycieczki do Gdańska! Centrum nauki, edukacji przyrodniczej i ekologicznej, a także historycznej mieści się w niezwykłym miejscu: na Górze Gradowej, w zabytkowych zabudowaniach wojskowego fortu z pięknym punktem widokowym na Śródmieście oraz zabudowania stoczni.
Co zobaczyć w Hewelianum?
Hewelianum to zarówno wystawy stałe, jak i mnóstwo wydarzeń: zajęć, pokazów i warsztatów dostępnych dla grup, ale też dla indywidualnych gości (rezerwacja miejsc na stronie www). To miejsce, w którym można ciekawie spędzić cały dzień. Jeśli mamy taką możliwość warto rozłożyć przygodę w Hewelianum na kilka krótszych wizyt, lub zaplanować przerwy między poszczególnymi wystawami, tak aby zabawa i nauka nie skończyła się zmęczeniem, znużeniem i mętlikiem w głowie...

Stałe wystawy w Hewelianum
1. Wystawa "Dookoła Świata"
To wystawa doskonała dla najmłodszych (starsi też znajdą coś ciekawego!). Zaczynamy od ogólnych informacji o planecie Ziemi i jej budowie:

Następnie podróżujemy przez poszczególne kontynenty: Azję, Afrykę, Australię, Antarktydę, Amerykę Południową i Północną oraz Europę. Każdy kontynent to garść ciekawostek, nauki i kilka stanowisk interaktywnej zabawy.
W Azji poznamy egzotyczne zwierzęta, pobawimy się w japoński teatr cieni, wybierzemy się magiczną windą na szczyt Mount Everestu i do głębin Jeziora Bajkał, a także usypiemy swoje góry:

W Afryce pobawimy się w dzikiego kota skradającego się do stada antylop, poznamy tajemnice wielbłąda, baobaba i diamentów.
Australia to m.in. kapsuła z huraganem, sztuczne fale i rafa koralowa.
W Arktyce wejdziemy do igloo, zmierzymy się z niedźwiedziem polarnym, odkryjemy podwodną część góry lodowej:

Ameryka Południowa to dzika dżungla pełna zwierząt. Poznamy je... wiosłując po Amazonce!

Następnie czeka na nas Ameryka Północna: portrety pamięciowe, gorączka złota, ćwiczenie z refleksu rewolwerowca i gejzery.
A na deser Europa: bogactwo kultury, przyrody i... budka telefoniczna z europejskimi językami.
Na przejście wystawy "Dookoła Świata" warto zarezerwować sobie ok. 1,5-2 godziny.
2. Wystawa "Łamigłówka"
Matematyczne, głównie geometryczne zagadki czekają w niewielkiej salce (wejście po wąskich schodach - nie dla wózków).
Z niektórymi zadaniami poradzą sobie też młodsze dzieci - np. rysowanie i pisanie w lustrzanym odbiciu, układanie szklanych kulek. Starszaki znajdą tu plastyczne zobrazowanie wielu wzorów i twierdzeń matematycznych, a niektóre "łamigłówki" będą też wyzwaniem nawet dla dorosłych!

Na nas największe wrażenie zrobiło porównanie jednego, stu, tysiąca, miliona i... miliarda ziarenek piasku!
Na rozwiązanie zagadek w "Łamigłówce" zarezerwujcie sobie ok 1 godz.
3. Wystawa "Z Energią"
Największa wystawa w Hewelianum to kilkadziesiąt interaktywnych "stanowisk" dotyczących energii: elektrycznej, wodnej, wiatrowej i słonecznej, ale też wielu innych zagadnień naukowych.

Znajdziemy tu też np. symulatory jazdy samochodem, instrument do grania na butelkach z wodą czy "żywą" tablicę Mendelejewa.


Dość duża część wystawy poświęcona jest zagadnieniom ekologicznym: zagrożeniom dla naszej planety, recyklingowi odpadów i odnawialnym źródłom energii.
Oczywiście wszystko można dotykać, eksperymentować, bawić się... i przy okazji wiele nauczyć!
Na przejście wystawy "Z energią" warto zarezerwować sobie ok. 1,5-2 godziny.
4. Ekspozycje historyczne w Hewelianum
Rozrzucone po różnych zabudowaniach fortu mini ekspozycje historyczne to dodatkowa atrakcja w czasie spaceru po Górze Gradowej - wszystkie są dostępne bezpłatnie.
Więcej o wystawie historycznej na Górze Gradowej >>>
PS. Aby uniknąć nudy stałe wystawy także ulegają zmianom! Powyższe informacje pochodzą z 2022 r. Jeśli zauważycie zmiany - dajcie nam koniecznie znać!
Hewelianum - informacje praktyczne
- Poruszanie się po terenie fortu i wystawach z wózkiem może być utrudnione. Wózek możemy zostawić w specjalnej "wózkowni". Dla osób na wózkach dostępne są wystawy stałe "Dookoła świata" i "Z energią!"
- Toalety - w tym z przewijakami i dla niepełnosprawnych znajdują się w głównym budynku oraz przy wystawie "Z energią"
- Bilety możemy kupić wcześniej przez internet (polecamy), lub na miejscu
- W jednym z budynków znajduje się restauracja "Wozownia Gdańska", poza tym hektary łąk na piknik!
- Samo zwiedzanie 3 wystaw stałych oraz ekspozycji historycznej zajmie nam dobre kilka godzin - warto zaplanować przerwy między wystawami, lub podzielić zwiedzanie na 2-3 dni.
- W budynku głównym i przy wystawie "Z Energią" znajduje się szatnia i zamykane szafki do przechowania bagaży, których nie chcemy nosić ze sobą (przydadzą się monety 2 zł).
Dojazd do Hewelianum
Samochodem:
Do dyspozycji mamy parking na Górze Gradowej - tuż przy centrum, poniżej - przy skrzyżowaniu ul. Gradowej z ul. H. Dąbrowskiego oraz przy ul. 3 Maja - obok budynku sądu. Jeśli macie ze sobą wózek dziecięcy zdecydowanie odradzamy parking przy ul. 3 Maja - będzie trzeba wspinać się dość stromo pod górę po kamienisto-brukowanej drodze.
PKP, PKS, komunikacja miejska
Hewelianum znajduje się tuż nad dworcem PKP Gdańsk Główny i głównym dworcem PKS. Najkrótsza droga to przejście ul. 3 Maja za budynki Sądu Rejonowego i wspięcie się na wzgórze szeroką, brukowaną (i dość stromą!) drogą. Z wózkiem lepiej obejść wzgórze i wejść od ul. H. Dąbrowskiego i ul. Gradowej.
mapka ze ścieżkami na Górze Gradowej >>>
Data dodania: 2022-02-02
Wiecej w regionie: Trójmiasto
o łącznej długości 1 km
